Öğrenci arkadaşlar nasıl evlerde kalıyorlar?

Merhaba.
Eve çıkan öğrencilere bu sorular.

1-) Tek kişi mi yaşıyorsunuz? Evet ise daha önce ev arkadaşıyla yaşadınız mı?
2-) Eviniz okulunuza yürüme mesafesinde mi?
3-) evinizin konumu/kirası?
4-) sonradan eve çıktıysanız, bu derslerinizi nasıl etkiledi?
5-) evde sigara içiyor/içirtiyor musunuz?
6-) giderlerinizi aileniz mi karşılıyor?
7-) aylık ortalama gideriniz?

hep arkadaşlarımla evde kaldım

1- 3 kişi kaldık
2-hayır
3 yıllık veriyorduk kira hatırlamıyorum
4- sonradan çıkmadık hep evdeydik
5- hayır
6- evet
7- 300-400 tl

bu rakamlar 2008 yılına aittir.
  • basond  (01.05.15 23:11:03)
1- kardeşimle. daha önce ev arkadaşım olmadı.
2- karşı kıtada.
3- salacak/gereğinden fazla
4- evin rahatlığıyla iyice saldım dersleri.
5- ben içmiyorum, kardeşim sadece kendi odasında kapı kapalı bir şekilde içiyor.
6- aile + kardeşim
7- faturalar min 300.
  • kahin ahtapot paul  (01.05.15 23:11:39)
1- 3 kişi
2- hayır yürüme mesafesinde değil. okulum ve evim farklı kıtada. 1 saati geçiyor gidiş
3- nezih bir semt değil ama varoş da değil. orta. hatta ortanın biraz aldı. bundan dolayı kira ucuz 700 lira
4- lise 3 ten beri öğrenci evinde yaşıyorum alışkınım
5- leş gibi içiyoruz hem de
6- ailem, geri ödemeli kredi, burs. güzel iş gelirse çalışıyorum. hatta şuan çalışıyorum
7-aile, kredi, burs sabit gelirim. 1000 lira civarında toplam harcamam. çalışırsam duruma göre biriktiriyorum ya da harcıyorum
  • durbikonusucaz  (01.05.15 23:11:50 ~ 23:18:44)
1 hayır
2 yürüyerek 40dk otobüsle 25 civarı
3 pas(istanbulda değilim)
4 pas
5 sadece mutfakta
6 aile+kredi
7 sadece eve mi? toplam mı?
  • icim urperiyor  (01.05.15 23:12:21 ~ 23:12:47)
1-) Hayır, iki kişi yaşıyoruz. Ağabeyim aynı zamanda ev arkadaşım.

2-) Ev üsküdar'da. Ben istanbul üniversitesi'ndeyim. Okula marmaray ve metroyla 40 dakika gidiyorum.

3-) Konum marmaraya yürüme mesafesinde. Kirası 850 lira.

4-) Derslerimi pek kötü etkilemedi. Hatta çok az da olsa olumlu etkisi oldu.

5-) Evin balkon yok. Sigara içeceğimiz zaman camın kenarında veyahut dışarı çıkıp içiyoruz. İçeriyi havalandırmaya özen gösteriyoruz.

6-) Evet aile karşılıyor.

7-) Evin gideri aylık 850 kira + 200 faturalar.
  • karaahmet çıkmazı  (01.05.15 23:17:00)
1- Evet tek yaşıyorum. Daha önce 3 defa farklı evde farklı arkadaşlarla kaldım ama tavsiyem huyunu suyunu çok iyi bilmediğiniz biri ile eve çıkmayın. bu cümleden kastım, çok iyi anlaştığınız kankanızla bile bir takım sorumsuzluklarından dolayı (temizlik, fatura-kira yatırma vb.) dişe diş kana kan birbirinize girebilirsiniz.
2- Evet yürüme mesafesinde. Bu kısım önemli çünkü okula ne kadar uzak olursanız, okulla olan ilişkiniz o denli azalıyor. Yani biriyle buluşmayı, farklı etkinlikleri okula tercih etmeye başlıyorsunuz bir süre sonra.
3- Konumu iyi bir yerde ama bina eski ve ev sadece bir kişinin yaşayabileceği büyüklükte, o yüzden de çok aşırı bir masrafı yok ama sadece barınma amaçlı kullanabiliyorum.
4- Hiç yurtta kalmadım. Okula başladığımdan beri ev hayatım var.
5- Evet evde içiyorum ama bunun tabi ki bir bedeli oluyor. Yani havalandırmak için sürekli olarak pencereyi açmak zorunda kalıyorum ve malesef ısınma alabildiğine azalıyor, o yüzden de kışın sürekli olarak kalın giyinmek zorunda kalıyorum.
6- Tamamen kendim karşılayamadığım zamanlar oluyor. O yüzden de illaki birkaç ayda bir biraz para istemek zorunda kalıyorum.
7- Kira 300, elektrik 30-40 arası geliyor, su 20-25 arası geliyor, internet 60 lira, kışın ısınmak için doğalgaz olursa en az 100-150 lira ama yazın 2 ayda 15-20 lira.

