Lutfen yardim edin

Merhabalar

Avrupa icin gezi planina ihtiyacim var.Fransa,İtalya,İsvicre ve Avustrya yi gezmeyi planliyorum.Ancak gidilecek sehirler, gorulecek yerler,kalacak yer hakkinda bir fikrim yok..
Onerilerinizi bekliyorum.Internet sitesi de yollarsaniz sevinirim.
Simdiden tesekkurler

nasıl bir gezi olacak, her ülkede kaç şehir gezilecek, para ve zaman kısıtları neler? bunları verirsen daha sağlıklı bir sonuç alabilirsin.

  • whoosie  (04.09.09 15:02:56)
Bunlar var:

interrail.genctur.com
www.lonelyplanet.com

İlki ile planı ve maliyeti görmeniz mümkün, tercih ederseniz yüzyüze görüşüp detayları alırsınız. İkincisinden çok faydalandım, kalınacak yerler konusunda falan. Bu sitede ayrıca forumlar da oluyor, orada taze bilgiler verenlere rastlayabilirsiniz. Bir de bunların (Lonely Planet) kitapları oluyor, gayet faydalı.
  • uyuklayankedi  (04.09.09 15:18:55)
backpacker tarzi 1 aylik bir gezi dusunuyorum. Ama nerelere gitmem konusunda bir fikrim yok tavsiyelerinizi bekliyorum. Bir de interail ile mi yoksa diger ulasim araclariyla mi gezmemi tavsiye edersiniz? Buna dair bildiginiz link ler var ise yollar misiniz?

  • guneyli  (04.09.09 15:19:24)
@uyuklayan kedi
sen nerelere gittin, nereleri tavsiye edersin? interail den baska ulasim saglayabilir miyim?

  • guneyli  (04.09.09 15:24:50)
Saydığınız ülkelerden Fransa ve İtalya'ya gittim, fakat Fransa'ya gideli on yıl oldu, anımsamıyorum; İtalya'da da arkadaşımda kalmıştım. Bunun dışında, Çek Cumhuriyeti'ne, Bosna-Hersek'e, Hırvatistan'a gittim. Bunların her birinde birkaç gün kalınabilir.

Gördüğüm diğer yerler, İran, Pakistan-Hindistan, Özbekistan-Kırgızistan-Kazakistan. Buralar için Lonely Planet'in tavsiyeleri her seferinde işe yaradı. Kaldığımız her yerde Avrupa'dan turistlerle de karşılaştık ve onlar da Lonely Planet'çi idi.

Gezi yaparken benim dikkate aldığım konu, aynı ülkede birden fazla şehir görmeye gayret etmek, zaman elverdiğince uzun kalmak (uzun kalmak da bütçeyi zedelediğinden mümkünse en ucuz yerleri tercih etmek), ayrıca gittiğim ülkeyle coğrafi (ve varsa kültürel) yakınlığı olan bir iki ülkeyi daha görmek ve uçakla konmak yerine ülkeden ülkeye karadan (tren veya otobüsle) ulaşmak, böylece daha manidar bir "anlama-tanıma" sürecine girmek. (Makedonya-Kosova-Arnavutluk ve Çin-Moğolistan-Vietnam gibi iki gezi planım var halihazırda.)

Yazsam daha çook yazarım, bunlar bir fikir verdiyse iyi.
  • uyuklayankedi  (04.09.09 15:57:30 ~ 15:58:44)