İtalya'ya gidecek olsanız?

Merhaba arkadaşlar
Önümüzdeki ay kısa bir Avrupa turu yapmayı planlıyorum da İtalya'ya da 4 gün ayırdım, daha önce italyada bulunmuş olanlar veya İtalya'yı bilenler, İtalya'da gezecek 4 gününüz olsa nereleri mutlaka git gör dersiniz, nasıl bi rota çizersiniz?

İtalya ya özel bir tur ayırdım ben gelecek için, çünkü düşününce yetmeyecek asla 3 4 gün, Turin, Floransa, Cenova, Bolonya, Roma..

  • feel the blanks  (03.04.15 00:14:35)
aslında bir hafta ayırırım diyordum ama baktım zaman sandığımdan da kısıtlı. gezecek yer de tonla. işte seçim yapmam gerek artık

  • Ezequiel  (03.04.15 00:20:49)
gitmedim, gitmeyi çok istiyorum. gideceğim ilk ülke olacak diye tahmin ediyor ve umuyorum. ben italya'yı görmek için 4 günüm olsaydı 2 gün roma, 1 gün floransa, 1 gün napoli ve çevresi (pompei falan) yapar idim. fakat 15-20 günüm olsaydı görmek isteyeceğim şehirler istek sırasına göre,

1. roma
2. floransa
3. torino (cesare pavese için sırf. en çok burda vakit geçirirdim sanırım)
4. bari
5. empoli (kişisel sempati, görülecek bi şeyi olduğundan değil)
6. cenova
7. palermo
8. cagliari
9. siena

***

şahsen bu şehirlerin tamamında gidip görmek istediğim yerler var. ama şimdi 4 gün gitmişken bari'ye, bologna'ya gidilmez. siz italya'nın gezmelik, görmelik yerlerine gitmek istiyorsunuz. o yüzden ben olsam roma, floransa ve napoli derim. napoli'yi eklememin sebebi pizza, kaos ve pompei. tarihe ve pizzaya ilgim yok diyorsanız başka bir şehir olabilir.
  • der meister  (03.04.15 00:22:18)
pizzaya ilgi olmaz mı yahu :D
zaten italya demek tarih de demek napoli aklımdaydı da konumu güneyde kalıyo diye kafama takılmıştı sadece

  • Ezequiel  (03.04.15 00:27:05)
Ben de sonbaharda 4 gece 5 gün İtalya'da olacağım , hemen faydalanmak istedim topicten. Bilenler , görenler , gezenler ; Roma'dan Floransa'ya günü birlik git gel yapmak mümkün müdür? Daha önemlisi mantıklı mıdır?

  • anjelique laihiala  (03.04.15 00:27:42)
o zaman süper, bence napoli listede kalabilir. pompei'yi benim için de gör lütfen, dünyada belki de en merak ettiğim şehir/bölge. adamlar bişmiş yav.

@anjelique, günübirlik gidiş-dönüş otobüs ve trenle mümkün olur ama pek mantıklı değil bence. hem çok para harcarsın hem ne roma'dan ne floransa'dan bir şey anlarsın. vakit kısıtlıysa bu şehirlerden birinde kalmak daha mantıklı. benim enerjim bitmez, yol beni yormaz, sabah 7'de kalkar 11-12 gibi floransa'da olur, fıtı fıtı akşam 8-9'a kadar gezer, 12-1 gibi roma'ya dönerim dersen yapılmayacak iş değil. ama sıkıntı yaa. boşver.
  • der meister  (03.04.15 00:32:19 ~ 00:33:54)
Kacmamasi gereken sehirler
1 venedik
2 roma
3 milano
sirasi ile.
bunlardan zaman artarsa ki artmaz
4 floransa
  • vassal  (03.04.15 00:53:50)
İtalya'yı gezdim. Kesinlikle pisa'ya gitme. Tek olayı facebooka pisa kulesinin fotoğrafını koymak olur. Pişman olursun. Neyse. Benim için ilk 3 şöyle:
1-floransa
2-roma
3-venedik
  • cinayet saati  (03.04.15 01:02:06)
floransa roma kesin gibi ki zaten gezi romadan başlayacak yazmayı unutmuşum. venedik mi napoli mi kararsız kaldım şimdi

