Yavru kedilerle ilgili

Arkadaşımın balkonuna 5 tane kedi yavrusu ve anneleri teşrif ettiler. En fazla 3 haftalık olduklarını tahmin ediyoruz. Bir sıkıntıları yoktu ama bazılarının tek gözü kapanmış açılmıyor, sanki enfeksiyon kapmış gibi. Ne yapmak lazım? Bide bu kadar küçükken aşı maşı yaptırmak gerekir mi?

demlikte kalan soğumuş çayı pamuğa döküp kedilerin gözlerini silebilirsiniz. Yavrulara fazla dokunmayın da kokunuz sinmesin, anneleri reddetmesin sonra.
Bi de, normalde anne kedi yalayarak temizler gözlerini, kedilerin tükrüğündeki antibiyotik seviyesi bizden yüksek çünkü :)
Yalamıyorsa çaylı pamukla sil.
Not: çay çok demli olmasın sdhgf
  • aithra  (28.04.15 10:12:20)
3 hafta.. göz geç açılıyor da olabilir. kapalı gözlünün capsi var mı?
sana zahmet bi atsan.
tobrased adlı göz antibiyotiğiyle müdahale edilebilir. çapaklanma varsa, açık gözlerde bulanıksa saydam olması gereken yerler...
anne emzirirken aşılamaya ihtiyaç duyulmaması memeli olmanın bir güzelliği. anne iyi beslenir, sütü bol olursa yavrular annenin sütteki antikorlarla korunur. süt veren her canlıda bu öyle. kurban olduğum rabbim..
  • kargn  (28.04.15 10:18:05)
(bkz: gentagut)

  • insomni4c  (28.04.15 10:34:09)
bebeklerin gözlerini kaynamış suyla ıslatılmış pamukla silin. (her bebek ve her göz için ayrı pamuk kullanının.) sonra sypragut ya da tobradex damla kullanabilirsiniz. açık olan gözlere de uygulamanız gerekir damlayı. ilk gün 3-4 saatte bir damlatmalısınız. sonra günde 3 uygulama yeter. birkaç güne temizlenir. 5 güne kadar devam ederseniz iyi olur. mümkünse anneye de aynı uygulamayı yapın.
geçmiş olsun pisiciklere.

  • madarch  (29.04.15 08:47:46)