Bunlar senin sorularına kısaca cevaplardı. Şimdi işin görünmeyen kısmına gelelim. Eve çıkmak çok fazla külfet bana göre, bi defa çıkarken emlakçı+depozito+1 kira peşin üçlüsü insanı alabildiğine sarsıyor. Ayrıca su, doğazgaz ve elektriği kendi üzerine aldırabilmek için toplamda yaklaşık 400-500 arasında bir depozito vermek zorunda kalıyorsun. Ev eşyasını bulmak için de nereden baksan 600-700 arası ikinci el eşya satan dükkanlara kesiliyorsun, eee tabi birde bu aldığın eşyaları eve taşımak için vereceğin ortalama 150-200 arası bir ücret var.
Ama en çok örseleyen kısmı ise tamamen yemek ! Günlük belli bir ücret ayırayım diyorsun ama malesef bir türlü makarna-yumurta-patates-döner kombinasyonlarından kurtulamıyorsun.
Eve çıkmadan önce iyi düşünmek gerekiyor. Büyük şehirdeysen hele daha iyi düşünmek zorundasın.
  • entropee  (01.05.15 23:32:50)
1. 4 kişiyiz.
2. Evet
3. Okula cok yakın merkezi bir yer. 1400
4. Üniversiteye başlar başlamaz eve cıktık
5. sadece balkonda içiliyor.
6. evet
7. 1200 lira
  • forzabjk  (01.05.15 23:33:51)
1. tek. hayır.
2. evet.
3. uzak. ucuz.
4. hep evdeydim.
5. evet.
6. evet.
7. kira faturalar vs. hariç 600-700 vardır.
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (01.05.15 23:39:24)
geçen sene mezun oldum, son senemde eve çıkmıştım ona göre konuşursam:

1)hayır, sevgilimle eve çıktık.
2)hayır, otobüsle bir saat sürüyordu.
3)allahın siktir ettiği bir yerdeydi, kira 500'dü.
4)herhangi bir şekilde etkilemedi.
5)evet.
6)pek sayılmaz. burslarla yaşıyordum.
7)1000 tl civarıydı.
  • blodeuwedd  (01.05.15 23:40:23)
1- 2 kişiydik 3 olduk yakın bi zamanda.
2- gidiş 8 dk, dönüş 5 dk :)
3- kadıköy/hasanpaşa sıfır bina 1400 tl
4- yurtta kalırken çalışamadığım kadar rahat çalışıyoruz.
5- üçümüz de içince içmek/içirtmek kaçınılmaz oluyor
6- hepimize ailelerimiz para gönderiyor.
7- bana 1800-2000 tl gönderiyorlar, diğer ev arkadaşlarıma da öyle ortalama. ortalama 1000 tl eve gidiyor gerisi bize kalıyor.
  • bir nick var benden iceri  (01.05.15 23:42:07)
1-Tek kisi yasiyorum. Daha once hiz arkadaslarla kalmadim. Hep tektim
2-Evim okula 16 km
3-Ev dandik sayilacak bir yerde. Kira vermiyorum ama tahminen 500 civari
5-Evet
6-Evet
7-2000 civari
  • bmw de onnumara yag yakan adam  (01.05.15 23:45:20)
1.Tek, hayir.
2.evet
3.Merkez,1300
4.degismedi
5.hayir
6.evet
7. 2500 civari
  • bir ileti paylastim  (02.05.15 00:22:02)
1- 3 kişi beraber kalıyoruz.
2- 3 sene öyleydi, 1 senedir otobüsle 20 dk falan
3- Metroya/metrobüse 10-15 dk, 1200 tl
4- Bir tek hazırlıkta yurttaydım, o yüzden belirgin bi etki gözlemlemedim, hazırlıkla bölüm çok farklı.
5- İçiliyor. Bazen biri hasta olcak gibiyim bugün mutfakta içilsin gibi bişi söylerse ona uyuluyor.
6- Evet
7- Aile + kyk yaklaşık 1000 tl oluyor. Faturalar kişi başı 70-150 arası değişiyor yaz/kış dönemine göre.
  • kaffle  (02.05.15 00:22:57)
1- Tek kalıyorum
2- Hayır, metroyla gidiyorum
3- İzmir'de fuarın orada, 600 tl
4- Derslerim oldu bitti kötüydü. Yurttayken daha iyiydi ama o zamanlar dersler hafifti.
5- İçiyorum
6- Evet
7- 1.500 tl
  • oğlum çok zor lan  (02.05.15 00:26:15)
En son 2 yıl önce kalıyordum.

1-) 4 kişi kalıyorduk.
2-) yürüyerek 45 dakika sürüyordu bazen yürürdüm bazen otobüs kullanırdım.
3-) okmeydanı - hastane durağındaydı. pencereden bakınca metrobüstekilerin yüzünü görecek kadar yakındı. 2+1, çevredeki evler 800-900'dü o sıralarda. Biz 650 + 100 lira aidat ile kalıyorduk.
4-) ben değil de arkadaşlar içiyordu
5-) hayır çalışıyordum.
6-) 1000 liraydı kira-fatura-kişisel harcamalar-yeme içme falan.
  • akatreil  (02.05.15 00:37:14)