18 yaş altı çalışma durumu

18 yaş altında çalıştırmak yasak peki ama çalışmaya muhtaç bir çocuk var, bu arkadaş 3 ay sonra 18ine girebilecek, bu 3 ayını nasıl değerlendirebilir?

Şehir: istanbul
Okul: yok
Maddi durumu: feci
Tanıdıklarından destek alma durumu: yok.

ingilizce biliyor mu? Ona gore bi is onerebilirim

  • heygidim  (18.05.15 11:17:56)
hayır, ortaöğretim terk.

  • dessy  (18.05.15 11:18:41)
18 yaş altının çalışması yasak diye bir şey yok.
İsterse 16 yaşında olsun yine çalışır, sigortası yatar.
Ama tabi 18 yaş altı kişilerin sigorta prosedürleri daha farklı oluyor, onu araştırmak gerek.
  • büyük engizisyoncu  (18.05.15 11:18:48)
Şimdi biz bir atıyorum temizlik firmasına kendisinin adına aday olarak başvursak, çalıştırabilir mi firmalar? 18 yaş altı çalışması yasak diye biliyorum ama?

  • dessy  (18.05.15 11:19:57)
Firmaya kalmış biraz o. Bir çoğu uğraşmak istemiyor, ama büyük firmalar olunca belki durum farklı olur bilmiyorum.
Ya kötü yönlendirmiş gibi olacağım ama, çok paraya ihtiyacı varsa ve sigorta yapan yer bulunamıyorsa, gidip bir kafede komilik bile yapabilir. Günlüğü 30-35 liraya çok yorulur ama belki geçici olarak işini görür. Bir yandan da sigorta yapabilecek sağlam yerler ararsınız.

  • büyük engizisyoncu  (18.05.15 11:35:40)
Öyle yapıyor zaten, iş arıyor lokantalarda vs. Taksim'de bildiğiniz, güvendiğiniz, yaşı dolmadığı için insanı gereğinden fazla sömürmeyen bir yer buluyorsanız yeşillendirir misiniz?

  • dessy  (18.05.15 11:38:06)
15 yaşını doldurmuş ve ilk öğretimi tamamlamış çocuklar gündüz belli bir saat çalıştırılabiliyorlar, mesaiye kalamıyor, tatil süreleri de farklı.
ağır işlerde ve bazı sektörlerde çalıştırılamıyorlar.
eğitimini ve psikolojisini göz önünde bulundurarak çalıştırabilir iş veren. :ırak statüsüyle de işe alabilir, onun farklı bir sigortası da avr.

örneğin: www.mirmusavirlik.com
  • aithra  (18.05.15 11:38:17 ~ 11:40:50)
18 yaş altı ağır ve çok tehlikeli işlerde yasak. Yoksa 15'e kadar çalışabiliyor çalışma şartları uygun olduğu sürece.

  • nawar  (18.05.15 11:46:01)
15 yasında bi calisanımız var, maddi durumlari cok kötüydü geldiklerinde. babasi sorumsuz kere sorumsuz biri. geldiginde elektrik ve suları bile kapaliydi. okulu birakmis konfeksiyona vereceklermis tanıdık vasıtasıyla bize verdiler harcanmasin oralarda diye.

ailesinin noterden bilmemne diye bi kağıt almasi gerekiyor, ondan sonra calisabilir de sigortasi da yatabilir sorun yok.
  • aksi kanitlanmadikca cocuktur  (18.05.15 11:54:02)
lokanta v.s demissin. yazık cocuga oralarda, meslek öğrenebilecegi bi yer arayın.

  • aksi kanitlanmadikca cocuktur  (18.05.15 11:57:17)
Nasıl bir iş bulabileceğimi bilmiyorum ki. Şu aşamada sadece 6 ay kadar İstanbul'da kalacak. Sonrasında memleketine dönüp okulunu bitirmek istiyor. Önerebileceğiniz bir alan var mı? Ben hani otel olsun istiyordum çok, hem kendisi açılır, hem farklı insanlar görür. Ama tabii onun için de belli bir deneyimi, yetkinliği olması gerek. Kimse uğraşmaz ki öğretmeye.

  • dessy  (18.05.15 11:59:23)
sen hiç 'çırak' diye bir şey duydun mu?

  • himmet dayi  (18.05.15 12:00:40)
Duydum.

  • dessy  (18.05.15 12:01:56)
turizm bölgesinde çalısıyorum ben. duyuruyu fava alıyorum bi sey cıkarsa eğer iletisim kurarim seninle.

  • aksi kanitlanmadikca cocuktur  (18.05.15 12:44:07)
Teşekkür ederim ^_^

  • dessy  (18.05.15 12:48:29)
Altın dökümhanelerinde çırak alırlar.
Her işi yaptırıyorlar yalnız, tuvalet bile temizleyebilir, ayak işi yaptırabilirler ama ileride mesleği olur.
Yine Hidrolik, Pnömatik gibi sektörlerde üretime çırak alıyorlar, montaja da.
Yalnız bu ağır iş statüsünde olabilir.
İyi bir lokantaysa bence lokanta da iyi, birçok aşçı bulaşıkçılıkla başlıyor bu işe.
Ağır işten kasıt torna tezgahı, kömür madeni, ağır yük taşıma gibi işler yapamazlar.
İlla tanıdık olmasına da gerek yok bence, Karaköy'de sorulabilir, Çemberlitaş'ta falan.
Gerçi artık kimse öyle iş aramıyor ama benim tanıdığım bu sektörekiler çocukken hep böyle başlamışlar işe. Çoğunuza yabancı gelebilir ama çıraklık böyle bir şey.
  • aithra  (19.05.15 10:52:51 ~ 10:54:22)