başından sonuna kadar olumsuzluk yaşanmayan bir film önerisi

izlediğim filmlerin neredeyse %99'unda, güzel giden bir filmin bir noktasında bir olumsuzluk yaşanıyor.

bu, film endüstrisinin kendi aralarında anlaştığı bir durum mu?

hangi filme başlasam, gülüşmeler ve kahkahaların, güzel giden günlerin hangi sahnede kötüye geçeceğini bilmekten sıkıldım artık.

kız bir adam sever, mutlaka ya eski sevgilisi çıkar, hasta olur, kaza geçirir vs.

adam zaman makinası keşfeder, zamanda gezip tozarken illa kötü adamlar peşine takılır vs.

iki genç güzel bir eve taşınır, komşusu illa kötüdür vs vs.

istiyorum ki biri zaman makinası bulsun, istediğini yapsın, film mutlu bitsin.

kız birini sevsin, zorluklarla falan mücadele etmeden erkek de onu sevsin.

süper güçlerin varsa başın belaya girmeden istediğini yapasın.

ya şöyle mutlu başlayan, mutlu devam eden ve mutlu biten bir film yok mudur?

modern farmers var kore dizisi, bol bol gülersin.

  • aithra  (14.05.15 13:10:17)
film istiyorum ben, sit-com tarzı dizilerin çoğunda zaten bir olumsuzluk yaşanmıyor. amacım uzun metrajlı bir film keşfedebilmek.

  • yollarbenibekler  (14.05.15 13:11:36)
düğüm olmadan nasıl çözüme ulaştıracaklar. dümdüz bir hikayeyi çekmek, hayattan bir kesit gibi, sanat filminde falan mümkün bence. holuvudda kimse bu şekilde film yapmıyordur.

  • freya  (14.05.15 13:13:25)
@freya

zaten sorun burada, bu kalıbı illa kullanmak zorunda mı film endüstrisi? giriş, gelişme sonuç.

aslında bu tarz filme yaklaşan, net olarak hatırlayabildiğim "little miss sunshine" var.

film ezik başlıyor, ezik gidiyor ve ezik bitiyor. hayatları ezik biçimde geçiyor ve pek de bir şey sonuçlanmıyor. çok güzel bir filmdi. ne zaman düğüme girecek diye beklemiyorsunuz.
  • yollarbenibekler  (14.05.15 13:23:34)
(bkz: los lunes al sol) - güneşli pazartesiler

patron kafasıyla izlersen başından sonuna mutlu.
  • lancelot du lac  (14.05.15 13:28:07)
@raydingoz

mesela dün bir film izledim project almanac diye; bir grup genç zaman makinası buluyor; olaylar gelişiyor falan.

filmin ilk %50'si heyecanlı, eğlenceli geçerken birden işler sarpa sarıyor.

işte bu işler sarpa sarmadan eğlenmeye devam etseler, zengin olsalar, ünlü insanlarla tanışsalar falan. baya baya güzel bitse film olmuyor mu?

edit:

düğüm tamam yine olsun, hadi ona bir şey demiyorum; ama düğüm illa olumsuz bir şey mi olmalı?
  • yollarbenibekler  (14.05.15 13:37:38 ~ 13:40:12)
biri zaman makinesi bulsun, istediğini yapsın, film mutlu bitsin = (bkz: bill & ted's excellent adventure)

  • reso aga  (14.05.15 13:46:10)