Su fışkırtan gemi eskort araçları

Başlık çok zorlama oldu. Fotoğraftaki küçük yüzen araçların adı nedir? Neden su fışkırtıyorlar? Hep büyük gemilerin yanında görünüyorlar. Olayları ne? Teşekkür ederim.

suya kayganlaştırıcı döküyorlar büyük gemiler rahat geçsin diye.

  • dodi el ford  (18.04.15 16:22:52)
kılavuz deniyor galiba bu gemilere. romorkör de olabilir. yangın anında müdahale ediyorlar, böyle büyük önemli gemiler de gelince karşılama töreni yapıyorlar su sıkarak. havalimanlarında da yeni uçuş noktasına ilk gidildiğinde ya da filoya yeni tayyare katıldığında böyle karşılarlar.

  • prompter  (18.04.15 16:34:05 ~ 16:35:16)
bunlara eskort denmiyor.
kilavuz, yahut ingilizcesiyle "tugboat" deniyor.

su fiskirtma ozellikler, yangina mudahale edebilmek icin.
ancak, gemicilik geleneklerinde olan baska seyler de var.
misal; bir geminin (disidir gemiler) bekareti icin su puskurtuyorlar. ilk yolculugu sona erip, ilk kilavuz talebinde bulunan gemi icin havaya su sikmak gemici gelenegi (surada aciklaniyor www.maersklinesocial.com)

bazi durumlarda kutlama, sov amacli vb. de yapiliyor bu durum.
ozel bir gemiyi karsilama icin, yahut tanik oldugum ve tugboat'larin da kullanildigi bir sahne gosterisinde arka planda dans eder gibi manevra yapip su puskurten tugboat'lar gibi. vs.
  • viva paulista  (18.04.15 16:57:36)
Bir ust yorum herseyiyle dogru ancak bir duzeltmeyle: tugboat kelimesi turkce'de romorkor olarak geciyor, agent boat ise kilavuz. Mobilden girdigim icin resim ekini gorememekle beraber yapilan tanimlardan anladigim kadariyla resim yangin sondurme (ekstra) ozelligi olan bir romorkor.

  • kombucho  (18.04.15 19:43:40)