Ielts writing'ten 6.0 almak zor mu

7.0 civari reding ve listening yapiyorum ama wrinting konusunda nerdeyim hic bilmiyorum aq. Daha onceden girenler nasildi writing iniz nelere ozellille dikkat ettiniz ? 6.0 icin ne yapmak ne yapmamak lazim ? Yazin iste writing hakkinda biseyler

writingte grammar'i özellikle bağlaçları , noktalama işaretlerini doğru kullanmazsan puan kırılıyor.
academic vocabulary denilen biraz cafcaflı kelime istiyorlar basit yazınca yine puan kırıyorlar. tabi yazdığın kelimeleri de doğru yazman lazım , harf hatasında puan kırılır.

konudan saparsan puan kırarlar.

sıralama yapıp (firstly, secondly vs) diye devamını getirmezsin yani bütünlük olmazsa yine puan kırarlar.

belli bir kelime sınırı da vardı onun altına kalırsan da puan kırılır, süreyi iyi kullanman lazım.

facebookta ya da bloglarda writing tipleri var onlar üzerinden bol bol pratik yapıp en önemlisi birisine kontrol ettir.

takeielts.britishcouncil.org

www.ieltsbuddy.com

www.ielts-blog.com

edit: bir de mesela verdiğim ilk linkte de belirttiği gibi sorudaki koca cümlenin aynısını yazıp

xxx xxx xx xxx is ..

diye kullanırsan o yazdığın kelimelere puan verilmez, yani copy paste yapmayacaksın, farklı versiyonda aynı anlama gelebilecek şekilde yazabilirsin.
  • neferkitty  (02.05.15 20:22:18 ~ 20:30:51)
Eger onceden essay yazmisligin varsa bir sikinti cekmezsin. Toefl'a kiyasla gayet duz ve sade. Ustelik writingin bir kismi grafik yorumlamadan olusuyor. Internetten orneklerine bakip ayni paragrafi uygun kelimeleri secerek yeniden yazsan ordan tam puani kapiyosun nerdeyse zaten. SAT, Toefl, Ielts hepsinde ozel bir hazirligim olmadan icimden geldigi gibi yazdim, en yuksek puani ielts verdi. Kiyaslama acisindan ornek olur belki.

  • sAINT  (02.05.15 20:37:52)
bolca essay yaz daha önemlisi yazdıklarını kontrol ettir bir İngilizce öğretmenine.Ana dili İngilizce olursa süper olur.

  • wishful thinking  (02.05.15 21:58:21)
Bu sınava 6 ay kadar yoğun biçimde hazırlandım. 3. denememde hedeflediğim 7.5 ortalamayı almayı başardım. Aşağıdaki önerilerime göz atabilirsin.

Alttaki linklerde bulunan tablolarda 6 için istenenleri güzlce kontrol et. Bunları karşılaman yeterli.
www.ielts.org

Kelime saysına çok dikkat et. Örneğin essay'de 250'den az kelime yazarsan direk puanın düşer. Soruyu çok iyi oku. Soruyu anlamadan ve plan yapmadan yazıya başlama. Soruda istenilen kısımları mutlaka kapsayacak şekilde yazmalısın(task achivement).
Çok abartmadan iyi bildiğin bağlaçları kullanmaya çalış. (However, furthermore, finally,moreover vb)
Etkileyici yazacağım diye çok kompleks cümleler yazmaya çalışma. Bu seni grammer hatalarına götürür. Kağıdını okuyanlar genelde hatalara daha çok odaklanır. İyi bilmediğin cümle yapıların yerine çok da basit olmayan iyi bildiğin cümle yapılarını kullanmaya çalış.
Verilen konuya uygun spesifik vocabulary kullanmaya özen göster. Örneğin sağlık ile ilgli bir essay için (immune system, vaccination, diagnose, discharge ...) gibi kelimeler lexical resource puanını çok yukarı taşır.
Genelde sınavda çıkan sorular şu eksende döner:
Sağlık, ulaşım, beslenme, eğitim gibi. Bunlarla ilgli örnekleri inceleyip fikir sahibi olman çok yararlı olur.
Paragraf yapısını essayler için şöyle kurabilirsin:
Introduction
Body paragraph1
Body paragraph2
(İsteğe göre) Body paragraph3
Conclusion

Bu yapıda essay yazarsan ve her paragraf kendi içinde bir anlam bütünlüğü içerirse çok rahat 6.5-7 veya üzerine çıkarsın.
Listening ve writing'de aldığın puanlara bakılırsa bence writing için 6.5-7'yi zorlayabilirsin. Mutlaka pratik yaparak çalış. Evde dahi çalışırken daima Task1'i 20 dk'da Task2'yi 40 dakikada yaz. Sınavda çom rahat edersin.
Son olarak tekrara hatırlatayım Task1'de min 150; Task2'de min 250 yazmayı sakın unutma. Sorun olursa özelden de yazabilirsin.
  • mononoke  (03.05.15 02:02:53)