Vejetaryen misafire ne yapmalı?

hafta sonu vejetaryen misafirlerim olacak. vejilik dışında kahve yumurta vs tüketmiyorlar sağlık açısındanmış. başka ne tüketmiyorlar tam bilmiyorum ama mesela ben evlerine gittiğimde içinde bir sürü sey olan bi pilav ve besamel soslu patates gibi bir şey vardı. tabi biraz da sebzeli zımbırtılar (aram çok iyi değildir)
şimdi ben ne yapacağım? kahvaltıyı hallederiz ne yiyorsarla yine onu yerler de en azından bi öğle yemeğini boş geçirmemek lazım. ben öyle cevizli pilav falan da bilmem. bol tavuk bulyon yoğurtlu yerim :P
mesela kıymalı kabak yapacaktım ama şimdi misafirler geliyo diye kıymasız yaparsam yenmeyecek kadar kötü bir şey olur :/ mücver mi yapsam?

Zeytinyağlı zilyon tane yemek var. Bi kaç güzel meze de olsa pek güzel olur.

  • bokmuhendisi  (13.05.15 11:00:55)
mesela o kıymalı kabağın içine kıyma koymayınca vejetaryen oluyor, çok kasma

zeytinyağlı birşey (dediğin gibi kabak olabilir), salata ve bulgur pilavı yeterli
  • freebird5406_2  (13.05.15 11:03:01)
baklagillerden birini yap, yanına da tereyağlı pilav. tereyağına da şeediyosa bitki yağı kullan.

vejetaryen lazanya oalbilir, kıyma yerine küçük sebzeler tarzında
  • la noix  (13.05.15 11:04:12)
vegan iseler yoğurt, süt vs de tüketmezler. internette birçok vegan yemek tarifi bulabilirsin.

  • peggy  (13.05.15 11:05:39)
Zeytinyağlı yeşil fasulye pişir, yanına domatesli pilav, patlıcan, kabak, biber, patates karışık dolma doldur, soğuk meze niyetine sofraya koyarsın. Brokoli, karnabahar, havuç haşlayabilirsin yine meze niyetine. Çorba ve salata yaparsın. Hazır yufkalı börek yap, yumurta koyma onun yerine yoğurt koy, tabii yoğurt da hayvansal gıda yerler mi bilemedim, sen riske atma soda koy onun yerine.

  • elikası  (13.05.15 11:09:03)
ıspanak ya da kabaklı kiş.

  • josephy  (13.05.15 11:10:45)
Zeytinyağlı bişi
pattisli börek
kısır
mücver
altın günü kıvamında olur
bi de makarna salatası yap acil durumda dolaptan çıkarırsın
  • isimmisimyok  (13.05.15 11:11:11)
ya bildiğim kadarıyla vegan değiller ama bir sebepten de yumurta yemiyorlardı
ya veganlarsa? o zaman bütün besamel solslu şeyleri elemem gerekir
ben enginardan karnabahardan anlamam off biri gelip bana yardım etsin :)
  • neira  (13.05.15 11:27:42)
onlar vegan olsalar beşamel sos yapmazlardı
açık açık sor sen de süt kullanıyo musunuz, tereyağ olur mu diye. herkesin ne yiyip yemediğini tahmin etmek zorunda değilsin.

  • la noix  (13.05.15 11:34:51)
hepinizin tikini vericem söz ama önce daha böyle civcivli bir tarif istiyorum
şöyle civcivli, kımıl kımıl ;))) bunlar çok sıradan ya böyle görsünler way be desinler öyle bulgurla çorbayla geçiştirmeyeyim
kabak mücveri iyi fikir mesela :P
  • neira  (13.05.15 11:35:34)
alman veganlara dolma yapmıştım ben, biber dolması, ve de mercimek köftesi yapmıştım. bayılmışlardı. soya kıymalı azır mantı da yapmıştım, onu yemiyorlar mantının hamurunda yumurta olduğu için. haberin olusun :)

  • eskiden sizofrendim simdi iyiyiz  (13.05.15 11:51:29)
ıspanak başı çorbası diye bişey var, ıspanak kökü diye geçiyo da olabilir.. yemek gibi bi çorba. ıspanağın köklerini ayırıp yıkıyosun. sonra soğan kavurup mercimekleri ve ıspanağın köklerini ekliyosun. biraz salça da ekledin miydi tamamdır. ben nohut da koyuyorum, yakışıyor. bi de mercimeği başka bi kapta haşla, çorbanın rengini karartır.

