mhp ve akp koalisyon kurar mı?

şu an kararım mehape mamafih akp ile koalisyon kuracaklar dedikodusu var.

siz ne düşünüyorsunuz? cehape'ye mi bassam

hdp'nin barajı geçmesi durumunda akp'nin azınlık hükümeti kurmasından sonra en büyük olasılığın bu olduğunu düşünüyorum.

edit: ben akp'nin asla chp'yle koalisyon yapmaya yelteneceğini sanmam. öyle bi olasılık yok yani.
en büyük olasılık hdp'nin onay vereceği akp azınlık hükümeti bence. olmadı akp+mhp. tabii akp'nin tek başına iktidar olamadığı durumu konuşuyoruz.
  • tepedeki psychedelic adam  (20.05.15 17:31:32 ~ 17:36:03)
Kızabilirsiniz, ama ben CHP'nin böyle bir halt etme ihtimalinin MHP ve HDP'den çok daha kuvvetli olduğunu düşünüyorum.

  • sevgikusunkanadinda  (20.05.15 17:32:56)
pazartesi günü akşam eve giderken ntv radyo'da canlı yayında dinledim reyiz'i. ak parti ile koalisyon kurmayacaklarını net bir dille ifade etti, öyle bir ihtimalin önünü kapattı.

  • kayipkentindelisi  (20.05.15 17:45:12)
Oldukça olası olduğunu düşünüyorum. Benim oluşacak durumlar için tahminlerim olasılık sırasına göre şu şekilde. (HDP'nin barajı aştığı varsayımıyla HDP baraj altı kalırsa AKP çok rahat tek başına iktidar zaten)
1) AKP zayıf bir şekilde tek başına iktidar olur (<280 MV)
2) AKP - MHP koalisyonu
3) CHP - MHP Azınlık Hükümeti
4) AKP Azınlık Hükümeti
5) AKP - HDP koalisyonu
6) AKP - CHP koalisyonu
7) CHP - MHP - HDP koalisyonu. (bu gerçekleşirse seçim yasası değiştirilip çok erken genel seçim)
  • nuka cola  (20.05.15 17:46:28)
illa bir koalisyon olacaksa ve mhp-chp olmazsa, akla gelen en yakın ihtimal, chp-mhp-hdp zaten en ütopik olanı.

imkanlar dahilindeyse chp-mhp daha mantıklı, çünkü akp ile koalisyon kurarsa hem tepki alma durumu var, hem de akp koalisyonunda küçük ortak olurken, chp ile yaptığı koalisyonda eli daha güçlü olur.
  • wilhelmwasmuss  (20.05.15 18:48:07 ~ 18:49:50)
olasini dusunuyorum gibi bir cevap okudum yuh diyorum.

bakin adamlar diyor ki hdp ile isbirligi yapan hicbir parti ile koasliyon yapmayacagiz.

kurultayda spiker tekrar tekrar soruyor. akp ile yapacak misiniz diye ustune basa basa asla diyor.

buna ragmen eksi de orada burada goruyorum kesin x le koalisyon yapacak diye.

basin yayin organlarini takip edin kardesim.

ha ben de mhp ye verecegim. herhangi bir akp koalisyonu ihtimali olsaydi basmazdim mhpye.
  • kutsalbok  (20.05.15 18:51:49 ~ 18:54:50)
MHP, AKP'nin başı her şıkıştığında koltuk değnekliği yaptı.. (gazete arşivleri, youtube elinizin altında..araştırın)

Alparslan Türkeş zamanındaki omurgalı parti yok artık..

AKP'nin ihtiyacı olduğunda sonuç yine değişmeyecektir..

Bahane olarak da; "Ülkemizin yönetim boşluğu içerisine girmesine razı olamayacağımız için bu koalisyonu uygun gördük" derler ve işin içinden çıkarlar..

Ne de olsa arkadaşlar Türkiye sevdalısı.. ;)
  • kill_them_all  (20.05.15 18:57:12)
%90 koalisyon olmaz. %10 için de olası koalisyonlar:

akp-hdp
akp-mhp
mhp-chp

ne akp ile chp ne de mhp ile de hdp aynı yerde bulunur.
  • nawar  (20.05.15 19:29:26 ~ 19:29:35)
herkes kurmayız der ama hepsi de kurar. Hdp'den daha olası değil ama ikinci sırada Mhp var. Mhp, milletimiz bu görevi verdi bize falan diyerek kurar koalisyonu ama Akp'nin pek yanaşacağını sanmam. Çünkü Mhp Akp'nin pek çok konuda elini kolunu bağlar gibi geliyor bana.

  • oziloz  (21.05.15 02:45:13)
CHP'nin yamyam kanadı olasılıkları gözden geçirmeye başlamış bile: www.radikal.com.tr

  • sevgikusunkanadinda  (24.05.15 02:33:00)
şu anda mhp ve hdp, akp ile işbirliğine girmeyecekleri konusunda seçmeni ikna etme yarışı içindeler ıronik şekilde.
özellikle bahçeli beyanlarında suçlama dozu gittikçe artıyor.
ama "neden-sonuç" ilişkilerinin işlemediği dünyanın en tutarsız coğrafyasında yaşıyoruz ve mhp erdoğan'ın özellikle hem seçmeniyle hem de iç işleriyle ilgilendiği bir parti bildiğiniz üzere.
mhp'yi kendilerine en uygun şekilde konumlandırıp, koalisyonda olmasa bile, yeri geldikçe kullanmak üzere bekletmeyi planlıyorlardır.
zaten seçim de bu işe yaramıyor mu son zamanlarda? tek partinin devamlılığını sağlamak.
  • sibertenik  (24.05.15 03:02:24 ~ 03:02:45)
  • u  (24.05.15 03:09:58)