400 euro ile yazın Avrupa'da ne kadar gezebilirim?

400 Euro ile yazın Avrupa'da ne kadar gezebilirim? Interrail yerine otobüs, blablacar ve otostop ile idare edeceğim. Rota şöyle:
Paris > Lille > Brüj > Brüksel > Amsterdam > Hannover (Akraba ziyareti) > Berlin > Prag > Viyana > Budapeşte

5 gün Fransa, gerisi için de 15 günüm olacak. Toplamda 20 günlük kalış sürem var.

ben 400 euroyu 2 haftada arkadaşımın yanında barselona'da kalırken harcamıştım. tabii biraz partici takıldığım için klüplere çok gitti. yurtdışı gezmelerinde kalış masrafı en büyük gider kalemi oluyor. bence 10 gün yeter anca. kemerleri sıkarsan 15 gün.

  • hayley williams ile evlenecek genc  (17.04.15 21:22:10)
gezemezsin, otobüs çok erken alsan 25 euro civarı bla bla car daha pahalı olabiliyor. kalma masrafı var ki asıl o büyük problem büyük şehirlerde 3 euroluk hostellerde yer bulamazsın. yemeği var şusu busu. çok imkansız değil ama hakkaten zor. pariste 2 gün kalıp marketten hazrı filan yesen bile sırf yemeğe 15 euro para gider.

  • yazmamaya yemin eden adam  (17.04.15 21:22:43)
ben mi biraz kötümserim bilmiyorum ama ben bu paraya anca edirne,kırklareli, tekirdağ gezerim. 10 tane şehir var orada hemde biri Paris. olmaz bu iş.

  • kuzey li  (17.04.15 21:27:00)
400 euronun üstüne ne kadar koymalıyım onu hesap ediyorum aslında. Şu an bir sürü yere iş başvurusu yapmış durumdayım ancak gideceğim tarih olan 16 hazirana denk hiçbir şey yapmadığım takdirde elimde sadece 400 euro olacak.

  • bengi tonyukuk  (17.04.15 21:28:55)
bu para konaklama hariç değilse çok fena götünde patlar. yok konaklama hariç ise harcamalarını çok minimum tutarsın ama bir bok anlamazsın yapacağın geziden. şehir sayısını yarıya düşür gittiğin her yerde doyasıya, dolu dolu tatil yap. hepsine gitsen de parasız tadı çıkmıyor. şimdi viyana'da şnitzel, budapeştede macar şarabı, berlinde bira denemedikten sonra çok anlamı olmuyor. eksik kalıyor pek çok şey. içinde kalır, yeniden gitmek istersin. gel sen yarıya düşür şehirleri öyle yapmayı dene.

  • robep  (17.04.15 21:34:44)
o para anca yola ve hostele yeter bi de gidiş dönüş havalimanı aktarmasına.

  • mistreated  (17.04.15 21:35:03)
düşünüciğim, ancak zaten içki sigara yok bende. Şirince'ye gidip şarap içmedim ben. :D

  • bengi tonyukuk  (17.04.15 21:35:49)
28 günde 900 euro harcamıştım ben konaklama dahil.

28 günün 7 gününü garda, kilisede falan yatarak geçirmiştim ama 20 gün hostel parası verdim sadece.

lille'i aktarma rotası olarak gör bence. brügge - brüksel arasında da bi tercih yaparsın. yeter bence 15 gün.
  • akatreil  (17.04.15 21:45:57)
sırf konaklamaya yetmez o para. gecelik 20 eurodan aşağı adam gibi hostel bile bulamazsın.

  • fayfim  (17.04.15 21:46:28)
Doğu ve Güneydoğu Avrupa'dan ayrılmayıp Slovenya'ya, Yunanistan'a ve belki Hırvatistan'a uğramayarak yetirebilirsin o parayı belli bir süre, o da belki bak.

  • kulkke  (17.04.15 21:46:37 ~ 21:47:43)
içki sigaran olmaması çok güzel. bunların yanına bir de fotosentez eklersen bu para yeter :D

arkadaşın dediği gibi o şehirleri yarı yarıya düşür bence de. mümkünse şimdiden de couchsurfing'e gir konaklayacak yer aramaya başla.
  • nickimin hakkini veremedim  (17.04.15 21:46:46)
o parayla dünya turu yapılır. hele blablacar falan kullanacaksan haftalarca gezersin. ben avrupada 12 ülke gezip 200 euro'dan daha az harcadım. gecelik 6-7 liraya hosteller var, hadi paris'tesin diyelim taş çatlasın 20 euro olsun. hem yazın gidceksen 1-2 gece istasyonda falan yapıp arada bir yıkanıp dinlenmek için hostele gidebilirsin.

yeme işinide paris'te bile carrefour var birkaç euroya sandwich alıp karnını doyurursun, su zaten bedava avrupanın her yerinde public musluk var.

hesabını bilirsen 400 euroya çok rahat geçinirsin, son derece samimiyim.

edit: 6-7 euro olacaktı. ayrıca fayfim'in kafada takılacaksan tek ülke görür gelirsin. bütün paran otellere müzelere restoranlara gider.
  • tolga asp  (17.04.15 21:49:40 ~ 22:21:20)
vay amk istasyonda yatıp çeşmeden su içip ekmek arası kaşar yiyerek besleneceksen hiç gitme bence oralara. gezmeye mi gidiyon sürgüne mi belli değil. 8 ülke göreceğine 3 ülke gör, insan gibi gez bence.