  • reso aga  (13.05.15 11:54:24)
Shepherd's Pie yapabilirsin (git: pureella.com ). Yanına da koca bir salata ve içecek bir şeyler tamamdır bence. Sadeleştirilmiş malzemelerle Türkçe tarifi de var bunun; (git: veganyemekler.blogspot.com.tr ). İlk tarifi de elinde olmayan malzemeleri; mesela soya sosu, kereviz sapı, pirinç sütü gibi çıkarıp öyle yapabilirsin. Pirinç sütü yerine su da kullanabilirsin. Google'da "vegan shepherd's pie" diye aratınca mantarlı tarifler falan da çıkıyor bu arada. Bu öyle bir tarif ki, yanına başka bir şey yani pilavdır, makarnadır gibi yardımcı yemek istemiyor. Belki öncesinde bir çorba olabilir. Mesela domates çorbası (süt ürünü tüketmiyorlarsa kremasız ve kaşarsız tabi). Bir de tatlı olabilir belki opsiyonel. Onun için de vegan brownie iyi gider (git: veganyemekler.blogspot.com.tr).

  • Thredith  (13.05.15 12:02:25 ~ 12:05:48)
shepherd's pie hoşuma gitti yanına da mücver ohh
bir de tatlı bulduk mu tamamdır
bir de tatlı bulalım hadi :) kahve tüketmiyorlar o yüzden o brownie olmaz
  • neira  (13.05.15 12:13:47)
peynir dolgulu kabak olabilir fırında.
mücver olur.
pattis köftesi olur.
mercimek köftesi.
makarnalı yeşil mercimek.
haşlanmış yumurtalı pattis salatası.
beşamel soslu ıspanaklı yufka böreği

peynir süt vs. yiyorlar di mi? vegan değiller?

parmesanlı fırın domates
çilekli crumble (20dk sürüyor ve çokzel oluyor)
çilekli yoğurt müs
parfe
kabak ve biber dolmaları, penir ğirinç ve yeşil otlar üzümler doldurabilirsin.
yeşil mercimekli yufka böreği (tavada kızartma), etrafına panko ya da kıtır pane harcı koyabilirsin yumurtalayıp.
fırında ıspanaklı yumurta
avakoda püre salatası (sadece sarımsak ve limon ekilyosun, bi de tuz karabiber)
avokadolu fırında yumurta vs. vs.
patlıcan ve pattis fırında
biber + pattis + beşamel + kaşar rende + fırın

ohoooy.. gayet de çok tarif var :)

bademli ve kuru siyah üzümlü yeşil salata
sarımsak ve parmesanlı fırında pattis
tofu :)
humus
fava
kızarmış kabaklı spagetti (çokzel bu)
sarımsak ve limon kabuu rendeli spagetti (bu da faforim)
umurta ve una bulanmış kabak kızartma (mezesi de şahane oluyor rakıyla :9)
domates çorbası
peynirli veya peynirsiz herhangi bir sev-bze gratin

..neyse ben yemeğe gidiyorum.
  • aithra  (13.05.15 12:28:34 ~ 12:32:07)
@neira

brownie tarifinde "1 bardak soguk su veya filtre kahve" demiş yalnız. su da kullanabiliyorsun yani kahve yerine ;)
  • Thredith  (13.05.15 14:02:56)
Humus, falafel gibi şeyler. Dondurulmuş gıdalar da var artık İstanbuldaysan.

  • Cursed Chico  (14.05.15 10:10:59)
kuru-pilav

  • kakao  (14.05.15 10:42:26)