bruksel lahanasinin icini yikayamama sorunsali

aslinda boyle bir sorunum yoktu ta ki gecen hafta erkek arkadasimin annesi 'ayy ben bruksel lahanasini agzima surmem; icini yikayamiyorsun bir kere, ne var ne yok belli degil. ya kurt varsa?' diyene kadar. ben bruksel lahanasini cok severim; genelde de dis yapraklarini ve kokunu koparir, yikar sonrasinda da direkt haslarim. simdiye kadar ne kestim ne de icini ayirip yikadim. ama zaten yerken tek bir lokmada yutacak kadar genis bir ceneye sahip olmadigim icin ya isira isira yiyorum ya da bicakla keserek.

siz nasil yikiyorsunuz? sevgili kayinvalidem hakli mi? benim bunca yildir kurtlu bruksel lahanasi yemis olma ihtimalim nedir? yoksa bruksel lahanasinin ici yikanmaz mi? sirf bu sebepten gunlerdir markette elim minik lahanalara gidip geliyor, bir turlu alip yiyemedim. zaten ne zamandir yine erkek arkadasimin ablasi sayesinde kirazi tek lokmada yutamaz oldum (o da yine kurt hikayesi anlatti), bir de bu cikti basima. ailecek kurt fobileri var galiba.

tesekkur ederim simdiden herkese.

kadın haklı. daha geçen gün çiğ köfteci kesip koymuş bi tabağa, eve gelince o tabakta bol bol karınca geziyordu. sirkeli suda bekletip yıkayabilirsin bikaç tur

  • MaraudeR  (08.04.15 17:09:41)
KAyınvalideniz takıntılı.
İçi yıknamaz onun, toz bile girmez içine, komple büyüyen bir şey.

Ayrıca ömrümüz boyunca bir sürü kurt, arı, böcek ve örümcek yutuyoruz. Bir kurttan bir şey olmaz.
  • aithra  (08.04.15 17:10:29)
marauder, bruksel lahanasinin cig koftecide ne isi var yahu?

  • fraise  (08.04.15 17:11:30)
bruksel lahanasinda kurt degil de kucuk bocuk olabiliyor, yaprak biti gibi boyle. onlar da zararli degil zaten. yesen de bisey olmuyor. bence olaya oyle bakmakta fayda var. zararli - degil gibi. aman mideme kurtcuk girmesin diye kirazi icini inceleyerek iki seferde yemek, bruksek lahanasi yememek falan sacma. bana fazla kasinti geliyor. zaten sonu yok. kafayi kurtla bozan kisi meyve sebze yiyemez gibi geliyor bana

  • joelskellington  (08.04.15 17:12:25)
arkadaş bu kadar da takıntılı olmayın lan. hem zaten haşlıyosun onu, hiç bi bok olmaz. garipsiniz yemin ediyorum..

  • reso aga  (08.04.15 17:16:32)
Aynı ufak sinekler brokolide de oluyor bazen, alırken tespit edilebilir nitelikte. Görürsen almazsın. Yok göremedin içinde varmış, sirkeli suya basarsın ölürler.
Yenmiyecek gibiyse çoksa, miden kaldırmazsa çöpe atarsın :)
Brüksel lahanasını da haşladıktan sonra ikiye kesip yiyebilirsin, böylece içini görebilirsin.
Fakat baştan böyle bir sebeple kaldırıp atmak saçma bence.
Hepsini okudum ve sevgili kayınvalideniz takıntılı, net. İleride bu takıntısı sizin temizliğinizi ve yaptığınız yemeği beğenmemeye kadar varabilir sgjfgt
  • aithra  (08.04.15 17:16:37)
Bence kkayınvalide böcekleri değil bu güne değin sindirdiği pestisitleri düşünsün.

  • old possum  (08.04.15 17:22:01)
yanında sos veriyorlar yoğurt ceviz zeytinyağı vs. banarak götürüyosun.

  • MaraudeR  (08.04.15 17:23:11)
şöyle yapabilirsin. güzelcene ikiye böl. sirkeli suyun içine koy. sonra iyice süzerek istediğin gibi pişir.

bütün sebzeleri de böyle yıkamıyor muyuz zaten?
  • mea maxima culpa  (08.04.15 17:37:46)
Ben sirkeli suda tum tum bekletiyordum iste, ikiye bolmeyi hic akil edememistim. Bundan sonra boyle yapayim bari.

  • fraise  (08.04.15 17:42:34)