ofisten spora beslenme tavsiyesi

akşam 19 da mesaim bitiyor, saat 20:30 da sporda olmayı planlıyorum, evde saat 20 de oluyorum bu şekilde değerlendirirsek evde yemek yeme şansım yok. şu sıralar ne yemeliyim? öneriniz nedir?

spordan önce bi pre workout shake at. spordan sonra da yemeğini yersin.

  • eindaclub  (06.04.15 17:34:49)
ben şeyk meyk bilmem spora bu gün başlıyorum uzun bir aradan sonra.

  • sahipsiz  (06.04.15 17:36:19)
Yulaf yagsiz yogurt karisimi. Yulaf katkisiz olsun Migrosta var.

  • cfk  (06.04.15 17:36:20)
İlla bi şey yemek zorunda değilsin ama illa bir şeyler yiyeyim dersen kuruyemiş ye. Bir tane muz da olur. Bunların sindirimi problem çıkarmayacağı için antrenmanda problem yaşamazsın.

  • angelus  (06.04.15 17:38:03)
işten çıkmadan evvel ton balığı gibi yükte hafif ama proteinde ağır gıdalar alabilirsiniz mesela. yanında yine sunta tabir edilen galetalardan, bisküvilerden de yenebilir gibime geliyor tok tutması için. spordan sonra zaten canavar gibi yersiniz yemeğinizi.

  • orient blue  (06.04.15 17:38:32)
yav arkadaşlar ben herhalde anlatamadım, göbek eritmeye calısıyorum, akşam belli bir saatten sonra yemek yanlış. ben akşam 19 da mesai bitiriyorum, saat 20:30 gibi salona gideceğim, şu sıralar ne yemeliyim ki hem akşam yemeği görevi görsün hem de sporda beni üzmesin, hem de eşek yüklü kalori olmasın.

  • sahipsiz  (06.04.15 17:39:31)
merhaba! derdini çok iyi anlıyorum. eğer imkanın varsa evden bir şeyler götür işyerine (salata olur, zeytinyağlı sebze süper olur). ya da tavuklu/ton balıklı salata gibi hafif şeyler sipariş et. saat 6-6.30 gibi yersen daha iyi olur. çünkü spora çok yakın zamanda yiyince rahatsız ediyor. spordan sonra da bana diyetisyenim meyve + yoğurt veya süt vermişti.

  • pokerface  (06.04.15 17:48:20 ~ 17:48:45)
Yumurtalı, ton balıklı ve et ızgaralı salata.
Muz ve diğer C vitaminli sebzeler.
Et ve yumurta bol bol.
  • aithra  (06.04.15 17:50:11)
Akşam belli bir saatten sonra yemek yemek yanlış diye bir şey yok. Protein ve sebze ağırlıklı beslenip insülini yükseltmeyecek şeyler yersen vücut normal işleyişine ve yağ yakımına devam eder. O konuda için rahat olsun. Akşam vakti "Ya hafif olur" deyip meyve falan yeme yeter.

Onun dışında, şu saatlerde istediğin her şeyi yiyebilirsin. Önemli olan gün içinde aldığın besin miktarının totalde makrolarını karşılayıp karşılayamadığıdır. O nedenle ızgara köfte balık salata tavuk, ne istiyorsan yiyebilirsin. Aldığın öğünle spor arasında minimum 2 saat varsa problem yok demektir.
  • angelus  (06.04.15 17:52:24)
arkadaşlar bu günlük subwayden bir 30cm siparişi vereyim diye karar verdim. y arından itibaren plan program yapıp, evden öğle ve spor öncesi besinlerimi kendim haızrlayıp cantada getireceğim.
nasıl fikir sizce?

  • sahipsiz  (06.04.15 17:57:15)
angelus haklı olmakla birlikte sahipsiz'in çekindiği nokta örneklemek gerekirse gece 22.30-23.00 sularında yemek yedikten sonra 24.00 gibi uyumaya geçtiğinde dolu bir mideyle rahat uyuyamayacağı veya kilo alımına sebep olacağı varsayımına dayanıyor olabilir. Bu durumda bence son yemek -angelusun bahsettiği şekilde- ile uyku arasında +2 saat varsa sorun olmaz, ama kesinlikle +2 lik bir durum söz konusu değilse bazı cevaplarda da değinildiği üzere akşam yemeğini bir şekilde mesainin içinde son saatlere çekmek -17.30/18.30 arası gibi-, bunlardan birisi dışında başka bir seçenek olanaksız gibi duruyor.

