Irkçı mısınız? Ayrımcılık Yapar mısınız?

Merhabalar, sizce önemli olan milliyet mi?
Bir insanın dini, dili sizi etkiler mi?
Rahatsız olur musunuz bu durumdan?

Asıl soruma geliyorum, önce "İNSAN" diyebiliyor musunuz?
İster terörist, ermeni, yahudi, zenci olsun?

Edit: Evet aslında bahsetmek istediğim hümanist yaklaşım...

zenciyle yaşıyorum. yahudi arkadaşlarım vardı israilli takıldığım.(erdoğana iyi sövüyorlardı bizim türklerle sıkıntımız yok diyerek) ermenilerin fanatiklerini sevmem. yunanlıları severim.

islamcıları bir kaşık suda boğarım.

imza: erasmuslu genç
  • gliderpilot  (17.04.15 15:43:03)
önce insan diyorum da siyah insanların yüzlerindeki ayrıntıları seçemediğim için yüzlerine bakmaktan hoşlanmıyorum :(

bir de şu var ki terörist ile ermeni ya da yahudiyi bir tutmam, tutamam. eline silah alanı sevmem.
  • devilred  (17.04.15 15:43:58)
Terörist bir ırk değil öncelikle , siyasi bir yönelim diyelim ve teröristi dışlamak ırkçılık değildir, teröriste insan demek de humanizmin konusuna giriyor daha çok.

Radikal islamcılara karşı tutum da ırkçılık değil, radikal islamcıları ben de sevmiyorum.

Onun dışında esas sorunun cevabı Suriyelilere, Araplara karşı tutumun ne dersen tanımadıklarıma karşı temkinli yaklaşırım,kadın olduğum için ve kadınlara yönelik davranışlarından ötürü negatif bir ön yargım vardır, ama yardıma ihtiyacı varsa misal yolda ölüyorsa vs. yardım ederim. İnsani yardım anlamında ırkçı değilim. Günlük hayatta ise eğer radikal islamcılıkla birleşen düşünceleri de varsa ırklarından ötürü değil esas olarak düşüncelerinden ötürü iletişimi keserim.
Bu anlamda tatlı su ırkçısıyım denebilir.
  • neferkitty  (17.04.15 15:46:26 ~ 15:49:13)
ırk-din-dil değil iyi/kötü ayrımcılığım var. misal terörist kötü o yüzden direkt nefret ederim. ermeni, yahudi, zenci ile aynı kulvarda yarıştırılmasına da anlam veremem.

  • tungur eezi  (17.04.15 15:47:39)
teröriste tahammülüm yok.
önce insan derim, ancak kendi etnik kökenimi bir ayrı sevdiğim doğrudur.

  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (17.04.15 15:50:07)
ırkçı değilim. ayrımcılık yapmam.

ama bazı kültürlerin beni rahatsız eden kısımları vardır. örneğin çinli arkadaşlarımın çoğunluğunun evine gitmekten imtina ederim, evlerine ağır bir artık baharat mıdır nedir bir koku hakim.

ermenilerle zaten türkler olarak diyalog kuramıyoruz. siz bizi kestiniz diye sohbete başlıyorlar.

arapların evine çift olarak gidince kapıda sizi kadın/erkek ayırıp haremlik selamlık oturtmalarına hoş gözle bakmıyorum. o yüzden eşli görüşme, eve davet durumlarına girmiyorum.

düşünsem daha çıkar ama ilk aklıma gelenler bunlar.
  • eindaclub  (17.04.15 15:53:10)
Müslüman toplumları sevmiyorum.

  • angelus  (17.04.15 15:54:36)
Ne kadar asimile olsam da üç etnik kökenin kırmasıyım. Irkçı olsam biraz komik olur, kendime ayıp ederim.

Sadece Çin ve baharat konusunda eindaclub'a kqtılıyorum. Tutar da içimden kötü bir düşünce geçerse çok utanır, kendime kızarım.

İyi-kötüyü bile birkaç kişi özeli dışında çok net ayıramıyorum.
  • aychovsky  (17.04.15 15:59:09 ~ 16:00:05)
iyi insan kötü insan diyorum. Ama bu ikisini çok fena ayırırım. Ayrımcılığın alasını yaparım. Onun dışında herkes insan.

  • alaimisema  (17.04.15 15:59:31)
Milliyetcilikle alakam yok, irkci hic degilim. irk milliyet vs insan uydurmasi seyler, cok anlamsiz geliyor.

humanist degilim sanirim, terorist olana once insan diye yaklasamam. daha dogrusu soyle ozetleyeyim; ihtiyac disinda, herhangi bir istek / cikar / ideoloji / inanc icin baska bir canliya (insan, hayvan veya bitki, fark etmez) ve dogaya zarar verme hakkini kendinde bulan birine ilimli ve sevecen yaklasamiyorum, ki bu da insanligin cogunluguna tekabul ediyor.
  • saçdemeti  (17.04.15 16:12:12)
genel olarak benzer davranışları sergilediğini gözlemlediğim milletlerin insanlarına, tepki verebiliyorum. mesela trabzonlu insanların paragöz ve yalancı olduklarını düşünmem, arapların görgüsüz insanlar olduklarını düşünmem ırkçılık oluyorsa ırkçıyım.

