İşsizlik maaşı

İyi akşamlar arkadaşlar
7 yıldır çalıştığım yerden çıkarıldım. İşsizlik için başvuru yaptım. İnternetteki hesaplamalarda hep 8 ay maaş çıkıyordu. Başvuru sonucunda bana mesaj felan gelmedi edevletten şimdi baktım maaş onaylanmış fakat 6 ay sizce o hesaplamalar yanlış mı?yoksa gidip itiraz edeyim mi?

Not: geçen sene kulkandığım 6 ay ücretsiz doğum iznim var fakat hesaplarken ben gün sayısından Düşüyorum zaten

İşsizlik maaşının süresiyle ilgili şöyle yazıyor İŞKUR'un sitesinde;

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde;

§ 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

§ 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

§ 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

süre ile işsizlik ödeneği (kanunda yer alan diğer şartları taşınması kaydıyla) verilmektedir.

Senin normalde 7 senelik bir çalışan olduğun için 10 aylık işsizlik maaşı alman gerekir. Fakat bir şekilde bir noktada sigortada kesinti olduysa (mesela doğum izninde) o yüzden 6 ay olarak hesaplıyor olabilirler. turkiye.gov.tr'deki sigorta dökümünden kontrol edebilirsin. Olmadı İŞKUR'a arayıp sor mutlaka; çünkü 4 ay az bir süre değil.
  • Thredith  (03.04.15 21:08:27 ~ 21:09:56)
Evlilik sonrasi soyadi degisikliginden de kaynaklanmis olabilir.

  • istege bagli sigortasiz  (03.04.15 21:23:18)
@Thredith evet bende okudum o maddeleri
Benim 6 ay sigorta pirimim 0 olarak gözüküyor ama o haliyle bile 960 oluyor yani 240 güne uyuyor ama 180 gun bağlanmış
İşkura danışmak gerek herhalde elle hesaplayıp maaş ayını belirlemiyorlardır dimi?
  • ayhsegul  (03.04.15 21:25:13)
@istege bagli sigortasiz
"Ama soyadı değişikliği 5 yıl önce yinede etkilermi acaba?
Son üç yıla baktıkları için
  • ayhsegul  (03.04.15 21:28:34)
(git: esgm.sgk.gov.tr) su linkten son 3 yili kontrol ededebilirsin. En sagliklisi bu.

  • istege bagli sigortasiz  (03.04.15 21:35:03)
@Thredith işkurdaki işsizliği onaylayana sordum sigortadaki boşluktan kasıt işe giriş çıkış ücretsiz izin rapor vs o kapsamda değilmiş

  • ayhsegul  (03.04.15 21:54:00)
evet kesintiyle alakası yok bende de kesintiler vardı etkilemedi.

  • art vandaley  (03.04.15 21:56:38)
Geçen sene kullandığınız doğum izninden sonraki çalışma günlerinizi baz alıyorlar . Aynısı benim de basıma geldi 6 ay aldım 5 sene çalıştığım halde . Çünkü doğum izninden sonra 1 sene çalışmış görünüyordum

  • lilidance  (04.04.15 00:25:11)