mülakat teknikleri

Merhaba,

Mülakatta dikkat edilecek hususlar, tuzak sorular, vs bilgilenebilecegim rehber tarzı bir yer önerebilir misiniz ?

bir rehber bulursanız beni de haberdar edin.. pek yakında bir mülakata gireceğim..

yine de kendimce cevaplarsam her mülakatın kendine has bir atmosferi vardır. kamu sektöründeki mülakatla özel sektör çok farklıdır. kamuda torpilin yanı sıra kılık kıyafet, komisyonla aranızdaki elektrik önemlidir. zaten ya bölümünzle ilgili ya da yapacağınız işle ilgili sorular gelir.
özelde ise ik tarafından muhtemelen internetten bulunmuş saçma sapan sorular sorulur. mesela bir arkadaşıma şöyle bir soru sorulmuştu, "bu pozisyon olmazsa başka bir pozisyonda çalışır mısın?" şimdi bu arkadaş avukattı ve "hayır" diye cevaplamış.. burada kendine verdiği değer ve özgüven açısından geçer not almış olmalı ki işe başladı. lakin mühendis alacak bir firma bu soruyu soruyorsa çok yönlü bir mühendis almak istiyor da olabilir. orada hayır derseniz birden çok pozisyonda çalışabilecek bir mühendis sizin yerinize tercih edilir. dediğim gibi çok karışık..
  • mahsusmahal  (05.04.15 19:35:47)