kiraya zam oranı

1000 liralık bir evin kirasına ne kadar zam gelmeli, ev sahibi 1100 diyor sizce bu %10 oran normal mi

Ev sahipleri genelde %10 düşünürler, hatta bizim yaptığımız sözleşmelerde matbu hale gelmişti bu, ancak fiyat arttıkça oran işi yemiyebiliyor, o yüzden bedel üzerine konuşulunca 100 lira makul. kira artış oranları filan var baz aldıkları, o da bu değere yakındır. Ama, eğer kiranız bin lira olmasaydı yuvarlamanızı tavsiye edebilirdim 700-750 gibi mesela ancak 1000 lira olunca adama 1060 demeniz biraz ilginç gelecektir, semtle de ilgili bir durum tabi ama öğrenci değilseniz ve konu-komşu artış miktarları da buna yakınsa birde eski kiracı durumu da yoksa bence uygun.

  • mete kudur  (09.05.15 18:00:45)
%10 normal

  • buzzlightyear  (09.05.15 18:01:45)
aslında enflasyon oranını geçemez kanunen bildiğim kadarıyla. yani olayı uzatacam dersen haklı çıkarsın ama %10 genelde kullanılan orandır. ülke şartlarında anormal değil maalesef.

  • syozkn  (09.05.15 18:02:20)
bedele göre değişmek suretiyle, yüzde 8 ila 15 arasında yapılıyor bugüne kadar gördüğüm/duyduğum/tecrübe ettiğim kadarıyla. zam yapmayanı da gördüm, öyle ulvi insanlar da var.

  • cevap botu  (09.05.15 18:22:45)
bu sene içi yüzde on hukuki açıdan kabul edilebilir bir rakam

  • hepimiz uzun vadede oluyuz  (09.05.15 22:27:45)