gümrük, vergi vs.

ab üyesi olmayan bir ülkeden 1300 dolar değerinde alışveriş yapmayı düşünüyorum. paketin içinde aynı üründen 750-800 kadar olacak. bu kargoyu teslim alabilmek için

- şirket sahibi olmak gerekiyor mu?
- gümrük komisyoncusu tutmam gerekiyor mu? gerekiyorsa bu kişiyi nereden bulacağım, ne kadar para ödeyeceğim?
- devlete ödemem gereken herhangi başka bir ücret var mı?

arkadaşlar soruyu öylesine sormuyorum, benim için önemli. sadece bilgisi olan arkadaşlar yanıtlarsa sevinirim.

teşekkürler.

Kendi kişisel ihtiyacın için aldığını kabul ettirirsen olmaz ama 750-800 kadar olan şeyi nasıl bu şekilde kabul ettirirsin bilemem. Bu işin ticaretini yapıyorsan ya da bu şekilde olduğu düşünülürse istenen belgeler filan uğraştırıyor. İthalatçı belgesi filan isteniyor vs. vs.
Eğer ürün pahada ağır, yükte hafif bir şey ise posta ile göndersinler, evine gelir.

  • roboute guilliman  (13.05.15 22:13:18)
ab üyesi olmayan ülkelerden alışverişlerde %20 gümrük vergisi ödersin.
alacağın şey örneğin 800 külot ise, 100 külotluk paketleri vakumlu poşetlere koyup 8 parça halinde (100x8=800) kargolatsan '' belki '' eline ulaşır, ancak esnek olmayan cam, elektronik ,metal vs ürünleri tek seferde, şirket sahibi olmadan getirtemezsin, zaten xray'den geçiyor kargolar içinde ne var kaç tane var görünüyor,

şirket üzerinden alırsan ekstra vergi ödemen gerekiyor, sadece vergi ödemen de yeterli olamayabiliyor. örneğin ürünlerin tse 'ye uygun olup olmadığını yazılı olarak isteyebilirler, tse'den onay çıkarmak da ayrı bir külfet.

akrabalarından arkadaşlarından gümrükte çalışan herhangi bir kişiyi tanıyan var ise ,o kişiden başlayarak adım adım ilgili kişilere ulaşabilirsin.başka türlü elini kolunu sallayarak gümrüğe gidip size para vereyim diyemezsin. ki bildiğim kadarıyla dönüşümlü olarak çalışıyor gümrükteki elemanlar,

1300 dolarlık bir fotoğraf makinesini, şanslıysan vergi ödemeden bile teslim alma ihtimalin var ancak 800 parçalık bir alışverişi sorunsuz bitirme ihtimalin % <1
  • dabakhaneye bok yetistiren at arabaci  (13.05.15 22:32:04)