vites değişim uyarısı sistemi 1000-1500 devir istiyor

arabam 2014, 1.4, benzinli.

vites uyarı ekranım 1500 devri biraz geçince ''vites yükselt'' diyor. demem o ki beni ağız tadıyla 2000'lere çıkartmıyor. ben de vitesi atıyorum, gel gelelim 1300 devirlerde gidiyorum. araç bunu neden istiyor? düz yolda 60'la giderken 5. vitesi istiyor.

Aracı dinleyeyim mi? yeni sistemler mi böyle? Yoksa bu kadar düşük devirle araca zarar verir miyim?

teşekkürler.

Aracı dinle. Ekonomik kullanım için bu tavsiyelere uyarsan en düşük yakıt seviyesine ulaşırsın. Düz yolda 60-70 civarında giderken 5. vitese atılması gerektiğini söyler araç. Otomatik viteste de 7. vitese atar kendisi.

  • himmet dayi  (27.04.15 16:00:30)
Aracınız atmosferik 1.4 motor mu yoksa turbo beslemeli tsi gibi bir motor mu?60 la giderken 5.vitesi 2000 devirde istemesi normal ama 1500 çok az.dizel olsa anlarım ama benzinli için o devir tork eğrisinin çok aşağısında.

  • telet abi  (27.04.15 16:00:46)
@telet abi sanırım atmosferik motor. 85hp. turbo falan yok. sahil yolunda 60'ta kesin 5. vitesi istiyor. yani bana çok erken gibi geliyor ama ben de mümkün mertebe dinliyorum ikazı.

  • diskbudur  (27.04.15 16:02:26)
bosver arabayı kafana göre takıl ya. max. ekonomı saglamak ıcın yapıyolar o olayı. hele benzınlıyse 1500 devır nedır ? kullandıgın arabadan zevk alamazsın

  • t joe  (27.04.15 16:06:28)
arabayı dinle.
şoför motoru hissettirmez.

  • Frederick Co  (27.04.15 16:11:16)
alet benzin tasarrufu ve mekaniklerin daha az aşınması için en optimum viteste değişim uyarısı verir. normal bir şey. sen araban daha çok yaksın, gerekirse çabuk eskisin dersen istediğin vitese at. geçmek zorunda değilsin yani.

  • roket adam  (27.04.15 16:13:43)
Dostum arabanı o şekilde düz yolda çok rahat sürersin ve ekonomik bir Sürüş olur.fakat rampa çıkarken biraz devirli kullan yoksa araç boğulur.bi de lpg kiti attır çok az yakıyor.bende de 1.6 atmosferik var LPG ile dizelden az yakıyor.

  • telet abi  (27.04.15 16:14:30)
Ya benim 1.6 Astrada da 6.vitesi arıyorum.hiç değilse uzun bir diferansiyel taksalarmış.

  • telet abi  (27.04.15 16:26:36)