[]

post-vestfalyan sistem nedir?

merhaba, soru baslıkta.
 
Westphalia anlaşmasının ardından, egemen devletlerin eşitliğine ve teritoryalliğine dayanan bir sistem. 2. Dünya savaşına kadar egemen bir sistemdi(uluslararası ilişkilerde). Ancak ulus devletin çökmesi ve kutsal savaşların(mesela demokrasi ve insan hakları adına savaşlar) dönmesiyle çöküş dönemine girdi diyebiliriz.

edit: aslında başlığı tekrar okuyunca şöyle bir ikileme düştüm. Westphalia Sonrası Sistem mi, yoksa Westphalia Sistemi Sonrası mı demek istenmiş? Benim anlattığım Westphalia Sonrası Sistem.
  • protector  (19.05.15 22:52:22 ~ 22:59:14) 
protectora ek westphelia sistemi sonrası kastediliyor aslında. küreselleşme ile egemen devletin (sovereign state) işinin azalması, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği gibi toplululukların devletin gücünü sınırlamasıdır kısaca.


  • sporty  (20.05.15 00:39:32 ~ 05:34:25) 
sporty +1

Westphalia sisteminin ardından gelen düzen kastediliyor. Kısaca eşit egemenliklere dayalı devletler sisteminin sonlanması ve küreselleşme ile birlikte Westphalian değerlerin yani temelde teritoryal devlet egemenliğinin zayıflaması anlamına gelir. Post-Westphalian sistemi tartışmasız bir şekilde ortaya çıkaran gelişme de Avrupa Birliği'nin kuruluşudur.
  • adukyuedines  (20.05.15 04:00:12) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.