Kredi çekince geri ödeme nasıl oluyor?

Atıyorum 100.000 lira kredi çektim. 10 yıl olsun mesela. geri ödemesi de 150.000 diyelim. çektikten 3 ay sonra elime 1 milyon lira geçti diyelim. ben şimdi krediyi hemen gidip ödemek istediğim zaman nasıl oluyor?

illa 150.000 mi ödeyeceksin derler?

erken ödemenin cezaSI VAR ^_^
BANKERLERİ KAZIKLAYAMAZSIN.

  • kargn  (14.04.15 14:45:01)
krediyi erken ödeyip kapatmayı istersen cezası oluyordu. emin değilim ama 150 değil de 120-130 isteyebilirler.

  • sutlu nescafe  (14.04.15 14:45:44)
toptan ödersen ya faiz ödemezsin, ya da çok ufak bir meblağ ödersin. 150.000 tl ödemezsin diye biliyorum. Şubeye gidip sormanda yarar var.

  • ardolf rendall  (14.04.15 14:46:07 ~ 14:46:32)
%2 cezalı ödersin geriye

  • hasansabbah  (14.04.15 14:49:12)
bu cezalı ödeme olayı sanki kalktı böyle şey olmaz diye.

  • patos64  (14.04.15 14:51:15)
bireysel krediyi istediğin an kapatırsın, ceza falan ödemezsin. diyelim ki 3 ay sonra kapatacaksın, şu yol izlenir; ilk 3 ay boyunca ödediğin taksitlerin içindeki anapara tutarı, toplam anaparadan düşülür, kalan anaparayı + son ödediğin taksit tarihinden krediyi toptan kapatacağın tarihe kadar geçen sürede hesaplanan faizi (az bir şey olur haliyle) ödersin. Elindeki ödeme planından o ana kadar ne kadar anapara ödemişsin, ne kadar anapara borcun kalmış görebilirsin.

  • orient blue  (14.04.15 15:06:24)
@orient blue, nette sadece konut kredisi ile ilgili kalktığı bilgisi var. bireysel ihtiyac kredileri de dahil mi buna?

  • she was my baby  (14.04.15 15:12:36)
Bildiğim kadarıyla zaten sadece konutta vardı bu ceza. O da kalktıysa tamamdır.

  • harzem  (14.04.15 16:25:59)
Bir de ödeme planında ilk aylar ödemelerin çoğu faiz oluyor. Mesela 2000 lira aylık ödemesi varsa 1900 lirası faiz, 100 lirası ana para oluyor. Böyle böyle ilk başlarda faizleri alıyor, yavaş yavaş ana parayı artırıyor. Yani cezasız falan da olsa belki tüm faizi ödemezsin ama yine de ciddi kısmını ilk yıllardaki ödemelerle alır.

  • osurdum  (14.04.15 16:30:10 ~ 16:31:21)
Çekilin 2bin kapama cezası ödeyen hıyar geldi.
Sana ödeme planı veriliyor. Her ay kaç para anapara kaç para faiz ödeyeceğin belirtiliyor. 100bin çektin 1 yıl ödedin anapara 90bin kaldı. 91800 ödüyorsun. Yeni banka ile ilgili yasada bu cezayı kaldırmayı planlıyorlardı

  • intihar etsem de kendime gelsem  (14.04.15 19:37:27)
herhangi bir ceza yok arkadaşlar. konut kredilerinde ise %2 maks. ceza var. bu cezayı uygulamak ise bankanın insiyatifinde. ama tüketici kredilerinde hiçbir şekilde ceza meza yok. istediğiniz an kalan anaparayı (ve son ödeme yaptığınız tarihten bugüne kadarki süre boyunca işleyen ufak bir faiz) ödeyerek krediyi kapatabilirsiniz.

ödeme planına bakarak kendiniz de hesaplarsınız. bileşik faiz hesaplamayı biliyorsanız %100 doğrulukla hesap edebilir ya da basitçe bankayı arayıp "bugün kapatıcam, ne kadar öderim" diyebilirsiniz :)
  • orient blue  (15.04.15 16:33:48)