6.000TL Maaşı Bırakıp İş Kurmak

İzmir'de yaşayan bir abimiz var, 30 yaşında, 6.000TL maaş alıyor, işi nispeten rahat. Ama bu adam rahatsız. 6.000TL maaşı bırakıp iş kurmak istiyor, gel ortak olalım diyor. Mantıklı mı bunun yaptığı sizce?

Siz olsanız bırakır mısınız bu maaşı, maceracı biri mi bu? Güvenilir mi? Ne diyosunuz genel olarak?

Maceracı ise güvenilmez. Keyfi yerinde. İş kurcak adam risk alacak elbet ama biraz da gerçekçi olmalı.

  • she was my baby  (08.04.15 12:03:39)
Hayatta risk almadan bir yerlere gelmek güzel şey. Ben de düzenli gelen maaşı reddedip kendi işimi kurmak istiyorum fakat o çevre, o aile veya en başta kendim yok mu ... Ya ev kiramı ödeyemezsem ... diye korkaraktan şu hayatı geçiriyoruz ...

  • storax  (08.04.15 12:05:30)
bu durumda sorulacak sorular soyle olmali:
'biz ne isi yapacaz'
'bu isten anliyo muyum'
'ortagim bu isten anliyo mu'
'adamin maasindan bana ne aq'
'ben niye memur zihniyetliyim'
  • joelskellington  (08.04.15 12:05:41)
Kuracağı işin ehli mi?
Genel olarak çalışkan ve sözüne güvenilir biri midir?
Hovarda, sözünde durmayan ve rahat biriyse uzak dur bence :) Bi de baştan ortaklık sakat, o kursun isterse, sonra istersen sen de şüphelerin kalmayınca ortak olursun.
Bi de restoran işiyse uzak durun :D
  • aithra  (08.04.15 12:10:29)
onun yaptigi mantikli ama senin ona ortak olman mantiksiz. cunku 6000tl maasin cok iyi oldugunu dusunuyorsun ve joel'in dedigi gibi ticaret kafasinda degilsin. hem kendin icin, hem arkadasin icin, hem de isin gelecegi icin hic bulasmaman daha iyi gibi. abin isi kursun, sen onun yaninda calis bence.

  • crucio  (08.04.15 12:11:35)
insan işinde nekadar iyi olursa olsun ticaret başka birşey.
herkes ticaret yapamaz. uyanık ve biraz da fırıldak olmak lazım.
Bu arkadaş ticaret yapbilir mi, önce ona karar verin
  • dunyanin dans eden sarki soleyen pisligi  (08.04.15 12:18:19)
bir hadis; rızkın onda dokuzu ticaret ve cesarettir.
bir görüş; başkasının yanında/emrinde çalışıp 6000 lira almaktansa kendi işimden 2000 lira kazanırım daha iyidir.
bir tavsiye; yapacağı işi biliyorsa girilir.
  • etna  (08.04.15 12:33:33)
6000 TL maaş alabildiğine göre belli bir eğitimi/yeteneği var demektir. yani kahvede oturup köşeyi dönme hayalleri kuran birisi değil arkadaşın.
risk aldığı ortada ama tutturursa 1-2 yıl sonra 6000 TL maaş ödeyen işveren konumuna gelebilir.

  • corneillus  (08.04.15 12:33:43)
"iş planın nedir?" diye bir sorun önce. "o ne yea?" veya "paranın mna koycaz" derse uzak durun.

  • merhum  (08.04.15 12:49:04 ~ 12:51:14)