14-15 yaşında bir kız için hangi romanı önerirsiniz?

Doğum günü hediyesi olacak.

emily bronte - uğultulu tepeler
charles dickens - iki şehrin hikayesi
oscar wilde - dorian grey'in portresi(can yayınlarının sansürlü hali ona uygun olacaktır)

vd.
  • protector  (12.04.15 12:24:44)
Bizim kuşaktakiler ipek ongun okurdu o yaşta.

Şeker portakalı
Simyacı
  • corneillus  (12.04.15 12:28:40 ~ 22:57:21)
roman değil ama

küçük prens
pal sokağı çocukları
samed behrengi kitapları

o yaşa uygun roman gelmiyor aklımda ama bu yukarıdakilere hiç değilse bir bakmanızı öneririm.
  • rakicandir  (12.04.15 12:44:26)
gün olur asra bedel - cengiz aytmatov
kumral ada mavi tuna +1

  • kararsiz renk  (12.04.15 12:57:10 ~ 12:57:40)
İki Çocuğun Devrialemi diye bir seri vardı ancak yazarını hatırlamıyorum.(7-8 kitaplık)
Bir de Tehlikeye Üç Yolculuk vardı tek kitap, yazarı Aslı Der diye aklımda kalmış. Çok beğenmiştim ben.

  • reinder  (12.04.15 13:41:54 ~ 13:45:27)
okumadıysa harry potter serisini hediye edebilirsiniz.

  • iste o kavunici balik  (12.04.15 13:45:15)
robinson crusoe
küçük prens
şeker portakalı
martı
  • prompter  (12.04.15 13:47:08)
Jude the obscure

  • raavann  (12.04.15 14:09:28)
buldum buldum

jules verne'in kitapları olabilir.
hem tübitak yayınlarından çıkmış olanı var diye hatırlıyorum
  • rakicandir  (12.04.15 14:11:41)
momo - michael ende
kumral ada mavi tuna +1 - buket uzuner
büyük umutlar, iki şehrin hikayesi +1 - charles dickens
inci - john steinbeck
beyaz gemi - cengiz aytmatov
beyaz diş - jack london
  • saçdemeti  (12.04.15 14:16:49 ~ 14:17:32)
ben 14 yaşındayken kafka, dostoyevski, camus okuyordum. çocukları gerizekalı yapmayın arkadaşlar. anlamasa bile okusun. bu dünyada yaşadığına göre, aptal değilse eğer sezgisel olarak bile olsa hoşuna gidecektir.

  • fleur du mal  (12.04.15 14:30:39)
off of of.

burada önerilen kitapları alma da ne alırsan al.

bu yaştaki çocuklar zaten kitap okumuyorlar. bir de bu önerilen kitapları okursa okumaktan iyice soğuyacaktır.
  • mea maxima culpa  (12.04.15 17:53:54)
Fareler ve İnsanlar- J. Steinbeck
Hayvan Çiftliği- G. Orwell
Semerkant- A. Maalouf
Ölümcül Kimlikler- A. Maalouf
Iskarta- Neil Shusterman
  • reavelyn  (12.04.15 18:04:04)
14 15 yaşında çocuğa İki Şehrin Hikayesi, Kafka, Dostoyevski alınmaz. Sonra çocuklar niye okumayı sevmiyor, niye okumaktan soğuyor.

Aziz Nesin'in Şimdiki Çocuklar Harika kitabı çok ama çok iyi bi seçim olur fikrimce.

Harry Potter iyi fikir bence de eğer okumadıysa.
Küçük Prens, ama yayınevi önemli. Can Yayınlarından olsun mümkünse.
Kürk Mantolu Madonna bence biraz yoğun gelebilir ama yine de o yaş grubunda görüyorum, beğeniyorlar da.
  • mutlusismankedi2015  (12.04.15 18:39:05)
  • Simrug  (12.04.15 18:42:53 ~ 18:43:06)
jojo moyes ve saz arkadaşları dışında herşeyi okusun

  • docrivers  (12.04.15 18:45:35)
İpek Ongun ve Gülten Dayıoğlu olmasın da. O yaşlarda deli gibi Muzaffer İzgü ve Aziz Nesin okuyordum, memnunum bundan.

