Çok yazarlı bildirilerde/makalelerde sıralama önemli mi puan açısından

Benin ismim üçüncü sırada diye daha az emek verdiğim vs manası çıkmıyor değil mi?

evet önemli:

www.researchgate.net
  • ron dennis  (25.04.15 00:55:33)
Ne icin olduguna bagli. Bazi atama yukseltme kriterlerinde ilk yazar olmak onemli, bazilarinda tek yazar olmak onemli, bazilarinda 3'ten sonra herkese esit, bazilarinda siralamasina gore puan veriliyor. Ilk sirada olup da "corresponding author" olmak da cok onemli de, her universitenin atama yukseltme kriterleri farkli. O yuzden puan acisindan kesin bir sey soyleyemem.

Ama genelde cok emekten az emege dogru siralanir, bazen araya az emek veren ama adi onemli olan biri de girebilir.
  • aychovsky  (25.04.15 00:56:51)
Puan açısından önemli olduğunu hiç duymadım. Yine puan açısından ilk veya son yazar olmak fark etmez. Yalnız doçentliğe veya profesörlüğe başvurularda, örneğin fen alanında, en az bir başlıca yazar istenir. Bu da tek yazar veya bir öğrencinle birlikte yazmak demektir.

Daha az katkı verdiğin manası elbette çıkıyor. Sıralamanın gayesi bu zaten. Ama bunda sıkılacak bir şey yok, bilimsel bir çalışmanın ortağı oluyorsun. Okuyucu, isimlere baktığında senin daha az emek verdiğinden ziyade, senin de emek verdiğini düşünecek.
  • puc  (25.04.15 01:31:37 ~ 01:33:21)