cardio ve kas kütlesi ikilemi

7-8 aydır kas kütlesini artırmaya odaklandığım için hiç cardio yapmadım. artık yağ kütlemi düşürmem gerek.

bu süreçte de zar zor edindiğim kas kütlemi kaybetmeden nasıl yağ yakabilirim?

hiit mantıklı geldi. fakat ağırlık çalışmasından sonra mı yapılmalı mı bu? zaten yorgunken bir de cardio yapmak fazla katabolik olmaz mı? yoksa sabah aç karnına kardio, akşam ağırlık antremanı mı yapayım?

Kas kütlesi artırmanın veya yağ yakmanın yaptığın antrenmanla bir ilgisi yok, tamamen aldığın kaloriyle alakalı bir durum. Kalori miktarını düşürürsen hiç kardiyo yapmadan da salt ağırlık antrenmanı yaparak mükemmel yağ yakabilirsin. Fakat kardiyovasküler sistemin gelişimi ve daha sağlam antrenmanlar için kardiyo şart.

Antrenmanın katabolik olması vücudunu ne kadar strese soktuğunla ilgili bir durum. 1 saat yoğun ağırlık çalışması yapıp üstüne de 40 dakika kardiyo yaparsan kortizol salınımı yaşar kas kaybedebilirsin. Buna dikkat etmek gerekir.

Ben sabah boş mide ile kardiyo, akşam da ağırlık çalışması yapıyorum. En iyi verimi bu şekilde aldım, sana da öneririm.
  • angelus  (23.04.15 12:30:02)