  • aychovsky  (12.04.15 18:51:04)
açıkçası harry potter vb popüler kültür ürünlerini tercih etmezdim.
Jostein Gaarder-Sofie'nin Dünyası
olabilir mesela .
yazıldı mı bilmiyorum .
  • sibertenik  (12.04.15 18:55:29)
gülten dayıoğlu iyidir, lütfen laf etmeyelim. ipek ongun'un da çocuk kitapları iyidir gene, hatta mektup arkadaşları, kamp arkadaşları gibi kitapları 14-15 yaşındaki bir çocuğa da hitap edebilir. gene de gülten dayıoğlu'nun yeşil kiraz serisini şu an için tavsiye etmem, yaşına uygun olsa da -ben biraz fazla etkilenmiştim, gerçi ben 11 yaşında falandım galiba okuduğumda, neyse. ahmet tural'ın kitaplarının biraz zor bulursunuz ama onlar da olabilir. ama bir genç kızın gizli defteri mi günlüğü mü neyse, misal ilk kitabı hariç tavsiye etmiyorum, bana çok didaktik geliyor ipek ongun'un kitapları. gene de twilight gibi salak serilerden iyidir -vampirler güzel de yazarları kötü- ha bir de kesinlikle çatı serisini ALMAYIN! çocukluğum yandı yeminlen aq niye okuduysam.

çalıkuşu ya da jane eyre da olabilir misal, uğultulu tepeler olacaksa. aslında biraz çocuğun ilgisine de bağlı, ben o yaşta yüzüklerin efendisi, harry potter, ejderha mızrağı, gedik savaşları efsaneleri, yerdeniz büyücüsü, disk dünya, artemis fowl, replika falan okuyordum, çok da severdim. asimov ya da arthur clarke okuduğum da oluyordu. sadık yemni'nin korku romanları vardır, şahanedir ama uygun olur mu bilemedim? bir de betty smith'in bir genç kız yetişiyor'u vardı ama içeriğinde +18 şeyler olabilir biraz, ben okumuştum o ayrı. angela'nın külleri de güzeldi -gene +18 bazı bölümleri olabilir- buket uzuner'in kitapları fena değildir, şimdi hepsini yazamayacağım. tuna kiremitçi falan alma lütfen, çok leş. yazım dili karmaşık gelmezse murat menteş bence tatlıdır. mavi saçlı kız da olabilir. zlata'nın günlüğü olabilir, anne frank'in hatıra defteri olabilir. enid blyton'ın kitapları çok güzeldir ama biraz büyük kaçmış olabilir artık onlar için, gerçi ben üniversiteye giderken bile okuyordum arada tekrar açıp :D momo olur misal, küçük prens de olur yani. martı jonathan livingston güzeldi. kitabı da sırf çocuk kitabı ya da gençlik kitabı diye görmemek gerek bence. rus klasiklerini de okuyabilir de hoşuna gider mi bilmiyorum, kardeşim çok severdi misal lisedeyken.

bu arada yukarıda saydığım kitapları ortaokul-lise döneminde okudum, bakıyorum da son zamanlarda doğru düzgün hiç kitap okumamışım, üzüldüm kendime. :(

ha bir de, reşat nuri'nin bir sürü güzel kitabı var ama şu an için çok tavsiye etmem, çalıkuşu haricinde, ki ben okudumda 8 yaşındaydım, 3 günde zor bitirmiştim XD diğer kitapları genç insanlar için biraz fazla romantik ve ümitsiz diye düşünüyorum, gene de 16-18 yaş arası romantik genç dimağlar okuyabilir, hüngürdeyebilir ehuheuheuhe XD (bkz: edebiyata yavşak bakış açısı)
  • pasp  (12.04.15 19:11:52 ~ 19:15:01)