Mermi taşımak yasak mı?

Mermiden kolye yapıp taksam hukuki olarak yanlış bir şey yapmış olur muyum?

cinayete teşebbüsten içeri atabilirler badi.

  • 2006  (21.05.15 16:28:11)
mermi derken?
boş kovan diyorsun sanırım

  • titiraprap  (21.05.15 16:37:42)
@titiraprap boş kovan değil çekirdeğiyle beraber bütün mermi.

  • utungan  (21.05.15 16:56:01)
Mermiyi patlatan fisegin dibindeki yapi ve icindeki baruttur. gercek mermi dedigin tam cekirdegi, kovani, barutu, tapasiyla birlikte tam bir mermiyse yadak olmasindan da once tehlikleli is. Dibine cekicle de vursan patlar o. manyak misin?

  • sinek kral  (21.05.15 17:52:34)
bilmek istediğim sadece hukuksal olarak yanımda mermi bulundurmamın yasak olup olmadığı. çocukluğumdan beri silahlarla ve mermilerle içli dışlıyım. neyin tehlikeli olduğunu çok iyi biliyorum. bir merminin hangi durumlarda patlayabileceğini de...
bir zincire mermiyi telle veya lastikle bağlayacağım. yani mermiyi delmeye çalışmayacağım. veya ona güç uygulamayacağım.

  • utungan  (21.05.15 19:32:28)
al sana kanun 6136 nolu yasa:

Madde 13 – (Değişik: 23/1/2008-5728/156 md.)
Bu Kanun hükümlerine aykırı olarak ateşli silahlarla bunlara ait mermileri satın alan veya taşıyanlar veya
bulunduranlar hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis ve otuz günden yüz güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.
Ateşli silahın, bu Kanunun 12 nci maddesinin dördüncü fıkrasında sayılanlardan olması ya da silâh veya mermilerin
sayı veya nitelik bakımından vahim olması halinde beş yıldan sekiz yıla kadar hapis ve beşyüz günden beşbin güne kadar adlî
para cezasına hükmolunur.
Bu Kanunun 12 nci maddesinin dördüncü fıkrasında sayılanlar dışındaki ateşli silahın bir adet olması ve mutat
sayıdaki mermilerinin ev veya işyerinde bulundurulması halinde verilecek ceza bir yıldan iki yıla kadar hapis ve yirmibeş
günden yüz güne kadar adlî para cezasıdır.
Ateşli silahlara ait mermilerin pek az sayıda bulundurulmasının veya taşınmasının mahkemece vahim olarak takdir
edilmemesi durumunda hükmolunacak ceza altı aya kadar hapis ve yüz güne kadar adlî para cezasıdır.
Kuru sıkı tabir edilen ses veya gaz fişeği ya da benzerlerini atabilen tabancayı, teknik özelliklerinde değişiklik
yaparak öldürmeye elverişli silah haline dönüştüren kişi, bu maddenin birinci fıkrası hükümlerine göre cezalandırılır.
  • titiraprap  (21.05.15 19:51:20)
taşıyacağın miktara göre durum değişiyor.

  • titiraprap  (21.05.15 19:52:31)