[]

4G/5G Muhabbeti

5G teknolojisine geçiş sürecindeyken, 4G'yi es geçip 5G'yi bekleme fikri mantıklı mantıksız mı?

Örneğin biz kullanıcılar olarak burada akıllı telefon, tablet, pc vs tavsiye ederken "abi biraz daha bekle şu çıkacak zaten" diye tavsiye veririz ya, şimdi cb'nin bu söylemi neden bu kadar dalgaya vuruldu ben pek anlamadım.

troll, çomar falan değilim merak ettim sadece. Eksik bildiğim bir şey var çünkü anlaşılan.

 
Dalgaya vurulma sebebi bu teknolojinin birkaç sene içerisinde gelme olasılığının olmaması. Bu teknolojiyi geliştiren, geliştirme testlerini yapan ülkeler bile birkaç sene içerisinde tam anlamıyla bu teknolojiye geçmeyecek. Testlerinin bile 2018'de yapılması bekleniyor. 3g teknolojisinin bile dünyada yaygınlaştıktan kaç sene sonra bize geldiği, 4g'nin senelerdir dünyada kullanıldığı halde bize gelemediği düşünüldüğünde komik ve mantıksız geliyor işte.

Teknolojide, özellikle bu tip teknolojilerde yıllarca geri kalmak veya beklemek ciddi bir sorun.
  • osurdum  (22.04.15 16:12:48 ~ 16:21:36) 
(bkz: #50744301)
yaygınlaşması 2025 diyor.

  • inheritance  (22.04.15 16:13:00) 
wiki 2020 demis. 2023 de geceriz biz de cb'ye kalirsa.
en.wikipedia.org

  • mushtopus  (22.04.15 16:17:52) 
Benim o konusmadan anladigim, millet 4g'ye gecip 5g'yi arastirmaya basladi, biz hala 4g ile ugrasiyoruz oldu.

Iki yil bekleyelim, 5g'ye gecelim konusmanin icinden cimbizlanmis gibi. Genel icerik pek o yonde degil.
  • ruhi mucerret  (22.04.15 16:35:42) 
Baz istasyonlarının uyum sağlaması, hatların yaygınlaştırılması gib işlemlerin de yapılması gerekiyormuş 5G'ye geçişte, bu 4G'yi de kapsıyor tabii. Yani onu atlayalım da 5G'ye olamıyor.

Konuyla ilgili uzman görüşü: www.bianet.org
  • sevgikusunkanadinda  (22.04.15 16:37:52) 
Evet 4g ile uğraşıyoruz fakat sanki kendisi uğraşıyor, bunun kararını özel firma olan operatörler verir ama biliyorsunuz avea tt devlet çok içli dışlı ki bir şeyler dönüyor bana göre. Sonuçta yatırımı yapan operatörler ihalede parayı da ödeyenler operatörler. Tayyip haklı olacak olsaydı bile turkcell ve vodafone'un neredeyse yatırımlarını tamamladığı dönemde böyle bir şey istenemez.


  • atom karincanin torunu  (22.04.15 17:43:36) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.