İstanbul'da yalnız yaşamak - Harcamalar

Üniversite 2 aya bitecek gibi. İş olayını da olağan dışı bir durum olmazsa çözmek üzereyim fena sayılmayacak şekillerde. Eylül-ekim itibariyle kendi başıma yaşamak istiyorum. Ama masraflar korkutuyor biraz. Üsküdar-Kadıköy-Beşiktaş üçlüsünde yer bakıyorum. Kiralar bi şekilde ödenecek gibi oluyor da su , elektrik , doğalgaz , internet vs. düşündükçe insan bi afallıyor. Yalnız yaşayan duyurucularda durumlar nasıl ? Masraflar ne kadar oluyor ? Yıllardır ailemle yaşadığım için tek başına bi adam ne kadarlık su harcar ne kadar elektrik kullanılır pek bilemiyorum. Bir fikir verseniz ne güzel olur gönül dostları.

Şimdiden teşekkürler.

su: en az dert edecegin seylerden birisi bence. aylik 20 tl'yi gecmiyordu tek yasadigim donemde.
elektrik: bilgisayarim 7/24 calisiyor, buzdolabi, tv, camasir mak ve bulasik mak kullaniyordum. haftada 1 elektrik supurgesi ve sabahlari tost makinesi ile kettle. 60 tl civari geliyordu elektrik.
dogalgaz: en zurnanin zirt dedigi sey bu. yalitimi olmayan 2+1 evde 450 tl odedigimi biliyorum bundan 10 sene evvel. yalitim, evin kacinci kat oldugu, baktigi cephe ve o sene havanin nasil gectigine gore degiskenlik arz ediyor bu. istanbul sartlarinda ekim sonundan nisana kadar aylik ortalama 200 tl'yi gozden cikartacaksin. ayrica oda termostati candir.
internet: standart. uye olacagin iss'e bagli olarak 50 ila 60 tl arasi diyebilirsin.

bunlarin icine ayda ortalama 50 tl hata payi birakacaksin. ilk hat aciminda verecegin bir suru depozitoyu da hesaba katmayi unutma.

temizlikci cagiracaksan temizlikci giderini de unutma. ayda veya 2 ayda bir cagirmak erkeksen tercih edecegin bir sey olabilir.

ayrica gozun korkmasin bir sekilde her sey cozuluyor.
  • entrapmen  (19.04.15 02:33:13)
Ev tutma oda tut.

  • baldur2  (19.04.15 02:39:29)
Tek başınıza eve çıktığınızda ve nispeten içinizin rahat edebileceği bir semtte oturmak istediğinizde gerçekten çok masraflı oluyor ve insan bir aşamada hayatı sorgulamaya başlıyor çünkü sadece borçlarınızı ödeyebilmek için gece gündüz çalışmak zorunda kalıp neredeyse bütün maaşınızla kira ve faturaları ancak denkleştirebiliyorsunuz.

Örneğin,

Kira: 1500 TL (Beşiktaş)
Elektrik: 45-55 TL
Su: 20-30 TL
Doğalgaz: (Benim açımdan çok değişkendi. Bu kış ısrarla çok az yakıp 80 TL ödediğim de oldu, 180 TL ödediğim de oldu ama en fazla 180 geldi)
Internet: 30 TL
Digitürk: 50 TL
Cep Telefonu: 30 TL

Not: Muhtemelen apartmanda en düşük faturaları ödeyen kişi benim çünkü iş yoğunluğum nedeniyle hafta içleri en erken 21:00'de evde olabiliyorum ve bir de hafta sonları evdeyim. Yani fatura meblağlarını değerlendirirken elektrik, su ve doğalgaz kullanımının neredeyse minimum düzeyde olduğunu göz önünde bulundurmakta yarar var.

