dalgiclar, esitleme sorusu

dun 5 m lik ilk dalisimi gerceklestirken sil kulqgim esitlenmedi. sag kulagimdab tiss sesi gelmesine ragmen sol kulaktan cok az bir citlama geldi boyle oluncada dalamadim. bildigim kadariyla kulakta bir problemim yok. acaba ben mi beceremedim? bir nedeni yada caresi var mi?

*eşitleme yapmanız gerektiğinde yapmayıp kaçırmış olabilirsiniz. direkt -örneğin- 5metreye inip kulak eşitlemeye çalışırsanız yapamaz veya kulak zarına zarar verirsiniz. çünkü iki eşitleme arasındaki derinlik arttıkça eşitlemek zorunda olduğunuz basınç da artar.

*girp, nezle, sinüzit gibi üst solunum yolu hastalığınız varsa, östaki borunuz tıkalı olabilir, bu yüzden eşitleyemiyor olabilirsiniz.

*bazı kişilerde kulak zarı hassasiyeti az olabiliyor ve basınç artışlarını hemen farkedemiyebiliyorlar, eşitleme ihtiyacı duyduğunuzda ilk başta belirttiğim gibi eşitleyememiş olabilirsiniz.

önerim kesinlikle zorlamayın, vereceğiniz bir zarar uzun süre sizi dalıştan alıkoyabilir. çözüm olarak da önce bir kbb doktoruna gösterin.
  • dysbaricosteonecrosis  (09.05.15 19:42:07)
Öncelikle doktorunuza danışınız.

Öksürüyorsanız, boğazınız veya burnunuz tıkalıysa yine olmayabilir.

Daha dalışa başlamadan tekneye bindiğinizden dalış noktasına gidene kadar sık sık karada eşitleyiniz.

Suya girdiniz, bc'nizi boşalttınız dalmaya başladınız, kafanız suyun altına girer girmez ilk eşitlemenizi yapın. Daha sonra eşitleme ihtiyacı duymadan sürekli yapınız. Tik gibi olsun, sürekli eşitleyin kulağınızı,ü hissetmeye beklemeyin.

Ama öncelikle bir kbb doktoruna danışın, gösterin kulağınızı. Ayrıca deneyimli sizle süreklki uğraşan, her probleminizde yanınızda olacak bir eğitmenle dalış eğitimi alın.
  • yatagants  (09.05.15 19:47:33)