çalışana verilen kiralık araba vs. kendi aracını almak soruşturması

selam, şimdi diyelim ki bi işte çalışıyorsun. 4000 lira maaş alıyorsun. ayrıca adam altına piyası fiyatı 50 bin lira olan bir otomobili kiralayıp veriyor, alet sıfır. kaskosu, garantisi, bakımı, hasar bilmemnesi her şeyi var. çarpıyorsun gidip yaptırıyorsun, yaptırılmayacak gibiyse yenisini alıyorsun. kış lastiğine kadar karşılıyorlar. benzin masrafın yok, sadece özel kullanımda gittiğin her kilometre başına 35 kuruş ödüyorsun.

sonra başka bi yerden teklif geliyor. diyor ki biz araba vermiyoruz. ama maaş pazarlığı yapar, aynı koşulları sunmaya çalışırız. aynı koşullarda (50k araba + 4k maaş) hayat standardına devam etmek için bu ikinci vatandaştan ne kadar maaş istemek lazım? 4 senelik periyotlarda iş değiştirdiğimi düşünün, birikmiş param yok, 4 senelik krediye girerim araba almam gerekirse.

özet:
4000 + kiralık arabaya karşılık gelen tam maaş değeri nedir?

sirketlerin arac mevzusunda farkli kurallari olabiliyor, ben bizdekini ve cevremdekilerden bildigim seklini anlatayim.

4000 + kiralik arabaya karsilik gelen miktari direkt maas olarak hesaplaman cok dogru degil, cünkü is icin kendi arabani kullandiginda maasina ek olarak senin zararini karsilar sirket. yani bunu maas üzerine ek olarak almak yerine km basina alacagin ek ücret olarak konusman daha mantikli bence.

birimler farkli ama yine de örnek olsun diye yaziyorum:

1) arabayi sirket veriyor. burda da iki tane model var.
1.1) arabayi is disinda da kullanabilirsin isveren tamam diyorsa, maasindan aylik 150 lira veya aracin degerinin %0.5 civari bi ücret kesiliyor. dedigin gibi benzin, kasko, muayene vs. tümünü sirket karsiliyor. is disi kullanimda benzin sana ait dogal olarak.

1.2) özel kullanim icin sabit bi ücret kesilmiyor. onun yerine senin yazdigin gibi kilometre basina senden bi ücret aliyorlar, misal 35 kurus. kasko, muayene vs. sirkete ait ayni sekilde.

2) kendi arabani is icin kullaniyorsun, normalde yaktigin miktar km basina 15-20 kurus civari, sirket sana 65 kurus veriyor. bunun icinde aracin benzininin disinda kasko, arabanin yipranmasi gibi ek giderler de var.

eger arac cok pahaliysa ilk secenek mantikli. cünkü arabaya para vermiyorsun. fakat cok pahali olmayan ikinci el bi aracta ikinci secenek daha karli. ben bu sekilde sirketin verdigi parayla arabanin taksitlerini ödemistim.

uzun lafin kisasi, 4000 + kiralik araba hesabi yapacaksan öncelikle kendi arabani kullandiginda km basina ne kadar alacagini sor, asil farki yaratan o cünkü. eger sadece benzin parasini veriyorlarsa ortalama yaptigin yol ve aracin fiyatini yil bazinda hesaplayip onu maasa ekleyebilirsin.
  • ben de  (09.04.15 00:50:43)
hocam ben her gün işe arabayla gidip geliyorum günlük 50 km toplamda, artı duruma göre şahsi olarak haftada 150 km de kendim yapıyorum, ayda 1500 km işte düz hesap. araç dizel, her 10 binde bakımı, kaskosu trafik sigortası yıkatması ıvır zıvırı aylık ortalama masrafı 100O lira. ona göre yap hesabını

  • zikardo  (09.04.15 00:56:41)
bi kiralama sirketini ara 3 yillik kiralamada aylik kira bedelini sor. ustune benzin masrafini ekle. ustune +500 daha koy.

  • crucio  (09.04.15 00:59:20)
şöyle bir yanlış anlaşılmayı düzelteyim: ilk işte aktif olarak araç kullanmam gerekiyor ama ikinci işte aktif olarak araç kullanmam gerekmediği için araç vermiyor şirket. araçla alakalı bir masrafı da karşılamıyor yani. "ben de", hesaplama için teşekkürler bu da mutlaka işime yarar dursun, ama dediğin senaryo iki işte de aracı aktif olarak kullanacaksan geçerli.

