D-Smart'ın Telefon Dolandırıcılığı Karşısında Ne Yapmalıyım?

Geçtiğimiz fatura döneminde bir D-Smart müşteri temsilcisi beni arayarak mevcut Spor HD paketimi aylık 8 TL farkla Sinema kanallarını da içeren full pakete çevirebileceğimi söyledi. Sinema kanalı izlemediğimi, paket değişikliği istemediğimi iletmemden sonra da dilersem 1 ay içinde yeni paket aboneliğimi iptal edip eski paketime dönebileceğimi ve fatura döneminde hiçbir ücret değişikliği yaşamayacağımı söyledi. Bu bilgi sonrası "ücretsiz deneme süresi" içerisinde yeni paketi denemek üzere paket değişikliğini onayladım.

Yaklaşık 3 hafta sonra D-Smart'ı arayıp eski paketime dönmek istediğimde, bana eski paketim olan Spor HD paketimin satıştan kaldırıldığını, geriye dönüş olmadığını, artık bu paketle devam etmem gerektiği söyledi. Ben de telefonda bana iptal edip eski paketime dönebileceğimi vadettiklerini, telefon görüşmelerinin kaydedildiğini ve incelenmesini istediğimi söyledim. Bunun üzerine kayıtların incelenmesi için şikayet talebim alındı.

Aradan 3 gün geçtikten sonra beni arayıp telefon kayıtlarının incelendiğini, aynı benim iddia ettiğim şekilde eski pakete hiçbir ücret ödemeden dönebileceğim konusunda tarafıma yanlış bilgilendirme yapıldığını tesbit ettiklerini söylediler. Ben bunun üzerine özür dileyip eski paketimi kullanmaya devam edebileceğimi söylemesini beklerken, telefondaki kadının yapacakları bir şey olmadığını, yeni paketle devam etmem gerektiğini istemiyorsam aboneliğimi iptal edebileceğimi söylemesiyle şok oldum.

O anda anladım ki ortada bir yanlış bilgilendirme yok, bilinçli ve kurumsal bir dolandırıcılık var.

Bunlar hakkında tüketici mahkemesi filan değil direk Asliye Ceza Mahkemesi'nde dolandırıcılık davası açmayı düşünüyorum. Böyle bir yol izleyebiliyor muyum? Suçun ve mahkemenin niteliği dolayısıyla bu uygun olur mu? Değilse bu sahtekar hırsızlarla başka ne şekilde mücadele etmeliyim?

Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurun. İlinize en yakın heyeti şuradan bulun:

www.tuketici.gov.tr
  • cok sey hakkinda az sey bilen adam  (20.05.15 14:53:56)
Biraz daha detaylı bilgi sahibi olan birisi varsa çok makbule geçer. Fatura geldiğinde ne süre içinde nasıl itiraz etmeliyim vs. Ortada bir anlaşmazlık değil kasıtlı dolandırıcılık var. Buna göre hareket etmek istiyorum.

  • otonomo  (20.05.15 15:06:00)
btk sitesinden şikayetinizi iletebilirsiniz, ben genelde oradan yaptığım tüm şikayetlerde olumlu sonuç aldım

tuketici.btk.gov.tr
  • Northern Mariner  (20.05.15 17:03:30 ~ 17:04:51)