[]

mythologyden örnek ve ilişkilendirilebilecek konu

bir sunum yapmam gerek de herhangi bir myth örneği olacak ve bunu sallıyorum aşk, güç, ölüm, doğum vs vs bir konuyu ele alışından anlatmam gerek.

öneriler var mı?

sallıyorum adonis ve afroditin güzellik ve aşk üzerine olması gibi

 
Her tanri bir seyin tanrisi zaten. Hermes ile dedikodu kavramini alabilirsin, Hades ve Persephone ile olum, vb. Ares,i savas, Medea'yi intikam acisindan ele alabilirsin.


  • aychovsky  (15.04.15 19:06:04) 
Hera. Evlilik tanricasi cok kiskanc ve kinci bilinir. Yaptığı biseyler de vardı toparlayamadim simdi. Bulursun internetten.


  • rayde  (15.04.15 19:14:42) 
rayde hakli. Hera'nin Europa ve Io oykuleri bile sayfa sayfa sembol cikarir.

Oedipus'u Oedipus kompoleksi acisindan incelersen cok kor gozune parmak mi olur?
  • aychovsky  (15.04.15 19:20:32 ~ 19:21:06) 
(bkz: clash of gods) mitolojiyle ilgili çok güzel bir belgeseldir belki biraz fikir verebilir karakterle ilgili


  • Lusid*  (15.04.15 19:55:49) 
mitolojideki her hikaye zatn insanlarin aşk, güç, ölüm, doğum vs vs bir konuyu kafalarinda ustun bir guc uzerinden anlamalar ve anlatislari.
daha net bir baslik verirsen daha net bir hikaye bulabiliriz.

afrodit demissin mesela. ask ve guzellik tanricasi. zeus bunun guzelligi tanrilari birbirine dusurecek, basimiz belaya girecek diye onu kendi cirkin oglu hephaistos ile evlendiriyor. afrodit o guzelligiyle bu kadar cirkin bi adamin karisi olmaya dayanamiyor ve yakisikli ares ile sevismeye basliyor. ares de keni oz babasi zeus'un bile sevmedigi aptal ve vahsi bir savas tanrisi. hephaistos bunlari yatakta yakaliyor ve bosaniyor afroditten.
afrodit ares'i de adonis'le aldatiyor ki adonis zamaninda lanetleyip bi cicege cevirdigi Myrrha'nin tam o sirada dogurdugu oglu. resmen eline doguyor afroditin adonis. persophoneye emanet ediyor adonisi, yer altinda gizli gizli bakip buyutmesi icin. sonra persephone ve afrodit adonis yuzunden birbirlerine dusuyorlar. senin olacak benim olacak diye. cunku cok yakisikli ve ikisi de asik oluyor buna. gene son karari zeus veriyor. 6 ay afroditin 6 ay persephonenin oluyor sonunda. ama bu seferde ares rahat birakmiyor afrodit ve adonisi ve bir domuz avi sirasinda domuzlar tarafindan parcalanarak öldürtuyor adonisi.
  • halanne  (15.04.15 20:23:52) 
yani tam olarak bir konu belirlemedim ama şöyle diyeyim mesela herkül mitinin çıkarılması gibi, neden çıkarıldı, o dönemde hangi düşüncelerde yapıldı vs bunun hakkında bir yazı yazacağım.

konu olarak kafamda genelde savaş-güç-kahramanlık döngüsü dolaşıyor ama misal gender konuları falan da olabilir
  • logisticsmanager  (15.04.15 20:54:40) 
(bkz: narcissus)

(bkz: daphne)

bir de (bkz: cassandra) miydi sozune inanilmayan kahin var cok ilgimi ceken.

edit: bahsettigim cassandra, kassandra basligi altindaymis.
  • mushtopus  (15.04.15 21:48:30 ~ 21:50:15) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.