  • masa penisi  (17.04.15 16:13:12)
Müslüman toplumları ve milliyetçi toplumları sevmiyorum.

  • i was made for you  (17.04.15 16:22:48)
kıvırmaya gerek yok, bazı ırkları sevmiyorum. bu da beni 'ırkçı değilim ama...' değil, direkt ırkçı yapıyor, farkındayım. bundan da gocunmuyorum.

milliyetçi değilim. fakat vatansız da değilim.

müslümanım, ama müslüman toplumların çoğunu sevmiyorum.

hümanist olduğum söylenemez. sevilmemeyi de anlayabiliyorum, bununla da aram kötü değil.
  • mermize  (17.04.15 16:29:26)
hümanist yaklaşım diye bir şey yoktur. hümanizmin ise vaganlıktan hiç bir farkı yoktur.

bir milletin geçmişi karanlık ve vahşet doluysa bu milletin insanına karşı tedbirli yaklaşmak kadar tabii bir durum olamaz. evcilleşse de bir yırtıcı daime yırtıcı kaldığı gibi bu soy sop mevzusu da aynı bok. biz türkler nasıl barbar geldik barbar gidiyoruz milletin gözünde aynı hesap. asla bir yunana milliyetini umursamadan bakamam kimse kusura bakmasın ! ha onların da çok umurunda olucak evet ama en azından ben şaşmamış olucam şekkürler.
  • ich bin stumme  (17.04.15 16:31:42)
ırkçıyım ama ayrımcılığa karşıyım.
bu tiki kaldırıver, şakaydı.
ırkçılık ayrımcılığı gerektirir zaten. ben kendimden başkasını umursamam, ne yaparsanız yapın ucu bana dokunmadıkça:)
  • g7mor  (17.04.15 16:35:25 ~ 28.04.15 22:42:53)
- hayır. fakat milliyetin (yani yetiştiği toplumun değerleri ve düşünce yapısının) karaktere etkisi çok büyük.
- evet. örneğin araplara karşı inanılmaz büyük önyargım var.
- rahatsız olmayabilirim ama önyargılarımın yıkılmasına bağlı.

- cümlenin devamına bakarak söylüyorum hayır. önce insan asla diyemem. hangi milletin üyesi olduğu konusu için "önce insan" derim ama terörist ya da katil vs. gibi şeyler için "önce insan" hayatta demem. bu arada terörist, ermeni, yahudi, zenci gidişi komik. terörist diye ırk mı var?

- hümanizm denen saçmalıktan gram haz etmiyorum.

ek: abartıya kaçmadığı sürece ırk üzerinden ya da ırkçı şakaları da severim. "sono yopsolor hoşono godor mo?" mağara adamlığına giren biri olmadan önce söyleyeyim. evet hoşuma gidiyor. hemen her konuda da şaka yapılabilmesi gerektiği taraftarıyım.
  • nawar  (17.04.15 16:38:23 ~ 16:39:08)
bu tip şeyleri aşmış olan insanlar dışında herkesten nefret ederim. tek ayrımcılığım budur.

mesela masa penisi gibi, trabzonlu insanlara karşı benim de ön yargılarım vardır. hem de bir trabzonlu olmama rağmen. ama hiç tanımadığım bir insana da asla haksızlık edemem. bu nedenle ön yargılarımı götüme sokup yoluma devam ederim.

yine araplara ya da kürtlere karşı da tecrübelerim doğrultusunda ön yargılarım mevcut. ama yeni birisiyle tanışırken nereli olduğuna değil nasıl bir insan olduğuna dikkat ederim, bu sırada ön yargılarım götümde bekler.
  • m murphy  (17.04.15 16:42:18)
akp'liler disinda insan ayirmam. Benim icin herkes birdir. Ister kabile dili konussun, istersen oxford ingilizcesi, ister albino olsun ister zenci. Herkes bir bana göre

  • beholderrulez  (17.04.15 16:42:35)
Din, dil, ırk ayırmam.
Teröristi de ayırmam. Affederim demek değil tabi bu, ama onun da insan olduğunu, bulunduğu durumun hastalıklı bir psikolojik geçmişten geldiğini düşünürüm. Öfkelenmem buna, üzülürüm.
Hümanist falan tabirlerine gerek görmüyorum hayatımda. Sadece aynı bokun lacivertiyiz hepimiz.
  • delirium  (17.04.15 16:57:16)
şimdi şöyle;
kültür ve din kişiyi feci etkilediği için bazen fenalık getiren etmenler olabiliyor.
Fakat bunların dışında her milletten insanla anlaşırım yani ayırmam.

Fenalık getiren etmenler:
Amerikalılar inanılmaz uyuz ve ağır kanlı bazen, ama bazen değil.
Afrikalılar genelde geç kalmaya eğilimli, 2 saat beklemişliğim var çünkü adamların zaman kavramı yok, raatlar.
Polonyalılar garip biçimde pasaklılar, bulaşıktaki kaşığı alıp tekrar kullanıyor temizlemeden.

vs.
  • aithra  (17.04.15 17:13:01)
teröristi ayrı tutarsak önce insan diyebilirim. Ama görüşü benden farklı olan insana ister istemez farklı davranıyor fakat yine de anlamaya gayret ediyorum.

  • nightwalkerg  (18.04.15 01:00:48)