  • Ezequiel  (03.04.15 01:04:38)
dört günün sonunda nereye gideceksin? tekrar roma'ya dönmen gerekiyor mu uçuş için falan? eğer öyleyse, venedik'e git. roma-floransa'dan sonra napoli ters kalır. eğer roma'ya döneceksen yani. roma-floransa-venedik-roma daha iyi. yok roma'ya geri dönmüyorum, en son gittiğim şehirden kaptırıp devam edicem öyle avrupa'ya diyorsan bence napoli. venedik'in allah belasını versin su her yerde var.

  • der meister  (03.04.15 01:08:28)
biz de 4 gün gitmistik

2 roma
1 floransa (yeter)
1 venedik (yetmez ama evet)

diyorum ben :)
der meister in de dedigi gibi biz romaya geri dönmüstük. bu rota uygun oldu. pisman olmadik cok güzeldi.

romada pompide mutlaka tiramisu yiyin, cok cok güzel.
floransa ya giderseniz gilli ye ugrayin
yine romada giolittide dondurma
  • painted bird  (03.04.15 01:59:33 ~ 02:04:35)
@der meister italya'dan sonra budapeşteye geçmeyi planlıyorum
@painted bird tavsiyeler için çok teşekkürler :))

  • Ezequiel  (03.04.15 02:25:02 ~ 02:26:12)
neyle nasıl seyahat edeceğiniz önemli en başta. ikincisi ilgi ve zevkleriniz belirleyicidir. üçüncüsü bütçe hayati önemdedir. dördüncüsü sağlık ve zindelik durumu etkiler. beşincisi de dört gün bence sadece roma'ya bile yetmez ya neyse... :)

- roma ile başlanacaksa -ki mutlaka roma görülmeli-:
* vatikan'a mutlaka gidilmeli ve san peter bazilikasıyla yetinilmemeli; sistine şapeli de görülmeli, domuna da tırmanılmalı. uygun zamanda gidilirse papa dahi görülebilir.
* kolezyum ve yanı sıra forum bölgesi gezilmeli.
* piazza venezia'dan via del corso boyunca piazza del popolo'ya yürünmeli. bu yol boyunca biraz sağa biraz sola kayılarak panteon (mutlaka görülmeli), piazza navona, fontana di trevi, piazza di spagna ve merdivenleri elbette görülmeli. ayrıca arzuya ve ilgiye göre dikkati çeken otantik ortamlara dikkat edilebilir bu aralardaki, via del governo vecchio mesela.
* tüm görkemli katolik kiliseleri görülmeye değer neredeyse; ama özellikle caravaggio hatırına san luigi dei francesi ve michelangelo hatırına santa maria degli angeli e dei martiri ayrı yer tutar.
* museo e galleria borghese dahil villa borghese bahçesi ferahlatır.
* tiber nehri yürüyerek geçilir ve söz gelimi castel sant'angelo'ya gidilebilir ya da en iyi roma manzarası veren yer olan gianicolo'ya çıkılabilir.
* hop-on-hop-off turları iyidir.
- venedik görülmeli.
* sürreal bir mekân bulacaksınız karşınızda.
* gondolla uzun tur, özellikle sevgiliyle unutulmaz haz verir ve şehre bakış açınızı ve hayranlığınızı derinleştirir.
* cam işlerini yerinde görmek üzere murano'ya gitmek hem hediyelik eşya için hem de daha geniş açıdan venedik temaşası için hoş olabilir.
* yürüyün ve yitin şehrin dehlizlerinde. ama özellikle karnaval zamanı bu çok hoş olur.
- bir yer daha seçecek olsam ben napoli'yi seçerdim. ne demişler "vedi napoli a poi muori" (napoli'yi görmeden ölme bence en iyi çevirisi)
* pizza italya'da değil napoli'de yenir. herkes, tüm dünya da michele önünde kuyruk olur; ama benim favorim değildir.
* vezüv'e çıkılmalı! ayrıca bence solfatara da görülse etkileyici olur. hemen girişin karşısındaki amcadan gerçek mercan takı alınabilir. o dükkandan değil ama cameo ve capodimonte de hediyelik ya da hatıra olarak çok çok zariftir.
* pompei, ercolano ve cuma'ya gitmeli, görmeli. ibretlik işler için ayrıca arkeoloji müzesi mutlaka görülmeli.
* sorrento'dan salerno'ya tüm amalfi sahili baş döndürücüdür!
* parco virgiliano ve castel sant'elmo şehri ve manzarayı izlemek için nefis mekânlardır (ilki daha çok manzara ikincisi daha çok tarih bakımından önemli olsa gerek). castel sant'elmo'nun girişinden önceki sokak başındaki cameo satıcısı dükkanda çok zarif ürünler var gerçekten.
* capri'yi görmeden ölmemeli insan diyenler de var! evet görülesi. ama hele de grotta azzurra (mevsimindeyse eğer) muhakkak görülesi! bir de yazın çok coşkulu olan ischia da benim favorimdir, sonsuz çeşitli su kaynaklarıyla!
* piazza plebiscito ve dolayları ile via toledo gezilebilir.
* teatro di san carlo'da bir performans izlemek de pek bir keyif veriyor doğrusu.

