Lyme hastalığı

Antibiyotik tedavisi başlandıktan sonra crp düşüşü ne kadar süre sonra beklenir? Teşekkürler. Bir de tedavisinde doksisiklinden sonra ikinci olarak hangi antibiyotik seçilir?

öyle başım ağrıyora ağrı kesici önermeyi biliyonuz sayın tıpçılar, gelin bakayım şöyle :)

Dur senin için makale arattım insin, işine yararsa dropboxa atarım okursun.

edit: Bu arada kadının birinde 7 ayda normale dönmüş ama kesin bilgiyi makale verir az bekle :3
  • neferkitty  (08.05.15 20:44:29 ~ 20:46:00)
bence 2 gün sonra crp düşüşü beklenir. yarı ömrü o kadarmış :D

  • la noix  (08.05.15 20:46:52)
antibiyotik tedavisi altında 2 haftada 5.8'den 7.2'ye çıkmış crp'si. etki etmiyor mu crp cevabı geç mi alınıyor bilemedim. lyme ne arkadaş yav. geçen gün de alfa-1 antitripsin eksikliği geldiydi. fantastik fantastik hastalıklar geliyor, cevap veremiyorsun :D

  • fayfim  (08.05.15 20:54:01)
alamanyalarda olursan lyme görürsün tabii

polonya'da erasmustayken kenelerden bulaşan başka bi hastalıktan bahsetmişlerdi en.wikipedia.org

ne yalan söyliyim, oraya gidene kadar da duymamıştım bu hastalığı :D lyme'ı yine ismen de olsa biliyoruz :D

bu arada crp'yi ben olsam pek sallamam, diğer semptomlarda gerileme yok mu?
  • la noix  (08.05.15 20:56:29 ~ 20:57:34)
bizim buralarda görülmüyormuş o hastalık, o yüzden görmemişizdir. ben de hiç duymadım. bizde sayfalarca gösterilen talasemi burda kitaplarda anemi konusunun en sonunda 3 cümleyle anlatılıyor mesela. adamlar lyme hastalığından şüphelenebiliyor ama talasemi tanısı koyamıyorlar. hemogramdan talasemi tanısı koyuyorum çok etkileniyorlar falan :D

hastanın semptomu yok ki. asemptomatik seyrediyor. eklem ağrısı falan varmış sadece.
  • fayfim  (08.05.15 21:00:04 ~ 21:01:02)
Dostum şunu bi oku da 1 tane daha var , bunda crp bilgisi yok da serolojik bulgular yıllarca kalabiliyormuş bazen, antibiyotik kısmına, serolojiye vs değinilmiş filan umarım faydası olur, diğeri yolda:

www.dropbox.com
  • neferkitty  (08.05.15 21:03:38 ~ 21:06:40)
sağol kiti. en azından antibiyotiği doğru vermişim :D

  • fayfim  (08.05.15 21:11:55)
Dur direkt seroloji makalesi buldum onu da bulayım , yollıcam :D

  • neferkitty  (08.05.15 21:12:55)
ben eklem ağrısına brucella'yı yapıştırırım hele de ege'deyse :D
gerçi ona da doksisiklin veriliyo

  • la noix  (08.05.15 21:23:29)
Ya 2. makale çok kötüymüş sildim , işinize yaramaz :(

  • neferkitty  (08.05.15 21:29:57)
Bi tane daha buldum onda da vaka örnekleri var belki işine yarar, pdf olarak inmediği için word copy paste , benden bu kadar. Ayrıca az bişey baktım da sizin işiniz de zor bu ne be , testler bile çok güvenilir değilmiş, çok pis bişeye benziyor:(

www.dropbox.com
  • neferkitty  (08.05.15 21:43:28)