  • fayfim  (17.04.15 21:55:34)
@fayfim ajahajshbaka sus sus kankabdksjsksks

Cevap: 2 gün takılır gelirsin.
  • Tears of Devil  (17.04.15 21:59:18)
fotosenteze felaket güldüm ya :D

Lille'de oturan bir arkadaşım var. Hannover'de de az biraz harçlık verse akrabalar müthiş olcak bakalım.

Tolga asp ya, adam ne yazsa ümit veriyor. Sayesinde Interrail'den cayıp alternatifleri düşünmeye başladım.

Götüreceğimiz çantada ilk günler için erzak götürme imkanımız var mı poğaça, boyoz, simit falan?
  • bengi tonyukuk  (17.04.15 22:01:25)
Beyler on yıllık pasaport+schengen 1000 liraya gelince gitmişken bayağı göreyim dedim. Hem gidiş biletimi 144 liraya aldım buna bari alkışlayın. :|

  • bengi tonyukuk  (17.04.15 22:03:43)
Doğu Almanya ve Doğu Avrupa turu da atabilirsin bak, o da bir seçenek. ama aksinde, istersen sürekli marketten beslen, gene de zor belli bir sürenin üzerinde o parayla idare etmen.

  • kulkke  (17.04.15 22:06:33 ~ 22:08:52)
tabi ki öyle yapacaksınız. kocaman bi çanta alıp içini giyecek değil yiyecekle doldurun. çünkü burda dışarda yemek gerçekten pahalı. bi döner bile 6 euro. hesap edin işte.
bunun yanında mesela her şehirde 1 gün kalıp 10 ülke görmektense 2şer gün kalıp 5 ülke görmek daha mantıklı bence. üstünkörü sırf buraya da gittim demiş olmak için gidersiniz çünkü o zaman. eyfelle selfie çeker, louvre'a girmeden dönersiniz. bence ya parayı artırın ya da hannover'dan itibaren olmak üzere ikiye bölün geziyi. ayrı ayrı fransa, belçika, hollanda ve almanya, avusturya, çek cumhuriyeti, macaristan gezileri olarak yani.

  • fayfim  (17.04.15 22:15:47)
Yiyecek erzak da goturseniz cok cok 1 hafta gezersiniz o paraya. Ayrica o kadar sehir gezemezsiniz. O miktar ile o maceraya girmenizi tavsiye etmem. Ya biraz daha zorlayip uzerine koyun ya da rotayi ve gezi suresini kisaltin iyice.
O para neredeyse komple ulasima gider. Yurtdisi gezilerinde genis butceniz yoksa hesabinizi en kotu ihtimallere gore yapin.

  • stavro  (17.04.15 22:22:18 ~ 22:24:01)
Paristen cikarsan iyi

  • keshdurden  (17.04.15 22:31:41)
Paris Amsterdam arası sıkıntılı, gerisi rahat. Prag Viyana Budapeşte 100 euroya gayet takılırsın. Paris'te ulaşım için pass ya da carnet bilet alırsınız banliyö de olsa couchsurfingde kalacak yer bulursunuz, Paris'te konaklama gereksiz pahalı.

Ama bana kalırsa gitmeden paranızın bir kısmını ayırın kendinize iyi ve hafif bir uyku tulumu alın, her ihtimale karşı onun bulunması inanılmaz bir rahatlık oluyor.

Günlük 10 euroya yeme içme işini halledersiniz. Hazır çabuk çorba atın çantaya, hastalıkta açlıkta on numara gider.

Ben yerinizde olsam paris Amsterdam arası biletimi şimdiden alır, aradan belçikayı çıkarırdım.
  • kahin ahtapot paul  (17.04.15 22:41:15)
Fransa'da yaşayan bir arkadaşımla 3 gün Paris'te kalacağız ancak Parisli değil o yüzden nerede kalacağımız ve ne kadara patlayacağı biraz mechul. Ardından iki gün Lille'de duracağız çünkü orada yaşıyor. Çok şükür işin bu kısmı beleş.

Hannover'de de akrabalar var. Berlin'de host bulabilirim diye düşünüyorum. Fransa'da yaşayan arkadaşla beraber gezceeğiz bu arada Fransa, Belçika, Hollanda kısmını. Sonrasında ben yalnız olacağım. Almanya'dan sonra Prag biraz nefes aldırır diye düşünüyorum. Viyana'da da Türk host falan ayarlamaya çalışırım. Demem o ki Amsterdam'dan sonra bir nebze rahat edecek cebim.
  • bengi tonyukuk  (17.04.15 23:13:02 ~ 23:13:39)
Varım o sayfalarda hocam. Bu duyurudan yaralanacak arkadaşlar adına da teşekkür ederim. :)

  • bengi tonyukuk  (18.04.15 00:25:17)
bu şekilde gezen bir arkadaş vardı. Uno'nun tost ekmeklerinin içerisine toplu olarak hardal sürmüş Bir hafta boyunca bu ekmekle geçindi. 1 hafta önce sürülmüş hardalı yemişliği var.

Ayrıca havalimanlarında tren istasyonlarında kapısını açık bulduğu toplantı odalarında uyudu.
  • nightwalkerg  (18.04.15 00:46:24)
bakma sen burda milletin gezemezsin dediğine. tulumun varsa dışarda yat zaten havalar güzel olur yazın en kötü tren istasyonu vs 3 4 günde bir hostelde kal duş vs için yemek işini marketlerden çözeceksin geriye birtek ulaşım kalıyor o da nerelere gitmek istediğine göre değişir. ben 15 20 gün arası gezersin derim o paraya. otostop güzel olabilir yaparım dersen.

  • matematik koyu  (18.04.15 10:31:23)