[]

Ajans Başkanımız diyor ki...

"Arkadaşlar,

Biliyorsunuz 19 Mayıs Salı günü resmi tatil. 18 Mayıs’ı da kapayalım ve 4 günlük bir tatil yapalım diye düşündük. Müşterilerimizle de konuştuk ve onlara da bildirdik.
Bu arada bu tatil gününü herkesin izninden düşmek durumundayız, bilgilerinize,
Herkese iyi tatiller."


Böyle saçma bir uygulama olabilir mi? Biz tatil istemedik, bize sorulmadı! Sizin çalıştığınız yerde böyle benzer bi uygulama var mı? Gidip itiraz edicem ona göre...

 
18 Mayıs'ı izninizden düşecekler, ne güzel işte. Ne var bunda?

tek başınıza kalmayın, bir kaç kişi konuşup öyle itiraz edin edecekseniz.
  • teknikekip  (14.05.15 11:28:28) 
bizim şirkette de var böyle bir uygulama, gayet de kurumsal bir firmayız, kimse kafasına göre bişey yapamıyor. oluyor yani.


  • loveinaflipbook  (14.05.15 11:34:05) 
valla yasal kısmını bilmiyorum. ama sabancı'nın şirketlerinden birinde çalışıyordum. orda da böyleydi. mesela 23 nisan perşembe idi, cumayı da bağladılar ve izinden düştüler. çok sık yapılan bir uygulama. bu kadar büyük bir holding'in yasal olmayan bir iş yapacaklarını sanmıyorum.


  • ack3000  (14.05.15 11:40:23) 
ajans başkanımız diyor ki;

19 mayıs'da çalışıyoruz, fyi.

bence gayet güzelmiş, kişki bizim olsa :)
  • prinkipodelisi  (14.05.15 11:48:28) 
bizde de öyle. yabancı/kurumsal denen firmayız. olumlu yönünden bakmayı dene. 4 gün ard arda tatilin var ve bunun yalnızca 1 günü senden düşülüyor?


  • eindaclub  (14.05.15 11:57:16) 
herkes ne kadar şanslısın demiş ama sorduğu soru bu değil.
Böyle bir hakları var mı?

BU uygulama bizim iş yerinde de yapıldı, bizde bayramı falan bağladılar öyle bir şey olmuştu herkes işine geldiği için itiraz etmedi,
kanunen zorunlu ücretli izine çıkarmak gibi bi durumları şirketlerin olabiliyor ki deprem zamanı 10 gün falan yaşanmış.

siz olmaz derseniz ne olacak tamam tek başına gel boşboş otur izininden düşmeyelim demezler bence kurul kararıdır uymak zorundasınız gibi bir şey söyleyebilirler.
  • basond  (14.05.15 11:59:14) 
Bu konuda İş Kanunu'nun 64. maddesinin ilk fıkrasına bakmakta fayda var:

"Zorunlu nedenlerle işin durması, ulusal bayram ve genel tatillerden önce veya sonra işyerinin tatil edilmesi veya benzer nedenlerle işyerinde normal çalışma sürelerinin önemli ölçüde altında çalışılması veya tamamen tatil edilmesi ya da işçinin talebi ile kendisine izin verilmesi hallerinde, işveren iki ay içinde çalışılmayan süreler için telafi çalışması yaptırabilir. Bu çalışmalar fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma sayılmaz"

Görüldüğü üzere genel tatillerden önce veya sonra işyeri tatil edilebilir. Bu durumda maddenin 2. fıkrasının yorumundan anlaşılan işverenin 3'er saatlik fazla çalışma yaptırabileceğidir. Uygulamada işveren bu fazla çalıştırma hakkından vazgeçmekte işçi de bunu belirlenen ücretsiz izin süresinden düşmektedir. (Örn: Size Kanunda sayılanlar dışında 4 gün ücretsiz izin hakkı verilmiş ise vb.) Yılık izin sürenizden bunun düşülmesi gibi bir şey yasaya uygun değildir.
  • ernest everhard  (14.05.15 13:02:25) 
kurumsal firma ve bizde de öyle 10 günlük yıllık izin hoop 4-5 güne düşüyor bu uygulama nedeniyle


  • 65 derece  (14.05.15 14:27:42) 
senin iznin olmadan yıllık izinden düşemez, ama maaşından kesebilir.


  • de jure  (14.05.15 16:20:52) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.