iplik sarma kartonu kesemiyorum

etamin ipleri kendi makarasından açılıp dolaşıyo diye internetten iplik sarma kartonu şablonu indirdim. bi de gidip desenli kalın karton aldım ondan keseyim şekilli dursun dedim. resmini eklediğim şekilde yapmak istiyorum. şablonu kesip kartona koydum güzelce çizdim. makasla kesmeyi denedim, kretuarla kesmeyi denedim, maket bıçağıyla kesmeyi denedim ama hiç biri böyle muntazam olmadı. kenarların o yuvarlaklığını beceremedim hep tırtıklı pırtıklı oldu benimkiler. çoğu yeri de eşit olmadı. resimdeki zımbırtıyı en düzgün neyle kesebilirim?

Maket bıçağı forever olmadı demişsin ama ben makaslà kesemem mesela.

  • indescribable  (29.04.15 10:45:28)
çünkü bunlar matbaada kesme makinesi ile seri üretim hazırlanmış olabilir

  • freebird5406_2  (29.04.15 10:53:56)
seninkiler de kübik olsun?
maket bıçağı tehlikeli, makasla yuvarlak kesemeyenin eline maket bıçağı vermezdim ben misal :)

  • aithra  (29.04.15 10:54:12 ~ 10:54:30)
@aithra sorma valla çok kan akıttım ben bu uğurda yine de olmadı :) dediğin gibi kübikle devam edicem yoluma ama bunlar da çok sevimli yahu

  • kakamelsokoban  (29.04.15 10:56:15)
@freebird sanırım öyle, kaç kişiye uğraştırdım düzgün kesebilen çıkmadı henüz. olmadı matbaaları dolaşıp yapan bi yer bulayım

  • kakamelsokoban  (29.04.15 10:57:05)
Katina nin elinde makası kesemez ah kesemez
kesmesini bilmez yavrum gülüm Katina m

Getir keseyim getir keseyim

İzmirde isen keseyim
  • indescribable  (29.04.15 11:05:35)
maket bıçağı da olsa bu kadar pürüzsüz olmaz. bunlar kesinlikle daha profesyonel kesim.

ancak bir öneri, şablonu da plastik gibi veya kalın ve şablon olabilecek bir şeyden kesip kılavuz olarak kullansan (karton üstüne onu koyup kartonu keseceksin yani bıçağı üstteki şablon yönlendirecek gibi), bir de maket bıçağı kırtasiye tipi değil de daha sağlam bir şey olsa daha düzgün olma ihtimali var.
  • pokerface  (29.04.15 11:10:11)
illa böyle olmasını istiyorsan ellerine koruyucu kalın bir eldiven geçirip oluşturduğun sert kalıbın altına kartonları koyup kesebilirsin.
kalıbı sert bir materyalden yapmalısın ama, kesilmeyecek gibi.

vs.

ama kübik iyidir, üçgen üçgen böyle D:
  • aithra  (29.04.15 11:11:15)
Tırtıklı olsun dert değil, kenarlarını minik zımpara ile düzelt kestikten sonra. Karton maket yapım videolarına bakarsan nasıl yapıldığı ve malzeme konusunda fikir verir

  • rygard  (29.04.15 11:17:21 ~ 11:17:55)
@indescribable ah keşke izmirde olaydım istanbuldayım ne yazık ki :)

@pokerface ben kalemle çizip o çizgileri takip ederek kesmeye uğraştım. dediğin gibi yaparsam daha düzgün olur sanırım onu da deneyeyim eve gidince

@rygard evde zımparam da var ama hiç aklıma gelmemişti direkt şablon üzerinden kestikten sonra zımpara yaparsam daha muntazam olur sararken ip takılmaz bari
  • kakamelsokoban  (29.04.15 11:23:25)
lazer kesim yaptir dicem ama nerdesin bilmiyorum

  • groove  (29.04.15 17:24:32)
CNC lazer kesim yapan yerler istediğini yapar. Genelde tabela yapan reklamcılarda oluyor. Ama bir kaç taneyi yaptırabilir misin bilmem. Angarya iş olduğu için kimse yanaşmaz.

  • arockm  (29.04.15 17:28:06)
@groove @arockm istanbuldayım bulabilirim lazer kesim yapan yerler ama bana 50 tane kadar lazım, çok pahalıya gelir mi? hiç bilmiyorum maliyetini çünkü

  • kakamelsokoban  (30.04.15 10:32:10)