evet, çok çok kısaca böyle işte! ama asla bu kadar değil...
  • mamma mia gli turchi  (03.04.15 02:51:32)
Rica ediyorum Roma'ya gidip Vatikan a, sistine Chapel e girmeden yurda tekrar adım atmayın.
Bilhassa rica ediyorum bunu, cunku o pişmanlığı döndüğünüzde yasamak istemezsiniz.

Daha once on gun Italya seyahatim olmuştu.

3 gun Roma, 3 gun Floransa, 1 gun Napoli, 2 gun de Venedik, 1 gun de milan da bulundum.

3 gun roma icin biraz fazla ama Ayrıntılı gelecekseniz idealdir.
Ama iki gun yetecektir. Vatikan'ı aradan çıkarırsanız roma icin bir bucuk gun de yeterli.
Floransa icin müze tutkunuz var ise benim gibi, 2-3 gun cok iyi. Ama yön ben sehri goreyim, genel havadan haberim olsun derseniz, 1-2 gun yetecektir.
Accademia'da david i mutlaka görün derim.
UffiZi de caravaggio, Botticelli eserlerini yakından görebilirsiniz.
Daha niceleri elbette...
iki tane pazar kuruluyor her gun biri. Deri pazarı. Hakiki deri ürünleri satıyorlar. Orayı mutlaka gezin, gezerken de haşlanmış kuzu eti satan seyyar satıcılara uğrayın.
Ayrıca meydanda Floransa da gilli cafe var, orada da mutlaka ayakta bes dakikada tramisu yiyin.
Vaktiniz olsaydı bir tiyatro-restaurant adresi verirdim size.
Inanılmaz bir yer. :)

Venedik icin bir gun ideal.
Milan icin bir gun ideal. Ozel bir ilginiz yok ise gidilmeyedebilir. Ben mida haftasında oradaydım. Harikaydı. Duomo keza ama yine de favorilerim Arasında degil.

Napoli'nin merkezini görmeniz yeter. Sehir hayranlık uyandırıcı ancak bir o kadar da itici.
Tren garında gaspa uğradık ama Allahtan sigara ile hallettik işimizi.

Pompei de ozel bir ilginiz yoksa vakit kaybetmeyin derim.

-
Madem 4 gun diyorsunuz,
2 gun roma, hayranlık duyacaksınız.
Trevi de lutfen para atmayı unutmayın havuza :) dilek tutun
İSPANYOL merdivenlerinde yakınlarda hatta tam caprazindaki dondurmacidan, simdi adını hatirlayamayacagim dondurmanızı Alıp bitene kadar keyif yapın.
Sonra bırakın, kaybolun Roma'da.
Her yol meydana cikacak, inanin. Her yol!
İSPANYOL merdivenlerinin hemen solunda kalan kucuk İngiliz cay evinde bir kupa cay icin.
Karsi caddeden, PRada nin tam KARŞISI olacak.
Ana caddeler uzerinde degil de ara sokaklar icindeki pizza restaurantlarına girin.
Ama ayaküstü pizzadan da yemekten kaçının.
Prada, Gucci vs. Orayı takip ettiğinizde Sokağı, harika butik yerler cikacak Karşınıza.
Ama unutmayın, pizza ve dondurma Romada yenir :)

Ikinci gun ise Vatikan'a uğrayın. Sistine Chapel i mutlaka ama mutlaka görün.

