Türkiye'de korsan yasası..

şarkıcı veyahut sanatçıları koruyan bi yasa şuan türkiye'de işliyormu? mp3 sitelerinde herkez birbirini uyarır oldu bugünlerde.. indirmeyin yapmayın etmeyin vs. geçenlerde gazeteler yazdı amerikalı üniversite öğrencisi indirdiği şarkı başına 130 bin dolar gibi miktarlarla cezalandırılmış diye..

diyeceğim o ki internet'ten yasadışı şarkı indirip dinleyen biriyim.. (çoğunlukla yabancı albüm, tek tük türkçe) ve indirdiğim şarkıları başkaları ile paylaşmıyorum, cd yapıp dağıtmıyorum yani korsancılık oynamıyorum.. hadi olmaz da oldu diyelim bir gün kapıya polis dayanırmı? türkiyede bu durum nedir ne değildir bir öğrensek..

www.mevzuat.adalet.gov.tr

ve şöyle denmektedir ;
1. ŞAHSEN KULLANMA:

Madde 38 - (Değişik madde: 07/06/1995 - 4110/14 md.)

Bütün fikir ve sanat eserlerinin, (...) kar amacı güdülmeksizin şahsen kullanmaya mahsus çoğaltılması mümkündür. Ancak, bu çoğaltma hak sahibinin meşru menfaatlerine haklı bir sebep olmadan zarar veremez ya da eserden normal yararlanmaya aykırı olamaz.

kanuna genel olarak hızlıca bir göz attığımızda eseri umuma (herkesin kullanımına) yaymanın cezası belirlenmiştir. daha önce de bildiğim üzere korsan ürünleri almak ve kullanmak suç değildir (kabahatler kanununda bir hüküm var mı bilmiyorum), bunları umuma yaymak (kar amacı güderek, ya da kar amacı güdülmese dahi eser sahibinin haklarına zarar verecek şekilde) cezalandırılmak istenmektedir.

edit : yamuluyorsan düzeltin
  • Bigvocate  (29.08.09 18:55:38 ~ 18:56:37)
kanun daha değişmedi sanıyorum ama değiştikten sonra mp3 indirmek suç olacak.kanunun çıkması eylül ekim bulur diye okumuştum.

  • ozdek  (30.08.09 00:36:51)