elektriğin birim maliyeti

türkiye'de üretilen 1kw gücündeki elektriğin birim maliyeti nasıl hesaplanır ?

örneğin 1 kW 10 TL dersek, 3 lirası iletim şirketine, 3 lirası doğalgaz ithalatına, 3 lirası dağıtım şirketine 1 lirası da vergidir gibi. Bunun gerçek oranlarına nereden ulaşabilirim ?

bir de metreküp doğalgaz başına kaç kw elektrik üretilebiliyor ?

herhangi bir elektrik faturasında tüm bu detayları bulursun. son sorunun cevabını bilmiyorum.

  • animalman  (07.04.15 16:38:35)
üretilen elektriğin maliyeti üretilen kaynağa göre değişiyor (hidro, kömür doğalgaz vs)
ancak soruda kastedilen serbest tüketici olmayan son tüketicinin ödediği bedeli ise www.epdk.gov.tr adrsinde 01/04/2015 Tarihinden İtibaren Geçerli Olacak Tarife Tabloları satırındaki excel'de kendi tarife grubunuza göre inceleyebilirsiniz.

doğalgazla üretimde de üretim tesisinin verimiyle doğrudan ilgili bir durum sözkonusu.
  • schwannoma  (07.04.15 16:54:32 ~ 16:54:42)
1m3 doğalgazın değerleri şöyle:

8.460.000 Caloría
35.420.328 Joules
33.571 BTU
9.838,98 Watt Hour

Tabi elektrik üretimine girince işler değişiyor. santralin çevrim santrali olup olmaması, türbinlerin ve jeneratörlerin verimliliği gibi bir sürü etken var. ama aşağı yukarı %30 verimle çalışıyorlar bildiğim kadarıyla doğal gaz çevrim santralleri. en azından bizimkiler o civarlarda
  • argent dawn  (07.04.15 16:55:32)
Enterkonnekte sistemden aldigin icin 1 santralden almis olmuyorsun aslinda elektrigi. Butun Santrallerin maliyeti falan hesaplanmasi lazim, dedikleri Gibi faturada yaziyor olmasi lazim. Bi de Sunu ekleyeyim belki faydasi olur, santraller barajlar falan insa maliyetini 7 yilda amorti edecek sekilde yapiliyormus

  • icim urperiyor  (07.04.15 17:20:35)
2000 kw'lık 2500 kva lıkcat 3516g gaz jeneratörü 494 m3 doğalgaz harcıyor saatte.

  • enerji muhendisi  (07.04.15 20:23:40)