bu anakart gtx980 destekler mi?

Anakart Asus Sabertooth X79. şu an 780 Ti takılı. ben anakartın soketine mi bakacağım, bakmak gereken şey ne bu kartın uyumlu olup olmadığını görebilmek için?

pci 2 ve 3 falan diyor, kafam karışık.
danke.

destekler, sorun olmaz da merak ettim ağa o bilgisayarı, ne yapıyorsun onunla :)

  • jihat  (13.04.15 18:16:40 ~ 18:17:04)
anakart desteklerde, güç kaynağın desteklermi bilmiyorum.

  • yaraticilik0  (13.04.15 18:20:23)
@jihat yaw geçen sene almışken en iyisi alayım demiştim, biraz abartmışım :)

@yaraticilik0 tam özellik buymuş, psu kaldırır mı acep?
OCZ ZS Series 750W 80 Plus Bronze PSU
  • passion rules the game  (13.04.15 18:23:27 ~ 18:34:59)
onun gibi 2 tane ekran kartını kaldırır. şöyle bilgisayarları paylaşıp da adamı borca sokmayın :)

  • jihat  (13.04.15 18:26:16)
hahah abi nispet olsun diye bi kaldirir mi diyorsun :D

  • eksi sozlukte eksiyen adam  (13.04.15 18:27:12)
@jihat hahah kaldırdım yaw :D, hala borcunu ödüyorum ben aklı olan bulaşmasın bu işlere :D

@eksi sozlukte eksiyen adam
yaw anakart pci 2 destekliyor kart pci 3 falan diyorlar ben hiç anlamıyorum. bir program falan çalıştırıyolarmış pci 3 hızına mı geçiyormuş bir şeyler. eğer öyleyse ucuzundan pci 3 destekleyen bir anakart alacağım da. zaten gereğinden fazla tonla parça var kasayı falan küçülteceğim de aradan çıksın o işler diye çünkü anakart alırken bile güncel değildi.

sitede şöyle diyor da ek bilgi yok:
Bu anakart PCIe 3.0 özelliğine hazırdır. Fonksiyonlar, PCIe 3.0-uyumlu cihazlar kullanırken çalışacaktır. Güncellenmiş detaylar için www.asus.com sitesine bakabilirsiniz.
  • passion rules the game  (13.04.15 18:36:08 ~ 18:43:02)
sadece socketi uyumlu olsa yeterli. pci express versiyonları geriye doğru destekli zaten. 2.0 olan board'a 3.0 takabiliyorsun yani. Disklerde aşırıya kaçmadıysan pwer sorunu da yaşamazsın. çok diskin varsa hesapla ama yine de maksimum ne kadar yük biniyor. psu'nun üzerinde yazan değerin %70ine yaklaşıyorsan değiştirmeyi düşünebilirsin, yaklaşmıyorsan gereği yok.

edit: Bir de ek olarak anakartın update'i var mı ona da bir bak. bios ve chip update ile yeni özellikler gelmiş olabilir. Ama dediğim gibi, gelmemiş olsan bile pci 3.x kart, pci 2.x boardda çalışır, sadece kayda değmeyecek performans düşüşleri ve bazı spesifik özelliklerin çalışmaması durumu gözlenir ki kullanıcının pek de fark edebileceği durum değildir, esktra sorun olarak yansımaz.
  • rygard  (13.04.15 18:45:24 ~ 18:48:44)
teşekkürler herkese :)

alırken adama 5 yıl upgrade yapmayayım öyle bir şey dizelim dedim, bu çıktı. ama 980 aklımı çeldi biraz işte :)

küçük bir kasaya geçip bir 980 takarsam bu iş olur herhalde :)

update bakayım bir de, teşekkürler.
  • passion rules the game  (13.04.15 18:50:29)
asus'un sitesinde anakart için pci3.0 ready diyor.
update falan yaptıktan sonra sorun çıkmaması gerek herhalde?

  • yalnux  (13.04.15 19:05:07)