[]

şimdi bu nükleer santral nasıl güç üretiyor?

Nasıl oluyor da oluyor?
 
  • stavro  (17.04.15 22:25:45) 
çekirdekteki atomlar kıpraşıyor ısı ortaya çıkıyor, o ısı ile suyu buhara dönüştürüyorlar ve türbinlere gönderiyorlar, türbinler dönüyor elektrik üretiliyor ardından o buharlaşmış suyu soğutup tekrar suya dönüştürüyorlar ve çekirdeklerin olduğu kazana geri gönderiyorlar.


  • selam  (17.04.15 22:25:53) 
www.ucsusa.org
şöyle de bir gif var. ben selam'ın dediklerini oturtmaya çalıştım da, hala çekirdeğin nerede olduğunu arıyorum:/

  • u  (17.04.15 22:34:00) 
bak şimdi, mikrodalga var ya? o en zararsız alfa ışınlarıyla su moleküllerini ısıtır. bu uranyum çıbıklar ise gama ışını yanı en etkili ışınları yayar. bu çubukları suyun içine koyarlar, tepkimeyi başlatırlar. onlar da ortalığı cehenneme çevirir. mikrodalga fırın anasını belliyor suyun, nası çevirmesin? bu çubukların ışınlarıyla suyu kaynatırlar, gerisi standart türbin mantığı. buharla fanları çevirirler, fanlar da jeneratöre bağlı. oradan da elektrik üretilir. patlama, kaza olmazsa en temiz enerjidir aslında.


  • icim urperiyor  (17.04.15 23:51:06) 
Nükleer santral aslında bir tür termik santraldir. Kömür santrallerinde kömürün yakılması ile buhar üretilirken, nükleer santralde atomik düzeydeki hareket(atıyorum) ile oluşan ısı ile buhar üretilir. Türbinler çevrilir.


  • nightwalkerg  (18.04.15 00:42:20) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.