Bel Fıtığı Ve Bisiklet

Merhabalar

L5 - s1 2 tane güzide bel fıtığım mevcut. Oldukça ağrı yapıyor ve 1-2 aydır sürekli ağrı kesici-kas gevşetici kullanıyorum. Şu anda ameliyat bir seçenek değil. Şimdi fizik tedaviye başlayacağım sonrasında ise yürüyüş ve haftasonları bisiklet yapmak istiyorum.

Bel fıtığı olanlar için bazıları dik şehir bisikleti kullanın demiş, bazıları normal bisiklet alın dikler bele baskı yapabilir demişler.

Hangisi doğru, ne tarz bir bisiklet kullanmalıyım?

bisikleti bilmiyorum ama bel ağrısına en güzel gelen şeyin yüzme olduğunu söylemişti bana doktorum. belim ağrıdıkça inadına yüzüyordum ertesi gün daha da azalıyordu ağrı. imkan varsa yüzmeyi tavsiye ederim.

  • argent dawn  (13.05.15 16:50:11)
Malesef yüzme imkanım yok.

  • levyashin  (13.05.15 16:50:46)
Bende fıtık var ayriyeten dizde kireçlenme ve menisküs daha ayriyeten her iki ayak bileğimde ligoman yırtığı. Herbiri ayrı sorundu ayrı ağrıydı ta ki günde yaklaşık 30 km bisiklet sürmeye başlayana kadar. Sen binersin de iki güne felç olursun bilemem ama ben faydalandım.

  • rezilrusfaadam  (13.05.15 17:21:25)
benceyle senceyle olmaz.

bisikletin her türlüsü bele zarar değil, aksine yarar. zaten bel fıtığı hastlarına (ki ben de onların ameliyat geçirmiş olanlarından biriyim) önerilen ilk spor yüzme, ikincisi bisiklet. ameliyat sonrası verdikleri bilgilendirme yazısında diyor ki "egzersizlerinizi özellikle yüzme ve bisiklet gibi sportif aktivitelerle destekleyebilirsiniz".

takır tukur arazide gezmeyeceksen veledroma gerek yok. asfaltta bisiklet sürmek iyi gelecektir. dikini yatayını bilmem de işte bildiğin bisiklet. diki nasıl oluyor bisikletin?
  • kibritsuyu  (13.05.15 18:21:00)