fizikçi olmayanların anlayabileceği bir dille

şu satırlarda ne demek istiyor?

"1964, Dr. John S. Bell published a demonstration that still
has the physicists reeling. What Bell seemed to prove was that
quantum effects are 'non-local' in Bohm's sense; that is, they
are not just here or there, but both."

şimdiden teşekkür. Bell'in iddiası nedir?

çok anlayabileceğimizi sanmıyorum.david bohm un teorisini bilmek lazım.

elektronların aynı anda birden çok yerde olmasıyla ilgili bişey sanırım.
  • şehnaztango  (06.09.09 23:10:22)
şöyle bir adet "makalemsi" buldum. paragrafta geçen şeyler açıklanıyor çat pat. işe yarar gibi.

www.eee.deu.edu.tr/pbl/kuantum_isinlanma.pdf
  • m4a1  (06.09.09 23:32:40 ~ 07.09.09 00:51:38)
"Bell, Fizikçilerin hala yalpaladığı bir konuda bir kanıt ileri sürmüş. Onun kanıtlamış göründüğü şey, kuantum etkilerinin, Bohm'un kullandığı anlamda 'yerel-olma'dığıdır; yani, onlar (kuantum etkileri) sadece burada ya da orada değil, hem burada, hem de oradadır." diye çevirdim, acaba şununla mı ilgili?

John Bell’e borçlu olduğumuz bir teorem vardır. Bu teorem bize, A ve B noktalarında gerçekleştirilecek olan gözlem sonuçlarının birleşik olasılılıklarına dair kuantum mekaniğinin beklentileri ile “yerel gerçekçi” bir model arasında ihtilaf bulunduğunu söylemektedir. “Yerel gerçekçi” model deyimiyle A’daki elektron kendi başına bir şey, B’deki pozitronun da kendi başına bir şey olduğunu, bu ikisinin birbirlerinden ayrık bulunduğunu ve hiçbir biçimde birbirlerine bağlı olmadıklarını kabul eden modelleri kastetmekteyim. Bu varsayım, bu durumda, A ve B’de gerçekleştirilmesi söz konusu olan gözlemlerin birleşik olasılıkları konusunda kuantum mekaniğiyle çelişen sonuçlara varmaktadır. Bu durum John Bell tarafından açık bir biçimde ortaya konulmuştur. Elde edilen sonuç çok önemlidir. Örneğin Alain Aspect’in Paris’te yaptığı deney gibi sonradan gerçekleştirilen diğer deneyler de kuantum mekaniğini bu tahminlerinde haklı çıkarmıştır. Bu deney,merkezi bir kaynaktan yayınlanan zıt yönlü bir çift fotonun kutuplanma hallerini göz önüne alır. Parçacıklardan birinin spininin ölçümü,diğerinin spin halini anında belirtmektedir. Bu deneyde fotonların kutuplanma yönlerinden hangisinin ölçüleceği, fotonlar kaynaktan çıkıp A ve B saptayıcılarına varıncaya dek kesinleşmemekteydi. Ölçüm sonuçları açıkça gösterdi ki Bell de dahil olmak üzere çoğu kimsenin düşündüğü gibi A ve B ‘de saptanan fotonların kutuplanma hallerine ait birleşik olasılıklar, kuantum mekaniğinin öngörüsünü doğrulamaktaydı. Halbuki bu, iki fotonun ayrık ve bağımsız nesneler oldukları yönündeki olağan varsayımı çürütmekteydi. Aspect deneyi kuantum dolaşıklığı etkilerini yaklaşık 12 metrelik bir uzaklık üzerinden saptamıştı. Bugünlerde ise kuantum kriptografisinde aynı etkilerin kilometre ölçeğindeki m uzaklıklarda gerçekleştiği kimi deneyler bulunduğunu öğrenmekteyim.

Olayların A ve B gibi iki ayrık noktada oluştuğunu ama bunların yerel olmayan etkiler dolaysıyla gizemli bir biçimde birbirlerine bağlandıklarını vurgulamalıyım. Ne yolla birbirlerine bağlandıkları ya da dolaştıkları konunun en nazik noktasını oluşturmaktadır. Öyle bir biçimde dolaşmaktadırlar ki, bu dolaşıklıktan yararlanarak A’dan B’ye sinyal göndermenin hiçbir yolu yoktur. Kuantum kuramının görelilikle olan tutarlılığı açısından, bu son derece önemli bir noktadır. Aksi takdirde kuantum dolaşıklığını kullanarak ışıktan hızlı haber ulaştırmak olanaklı hale gelecekti. Kuantum dolaşıklığı çok ilginç bir durumdur. Nesnelerin birbirinden ayrı, ama yine de iletişim halinde bulundukları bir ara duruma karşılık gelmektedir. Bu, tamamıyla kuantum mekaniksel bir olaydır ve klasik fizikte bununla benzeşen başka bir olaya rastlamak mümkün değildir. (bilgipasajı com'dan)
  • uyuklayankedi  (06.09.09 23:35:10)
www.facebook.com

acayip bişimiş bu kuantum
  • mrmeriq  (07.09.09 21:49:48)