Sendikadan İstifa Etme

Kamu işçisiyim, 12 yıllık sendikalıyım, bugüne kadar bütün sendikalar işveren ile birlik olarak bizi sömürmekten başka birşey yapmadılar. Bugün tekrar kavga ettim sendika başkanıyla. Şimdi de ayrılmayı düsünüyorum.

Ancak toplu sözleşmeden faydalanmama gibi yaptırımları oldugunu duydum, sendikadan istifa etmenin(tamamen kulaktan dolma). Öte yandan bir kaç haftaya kadar tekrar ögrenci olacağım sanırım. Öğrencilerin de sendikadan ayrılıp kücük bir aidat ödeyerek sözleşmelerden yararlanmaya devam etme hakları oldugunu da duydum.

Dediğim gibi bu bilgiler hep yarım yamalak, sagdan soldan duydugum seyler. Nedir bu işin aslı bilen var mıdır, iki satırla anlatabilir mi bana, getirisi götürüsü nedir bu işin, ya da kanundaki yeriyle gösterebilecek olan var mı?

Ne yapayım, ne yaparsam nasıl olur?

Ben bir cevap buldum, ilgilenenler için; yine de iki çift laf etmek isteyen olursa çekinmesin.
---------------------------------------------------------------------------------------
TARAF SENDİKA ÜYELİĞİNDEN AYRILMA, ÇIKARILMA VEYA ÜYE OLMAMANIN SONUÇLARI:

Madde 9 - Toplu iş sözleşmesinden taraf işçi sendikasının üyeleri yararlanırlar.

Toplu iş sözleşmesinin imzalanması tarihinde taraf sendikaya üye olanlar yürürlük tarihinden, imza tarihinden sonra üye olanlar ise üyeliklerinin taraf işçi sendikasınca işverene bildirildiği tarihten itibaren yararlanırlar.

Toplu iş sözleşmesinin imzası sırasında taraf işçi sendikasına üye bulunmayanlar, sonradan işyerine girip de üye olmayanlar veya imza tarihinde taraf işçi sendikasına üye bulunup da ayrılanlar veya çıkarılanların toplu iş sözleşmesinden yararlanabilmeleri, toplu iş sözleşmesinin tarafı işçi sendikasına dayanışma aidatı ödemelerine bağlıdır. Bu hususta işçi sendikasının muvafakatı aranmaz. Dayanışma aidatı ödemek suretiyle toplu iş sözleşmesinden yararlanma talep tarihinden geçerlidir.

Dayanışma aidatı miktarı, üyelik aidatının üçte ikisidir.

Faaliyeti durdurulmuş sendikalara dayanışma aidatı ödenmez.

-------------------------------------------------------------------------
  • tcyx  (31.08.09 15:38:42)