Kısacası tavsiyem ya bir ev arkadaşı bulmanız ya da eğer bu yaştan sonra başkasının ağız kokusunu çekemem diyorsanız mümkünse yapabileceğiniz bir ek iş falan bulmanız (tabii bunu İstanbul şartlarında işe başlar başlamaz 4000 TL ve üstü maaş alamayacağınızı tahmin ederek söylüyorum).
  • a day at the races  (19.04.15 02:41:04)
şöyle özetleyim:

elektrik: 50-60
su: 10-15
internet 50-60
doğalgaz: 6 ay için ortalama 200, ama bi ay 350 yi görürsün, zira götün donar.

yemek yapmayı öğrenirsen veya biliyorsan gıda masrafını minimize edebilirsin.
temizlikçi opsiyonel. ben 2 sene çağırdım, sonra lan dedim ben neden kendim yapmıyorum ki. hem bütün gün oturarak çalışıyorum eve gidincede hareket olur. tercih meselesi.
  • bruceandwayne  (19.04.15 02:43:36)
bekarsan 2500 tl ile geçinirsin.

  • halitkin  (19.04.15 03:22:20 ~ 01.05.15 17:45:16)
4000 civarı kazanmayacaksan beşiktaş'ı o seçeneklerden çıkar bi kere.

  • zgrydn  (19.04.15 07:47:31)
rezidansta kalıyorum ama şehre uzak.
100tl'den fazla doğalgaz vermedim.
35-45 arası elektrik.
15-20 arası su.
80tl internet (50mbit + tablet)

100tl de aidat var.
rezidans olduğu için ev hep sıcak, kışın uzun kollu eşofman giymedim hiç evde.
  • tchuck  (19.04.15 08:16:31)
Biz 3 kişi yaşadığımız ve öyle lüks bi evde yaşadığımız halde aylık ev masrafı kişi başı 1000 tl yi buluyor.
Daha birkaç gün önce 450 doğalgaz ödedik - ev teras kat, sıfır bina, sakın teras kat tutma! -
Dün bir alışveriş yaptık içinde yiyecek elle tutulur hiçbir şey yok, 350 tl verdik mesela. Bi gıda alışverişine çıksak bi o kadar da ona vereceğiz.

Tavsiyem, tek başına yaşayacaksan merkezi yerlere bakma. 1500-2000 kira vermek çok gereksiz tek bi kişi için. Git ünalanda yaşa örnekte yaşa, ama kadıköy merkezde uygun fiyata temiz güzel deprem sonrası ada kat yaşanabilir daire bulman imkansız.
  • bir nick var benden iceri  (19.04.15 10:11:09)
3500 net gelirin olmadığı surece sürekli kuruş hesaplarak yasamak zorunda bırakır. Merkezlerde 1500 altında kirası olan evler genelde zemin bodrum ve konforsuz evler. Merkezlerdeki binalar eski ve çoğunda isinma problem. Ev arkadaşı epey rahatlatir. Tek yasamak biraz pahalı bir is

  • imbat  (19.04.15 11:43:16)
ben de bu yıl tek başıma yaşamaya başladım ve emin ol ki düşündüğünden daha fazla giderin oluyor, baş edemiyorsun.

şişli'de oturuyorum, 1+1 kiraya 1500 gidiyor. bodrum dairelerinde kalmayacaksa merkez bölgelerde kiralar bu düzeyde.
elektrik rahat 50-60 tl.
aidat 120 tl.
kombi aylık 180 tl, 1 ay 400lere çıktı.
internet fiks 60 tl.
en ucuzundan digitürk + spor paketi (ingiltere maçları için aldım) 25 tl. lig tv dedin mi 60 tl olur.

gördüğün gibi sabit ücret olarak ayda 2000 tl gidiyor. daha bunun gıda alışverişi var, dışarı çıkması var, üst baş var. bu ay dikkat ettim faturalar az gelir diyorsun 5-10 tl değişiyor. 3500 tl sınırına katılıyorum. istanbul'da tek yaşamak pahalı.
  • hayley williams ile evlenecek genc  (19.04.15 18:23:28)