petrole yatırım

petrole dolar euro gibi yatırım yapabilir miyiz ?
Brent petrolün varili 50 dolar diyorlar, ben 50dalar verip 1 varil petrol alabilir miyim? Sorudan anlamissinizdir ekonominin e sinden anlamiyorum. Aydinlatin beni ltfn

Alsan ülkeye nasıl getireceksin?

bu burada dursun
  • indescribable  (06.05.15 18:46:21)
Ulkeye getirecegimi nerden cikardin? Sen online islem yaparak bankadan altin aldiginda evine altini mi getiriyorlar?
Kagit almak gibi bisey mumkun mu?

  • farrytikki2  (06.05.15 18:56:33)
şu an petrol piyasalarinda contango söz konusu. yapilamaz. kaldi ki bir emtia olarak petrole yatirim yapmak depolama maliyetleri açısından manasız. forward piyasalardan fiziksel elektrik almak ya da PX'lerde yatirim yapmak cok daha mantikli.

  • bigl0rd  (06.05.15 19:09:21)
Evet bence de cok contango oldu piyasalar...
Hocam soruyu soyle netlestiriyorum:

Ben petrol sirketlerinden hisse alsam (brent:50dolarken), brent:75 olunca aldigim hisseye yansimasi ayni yuzdeyle mi olur? Olmaz tabi de ne kadar olur?

Atiyorum 100dolar ile 2varil almis gibi yapsam sonra da bunu altin bozdurur gibi bozdursam :) hahahaha

Eger boyle bisey mumkun degilse bu ekonomi kanallari neden iki de bir petrol fiyati giriyor? Tamam çoğu şeyi petrol ile alakalı...
  • farrytikki2  (06.05.15 19:31:14)
Açılın gençler finansçı geldi :)

Bir çok yolu var bunun. Profesyonel olanlar vadeli petrol kontratı alıyor ama tek bir kontrat 2-3 bin dolar ve alması satması masraflı baya. Bunu iş yatırım deniz yatırım saxo menkul vs den yapabilirsin.

Az param var gün içinde alayım satayım dersen forexte yapabilirsin. Kaldıraç olduğu için 300-400 tl bile baya eder ama kesin kaybedersin

Bir diğer yol dediğin gibi şirket hissesi almak ama bizim borsada direkt üreten şirket hissesi yok. Tüpraş var rafineri ama pek bağlantılı oldığunu sanmıyorum. Yabancı hisse alıp satma da çok masraflı

En mantıklısı bankaların ana para korumalı yada normal petrol donları var onlardan almak. Google da petrol fonu fln diye ara gelir
  • spy of soul  (06.05.15 19:40:17)
Forex üzerinden wtioil vs yatırım yapabilirsiniz.

  • oddyseus  (06.05.15 19:47:52)
aslında en iyisi işlek yerde büfe

  • kargn  (06.05.15 19:50:01)
forex falan yalan yaa, masa kazanıyor...

  • farrytikki2  (06.05.15 22:33:06)