  • candanag  (06.04.15 17:58:10)
şu akşam 7den sonra bişi yemedim 75 kilo verdim gibi saçma hikayelere kulak asmayın. böyle bir beslenme şekli hele de akşam spor yapıyorsanız diyabet başta olmak üzere çeşitli hastalıkları davet eder.

uykuya yakın saatlerde ağır şeyler yemeyin, ağırlık yapmasın yeterli.
  • mea maxima culpa  (06.04.15 18:09:28)
@mea maxima culpa, bir parça peynir, süt, muz falan bunları yemekten bir şey olmaz herhalde gece? yani açlığı bastıracak ama öğle yemeği gibi de ağır olmayacak şekilde. ya da bir parça kepekli ekmek peynir vs?

  • sahipsiz  (06.04.15 18:18:31)
işte öyle şeyler. hem doyurucu hem hafif. yoğurt, peynir. ceviz, belki ton balığı, meyve gibi.

aç kalmak tehlikeli.
  • mea maxima culpa  (06.04.15 18:24:22)
@mea maxima culpa, 30cm gömüyorum şimdi :D

  • sahipsiz  (06.04.15 18:26:32)
Bir şey yeme. Şekersiz kahve içip spora gir. Spor sonrası öğünün küçük olsun, mideyi yormasın ki, rahat uyu. Günlük kalori, protein vs. ihtiyacını gündüz tamamlamaya bak.

  • arnold schwarzeneger  (07.04.15 09:12:42)
@arnold emin misin aç karnına spora gidilir mi? öğle yemeğinedn sonra hiç bir şey yemeden 20:30 spora?

  • sahipsiz  (07.04.15 11:20:18)
3-4 gibi bir avuç kuruyemiş de yiyebilirsin. Karbonhidrat alımın yüksekse kan şekerinin düşmesi seni zorlayacaktır çünkü. Düşük karbonhidratta problem olmazdı ama.

  • arnold schwarzeneger  (07.04.15 11:24:06)
@arnold schwarzeneger; bu gün şöyle bir şey yaptım.
evden çıkmadan 08:30 gibi 2 haşlanmış yumurta + bir parça beyaz peynir + 3, 4 zeytin ve bir dilim kızarmış tereyağlı çavdar ekmeği bu şekilde kahvaltı yaptım.

bir parça antrikot kızarttım ve bir plastik kaba da bol salata doldurdum limonlu.
bir avuç taze fındık.

bu ikisini ofise getirdim, öğle yemeğini ekmeksiz bir şekilde bu söylediklerimden yiyeceğim, daha sonra ara öğün olarak da taze fındığı yerim 4 gibi falan bu gün spor yok ama olsun.

akşam eve gidince de süt yoğurt gibi karbo tarzı şeyler de alabilirim herhalde?

ben programcıyım, karbohidrata ihtiyacım yok mu sürekli düşünmek zorunda olduğum bir iş ypaıyorum beyni karbo beslemiyor mu?
  • sahipsiz  (07.04.15 11:31:28)
Ben de yazılımcıyım. Antrenmanlarımın 3 saati bulduğu hatta geçtiği oluyor(bkz: powerlifting) ve her gün spor yapıyorum. Vücut o çevrimi hallediyor yani, uzun uzun yazmayayım şimdi.

  • arnold schwarzeneger  (07.04.15 11:35:57)
blogun falan varsa link verir misin okuyayım?

  • sahipsiz  (07.04.15 11:36:52)
Vücudun 1 gram bile karbonhidrata ihtiyacı yok. Karbonhidrat bir enerji kaynağıdır fakat leş bir enerji kaynağıdır, başka da bir numurası yok. Üstelik yan etkileri çok fazladır. "Vücudun şekere de ihtiyacı var" diye klasik bir söylem var, halbuki vücudun şekere ihtiyacı yok, vücudun glukoza ihtiyacı var. Hatta vücudun da değil, sadece beynin glukoza ihtiyacı var. Vücudun geri kalan sistemleri için glukoz şart değil. Beynin glukoza ihtiyacı var fakat bu glukozun karbonhidrattan gelmesi şart değil. Vücut için enerji kaynağı olarak karbonhidrat değil de dışarıdan gelen yağlar ve vücut yağlarını kullanmayı öğrenirseniz, yağlar parçalandığında ortaya çıkan keton cisimcikleri de beyinde glukoz işlevi görebilmektedir. Bu da zaten 100 gram civarı bir şeydir. Bunun için kiloyla karbonhidrat almaya gerek yok. Yani karbonhidrat tüketmek zorunda değilsin fakat sebze kaynaklı karbonhidrat alman aldığın proteinin sentezi ve vücutta biriken toksinin atılımı için önemlidir. Onun dışında karbonhidratsız bir yaşam hem fiziken hem de psikolojik olarak daha sağlıklı bir yaşam sunar sana.

  • angelus  (07.04.15 11:39:10)
Henüz yok, ama olacak. YouTube var ama acemice içerik eklemeye başladığım:
www.youtube.com

  • arnold schwarzeneger  (07.04.15 11:39:24)