Core i3 halla alınır mı?

Bilgisayarı babam için alacağız. Gazete okuyacak, internette takılacak, ekstra yapacağı bir şey yok. Kaç sene daha götürür i3? yavaş mıdır?

Şu;

www.hepsiburada.com

Bu fiyata daha iyi bir şeyler alınabilir mi? Ya da biraz daha fazla para verilip i5 mi alınmalı.

Tableti pek kullanamıyor.

  • mehmetoloji  (15.05.15 12:03:56)
sırf internete girmek için bence çok bile
cevabım i3 gayet de alınır.

O fiyata daha iyisini bulur musun biraz araştırman mağazalara gitmen gerekebilir.
  • basond  (15.05.15 12:03:57)
bence ne yaparsanız yapın i5'den küçük almayın.

bizde bir tane i3, 8gb ram var. win 7 64 ve ubuntu kurulu, SSD yok ama upgrade etmeyi düşünmüyoruz. sanırım sata 3 desteklemiyordu.

pek yavaş değil.

bu bilgisayar üzerinde photoshopla ya da video editle uğraşmadığımız için sorun yok.
  • idexo  (15.05.15 12:07:33)
core i3, i5 ve i7'nin en kötüsü gibi gözükse de her sene ihtiyaçlara göre yenilenen bir işlemci diye biliyorum. zira burdaki de i3 4030. baştaki 4 rakamı, zaten haswell olduğu anlamına geliyor. şu an daha yeni yeni 5. nesil çıktı.

  • raikkonen  (15.05.15 12:09:51)
www.sahibinden.com

bır arkadaşta bu bilgisayarın i7 lisi var, dota 2 oynuyor ve memnun. ilanları bir karıştır istersen.
  • idexo  (15.05.15 12:10:28)
10 sene önceki bi pentium işlemciyle bu dediklerini rahatça yapabiliyorum. i3 hayli hayli yeter.

  • cthulhu  (15.05.15 12:19:56)
Bence de i3 yeter ama 1500 liraya kadar çıkabilecekseniz kesinlikle i5'li alın bilgisayarı, benim işyerindeki bilgisayarım:

www.bimeks.com.tr

gayet memnunum. bence tek eksiği ram'in 4GB olması. Ancak ekstra RAM slotuna 70-80 lira gibi bir fiyata bir 4 daha takıp 8'e yükseltebiliyorsunuz. Ben bu bilgisayarda CATIA, NX gibi çok ciddi kaynak ihtiyacı olan programlar kullanıyorum.
  • himmet dayi  (15.05.15 12:27:38)
Ben sirf net dizi muzik film icin celeron aldim 6 ay once. Isimi goruyor. 4 gb rami var.

  • baldur2  (15.05.15 12:52:57)
İ3 oldukça yeterli .

  • 1adam  (15.05.15 13:58:24)
Eğer Facebook'daki işlemci canavarı oyunlardan falan oynamayacaksa yeter.

Özellikle farmville tarzı hareketli/animasyonlu oyunlarda tırt bir işlemciyle adamı kanser edersin.

(Yaşlılar böyle oyunlara falan merak saldığı için dedim)

Bu arada i3'ün bazı modelleri i5'in çoğu modelinden daha performanslı çalışır. i5 görünce hemen i3'den iyidir mantığıyla atlamayın.

www.cpubenchmark.net

Buradan modele göre puanlarla aşağı yukarı karşılaştırabilirsin.
  • osurdum  (15.05.15 14:03:24 ~ 14:05:26)
Bende bu konfigürasyona yakın bir laptop vardı, sıkıntı hissediyordum, harddiski SSD ile değştirince asıl suçlu ortaya çıktı. Alet şu anda çok daha iyi. Tabi bu arada belirtmekte yarar var, ben de öyle oyun falan oynamıyorum ama aynı anda da bir sürü uygulama falan çalışırken sorun çıkarmıyor. Yani bence i3 + SSD, i5 + Standart HDD den daha iyi bir ortalama performans sergiler. Dolayısıyla aradaki fiyat farkını SSD'ye harcamak daha mantıklı.

  • salihdt  (15.05.15 14:17:35)