çeyrek altınları bankaya yatırma

20tane falan sanırım çeyrek altınım var. ben şimdi bunları ne yapayım?

1. kuyumcuda bozdurup vadeliye atayım?
2. altını bankaya vereyim onlara gramı kadar altın hesabı acsınlar? ki sanırım bunu belirli şubeler yapıyor ben geldim diyip atını veremıyorsun galiba.
3. kasa kiralayayım? ama iş bankın kasa kirası pahalı sanki :/
4. başka alternatif?

Kuyumcu zarar ettirir. 2.seçenek en iyisi. Bankaların belirli günleri var,ona göre gidiyorsunuz

  • me gusta  (12.05.15 09:37:48)
Kuyumcuda bozdurmak en mantıksızı gibi. Bankada hesap açıp sonra bozdurmak daha az zararla kurtarıyorsa yapılabilir. Tabi burada altını altın olarak saklamak isteyip istememene göre değişiyor. Altını satıp vadeli hesaba yatırıp garanti faiz istiyorum diyorsan banka üzerinden satıp vadeli hesaba atabilirsin. Yoksa bir altın hesabı açıp saklamak daha iyi. Kasa kiralama falan bu kadar altın için gereksiz masraf.

  • osurdum  (12.05.15 09:43:59)
çeyrek altın dışındaki ziynet eşyaları için de oluyor mu banka mevzusu?

  • ytse jam  (12.05.15 10:12:59)
bankalarda sandiginiz gibi almiyor, bildigim kadari ile bazi subelerde bazi gun oluyor, yetkili biri kuyumcudaki gibi tartip bicim ona gore degerinden aliyor

  • kamyonsans  (12.05.15 10:20:09)
bence bozdur ve mevduata yatır. en azından yüzde 11-12 getiri alırsın.

  • mermize  (12.05.15 10:26:07)
altınlarla direkt banka şubesine veya anlaşmalı kuyumculara gittiğinizde hesabınıza aktarırken de komisyon alıyorlar.
bu yüzden kuyumcuda bozdurup o parayı bankaya yatırmak daha mantıklı. hatta o parayla tekrar altın alsanız bile daha mantıklı olabiliyor.
tam olarak rakamları hatırlamıyorum ama banka şubenize gittiğinizde 20 çeyrek altın karşılığında kaç hesabınıza kaç gr altın yatıracaklarını sorun. 20 çeyreği dışarıda kuyumcuya bozdurursanız daha karlı olacaksınız
  • yimirta  (12.05.15 12:53:41)