Şu filmi arıyorum, bulamıyorum

Merhaba,
Gilbane Gold isimli, engineering ethics konulu bir kısa film var. (öğrenebildiğim kadarıyla 24 dakika civarıymış)

Çok aradım interette ama bulamadım... Bulabilecek olan var mı acaba, belki siz internette film arama konusunda daha iyisinizdir...

"Gilbane Gold: A Case Study in Engineering Ethics" - 1989 (23 min.)
National Institute for Engineering Ethics
Texas Tech University , Box 41023 , Lubbock , TX 79409-1023
Phone: 806-742-3525 (3521) / Fax: 806-742-0444
Gilbane Gold shows the dilemma of an engineer caught between doing what he feels is right, and remaining loyal to the company. When the engineer discovers that his company is polluting the environment despite compliance with regulations, he must convince his superiors that their deceptive water quality reporting policy isn't ethical. Eventually, he is forced to risk his career by making the deception public. This video also shows factors that motivate companies as they balance tradeoffs between safety and profits, and how cities make tradeoffs between tax revenues from companies and the strictness of pollution standards applied to those companies. This video is well acted and written, making it easy for students to identify with the engineer's crisis. A discussion guide is included."

sanirim bahsettigin film bu.

mobildeyim izleyemedim ama su olabilir belki;
www.mgoon.com

olmadi, yarin karagargaya bakarim.
  • greyfurt  (22.05.15 03:49:08 ~ 03:50:17)
evet aynen bu :)

çok teşekkür ederim... :))
  • appdata  (22.05.15 12:00:52)
ahhhh... Korece dublajlı çıktı :(
şanssızlık :((

  • appdata  (22.05.15 12:06:56)