Ders çalışma motivasyonu nasıl sağlanır?

Merhaba,

Ben 10 gün sonra önemli bir sınava gireceğim. Bir kaç hafta önce çok hevesliydim bir kaç test yaptım ve başarılı değildi sonuçları. Moralim bozuldu ve şu an çalışamıyorum. Kendimi saçma sapan işlere verdim ve derse konsantre olmamı engelleyecek işler yapıyorum. Sınava 10 gün kala, bütün evi boşaltıp bahar temizliği yapmaya başladım dün.

Fiziksel olarak yaptıramıyorum kendime. Bunu kabul ettim ama nasıl toparlanacağımı bilmiyorum. Çalışmadığım için rahat uyuyamıyorum da, ancak elime bir kitapçık aldığımda konsantrasyonumu toplayamıyorum, aa şuna mail atacaktım dur onu yapayım önce, aa markete gidecektim kapanmadan gideyim gibi bahanelerle kalkıyorum masadan. İki ses var kafamda sanki, biri sınavdan korkuyor, öbürü de dur bakarız ya önce şu öbür işi halledelim de diyor.

Siz nasıl motive ediyorsunuz kendinizi? Böyle kaçtığınız durumlar için motivasyonunuzu tekrar kazandığınız oldu mu?

Kendine ufak sürprizler yap. Defter al, kalem al, not defteri falan al böyle güzel güzel. Kitaplarını düzenle, dinliyorsan eğer çalışırken dinleyeceğin bi playlist yap. Her zaman çalıştığın yeri değiştir. Mümkünse evden, yataktan uzak bir yere git. Kahve, elma ve sakız al yanına. Konulara falan bak, hazırlık yap, plan yap. Yarın şu saatte şu konuları çalışıp, bitiricem şu kadar soru çözücem falan diye hedef koy kendine.

  • charles montgomery monty burns  (17.04.15 17:33:51)
  • neferkitty  (17.04.15 17:36:08)