K belgesi ve trafik polisinin avantası ile ilgili sorular

Arkadaşlar biraz önce şirketten ( tuborgta çalışıyorum ) çıktım şirkete ait binek Clio ile bölgeme doğru giderken polis durdurdu bagaj ve arka koltuk tavana kadar koli koli bardak doluydu 2.500 lira cezası var otoparka çekelim dediler k belgesi ve mal Taşıma ile ilgili yaptırım uygulayıp arabayı bağlamamız Lazım diyerek beni peşlerine taktılar uğraşmak istemediğim ve mevzuatıda bilmediğimden biraz gafil avlanıp 3-5 bişeyler yapalım beni bırakın falan derken ellerinden kurtuldum ( rüşvetle ) şimdi merak ettiğim böyle bir ceza kesme olayı varmı hususi binek araçta koli taşıyamazmıyım araç şirkete ait ama binek araç bilen arkadaşlar cevap verirse çok sevinirim içime oturdu sabah sabah eğer yazın ceza bağlayın arabayı desem ne kadar ödersim gerçekten 2.500 liramı? Yazıda hata varsa affola telden yazıyorum. Sağolun

www.hurriyet.com.tr

böyle bir yazı buldum durum benziyor.
  • prodeq  (10.04.15 11:58:43)
  • kibritsuyu  (10.04.15 12:53:41)
Şimdi ben dışarıdan bakan biri olarak yasak olmasını çok da mantıksız bulmadım.
Ağzına kadar cam bardak dolu diyorsunuz, en ufak bir kazada her tarafınıza cam parçaları yağacak. He dersiniz ki "bu benim derdim, polise noluyor?" işte o da emniyet kemeri ile aynı hesaba geliyor. Emniyet kemeri takmazsanız da siz ölürsünüz ama takmamanın cezası var.
Gerçi mal taşıma olayı çok daha tehlikeli. Uygunsuz taşının mallarla diğerlerinin güvenliğini de tehlikeye atıyorsunuz.

Binek araçların arka koltuğunda tavana kadar cam bardak taşımayı serbest bırakan bir belge varsa, mantığa ters. Tahmin ediyorum o belge binek araçların koltuklarının üzerinde malzeme taşımaya izin vermiyordur (öyle umuyorum, yoksa araçta değişiklik yapmadan yalnızca belge ile taşınabiliyorsa gerçekten anlamsız).

Bu arada sizin yerinizde olsa hiç kasmazdım. Kendiniz yazmışsınız araç şirket aracı diye, bardakları da eve götürmüyordunuz herhalde. Firma için yaptığınız bir işlem için "yok ben illa bu araçla taşıyacağım" diye inat etmediyseniz şirket içerisinde ve şirket sizi yolladıysa clio ile o işe, bir zahmet gerekli belgeleri almaktan da kendilerini sorumlu hissetsinler. Veya işe uygun araç temin etsinler.

Yazın cezayı derdim girmezdim polemiğe.
  • burfak  (10.04.15 13:49:15)