  • roket adam  (09.04.15 01:02:41)
Bahsettiğin şartlarda (kasko, bakım vs.) 900 lira civarına araç kiralanabiliyor. Ayrıca ayda yaptığın km'ye göre de maliyetin düşer. Çünkü 50 bin liralık bir dizel araç (mesela linea) km'de 20 kuruş civarı tüketir. (linea'da 3000 km'dir ortalamam 5,2 litre yani 19,50 kuruş) Mesela ayda 3000 km (özel amaçla) yapıyorsan şimdiki şirketine km'de 15 kuruş fazladan ödediğinden 450 lira kara geçmiş oluyorsun dolayısıyla 900 lira verdiğin araç kirası sana 450 liraya gelmiş gibi oluyor.

Yani şimdiki işinde 3000 km örneğiyle açıklarsak; 4000 lira maaş alıyorsun 3000 km kişisel olarak gezip şirkete km'si 35 kuruştan 1050 lira veriyorsun ve cebinde 2950 lira kalıyor ama kendin araç kiralarsan 900 lira araca veriyorsun km'de 20 kuruştan 600 lira yakıt tutuyor cebinde 2500 lira kalıyor dolayısıyla 450 lira fazla maliyet oluyor sadece. Tabi 2000 km yaparsan karın 300 lira dolayısıyla aylık fazla maliyetin 600 liraya çıkar yani kullanımınla alakalı.

Kısacası özel kullanım olarak ayda 2000-3000 km yapıyorsan +500 lira civarı eklemelisin ama krediyle araç almak daha mantıklı olur.
  • slayerrr  (09.04.15 03:22:15)
5500/1200 lirası taksite gider gerisi bakım kasko vs. 4000 sana kalır. araba senin olur. tabii salladım rakamı hiç arabam olmadı benim.

hatta benzinide var 500 de ona koy 6000
  • selam  (09.04.15 06:45:31 ~ 06:46:30)
4000 + araba veren seni silkecek. o yüzden arabalı olanı tercih etme. diğeri daha iyi. sabah akşam yol yaparsın onlarla. rahat iş diye bir şey yok dostocuğum.

50bin araba vermeyecek olandan ise;

aylık 300 lira benzin parası, 2000/12 kasko parası, 300/12 trafik sigortası, yıpranma ve bakım maliyetleri aylık 250 lira(lastik mastik aylık olarak dağıtılmış şekilde)

300*12 + 2000 +300 + 250*12 = 741 tl araç maliyeti. en sonunda da araç sende kalacak.

bu arada sevgili dostocuğum. arabanın bölüm sonunda sende kalacağını da unutmamalısın.

bu sebeple en fazla 5bin lira maaşı sıkıştır. daha fazlasına bas git la diyebilirler.
  • markasiz  (09.04.15 08:09:32)
Mevcut şirket özel kullanımda yakıtını karşılamıyorsa, diğer şirket için de yakıt düşünmezsin. aracın yakıt dışında ortalama 500TL aylık masrafı olur. araçın kendisi için de en az 500TL alman gerekir. yani minimum 5000TL maaş vermeli.

Tabi iş değiştirmek için tek kriterin bu olmamalı derim, gideceğin yerde maaşını reel olarak artıramıyor ve mevcut şirkette sorun yoksa neden iş değiştiriyorsun?
  • nuisance  (09.04.15 09:14:04 ~ 09:14:35)
Mevcut şirkette sorun yok da gitmeyi düşündüğüm şirketler üretici seviyesindeki kurumsal çokuluslu firmalar. dolayısıyla bu heriflerin adının cv'mde geçmesi bile büyük bi avantaj gelecek için. birebir aynı yaşam şartlarını sağlasam okeyim, ekstra para bile istemiyorum yani.

  • roket adam  (09.04.15 11:37:46)
şuradan araba maliyetini çıkartıp üstüne benzini eklersen güvenli tarafta bir hesap olur. güvenli diyorum çünkü kendin alsan arabayı sonra da satsan, ikinci eli güçlü bir arabaysa maliyeti kiralamaya göre baya düşük olur.

www.hemengazla.com
  • acan99670  (09.04.15 11:40:12 ~ 11:41:27)