Collesium a luzum yok.

Roma'nın sokaklarını gezmeye devam edin ve aksam Floransa'ya geçin.

Otelinizi bilemeyeceğim icin yorum yapqmuyorum ama aksam Guzel bir yemek yersiniz.
Floransa'da geceleri cok karanlık geciyor ne yazık ki. Karanlıktan kastım, sokaklar yoğun olmuyor.
Biraz da korkutucu.
Ertesi gun Floransa'da müze merakınız yok ise sehir biraz Karışık ve karanlık ancak dikkatli olarak sehir turu yapın.
Yok müze görecekseniz onde uffizi, ardından accademia ya gidersiniz.

Sehir meydanında, altın Kapıların oldugu yerlerde kliseleri Göreceksiniz. Simdi adını bilemediğim birkac müze daha var.
Persephone vs. Heykellerle dolu her yer.

Bir daha italya'ya sadece ama sadece Floransa icin gidecegim. :)

Floransa da tramisu yiyin mutlaka dedigim yerde.
Sokak uzerknde haşlanmış et yersiniz.
Hayatımda yedigim en Guzel Haşlama etti. Ekmek arası.
Dante nin evinin birkac sokak ötesinde şehrin en meşhur işkembecisi var, severseniz deneyebilirsiniz.
Floransa'da deri meşhur.
Deri kaplama ciltli defter ve kitaplar alabilirsiniz.
Domuz yahut okuz derisinden çantalar alabilirsiniz.
Kendinize mutlaka hakiki deriden br eldiven alin.

Ayrıca mutlaka ama mutlaka ne alırsanız pazarlık yapın. Mutlaka!

Floransa dan ben olsam dogruca Venedige geçerdim. Ama siz Roma'dan bir gun kısıp Napoli'ye geçebilirsiniz. Ya da sıralamayı nasıl istiyorsanız pek harita bilgim yok ama ben yukarıdaki sıraladığım sekilde Yaptım.

Napoli'ye giderseniz makarna yemelisiniz!
Iste gercek İtalyan makarnası Napoli'de yapiliyor.
Deniz ürünleri Olanları tercih edebilirsiniz. Cok hos, cok cok hos...
Fakat gezip görülecek cok bir yer yok Napoli'de.
Şehrin kendisi korkunc bir efsane vefaya cogunlukta.
Aksam bir an once Kapılar kapanıyor, bir hareketlilik oluyor.
Ozellikle merak etmiyorsanız tavsiye etmem görülecek bir yer yok cunku.

Hele ki pompeii yi ozellikle merak etmiyorsanız hic hic tavsiye etmiyorum.
Vezüv Yanardağı vs... Bir gunum bosa gitmisti. Ilgim yok cunku.

Dedigim gibi ben olsam dogruca venedige gecer, gunun keyfini sürerdim.

Ardından da Milano'ya gecer yurda Dönüşü gerceklestirirdim.

Kabaca seyahati bu sekilde planlamak en şık olanı bence.
Ama her neree giderseniz gidin italyanlar gibi keyfe düşkün, rahat ve tasasız olmanın tadını cikarin.

Iyi yolculuklar!

:)
  • mimimi  (03.04.15 03:04:21)
  • etna  (03.04.15 09:37:24)
2 gün roma, 2 gün floransa.
başka bi şehir daha eklersen bu şehirleri hakkıyla göremezsin.

  • merhum  (03.04.15 09:59:01)
siena
roma
floransa
venedik
  • porn star  (03.04.15 11:20:31)
bi hortlatayım burayı dedim :D
3 gün roma 1 günü vatikan tabi ki
2 gün floransa
1 gün de venedik yaptım. venedik planda yoktu ama şartlar gereği gittim.
Öğrenci bütçesiyle dediğiniz her şeyi yapmaya çalıştım :D
Dediğiniz gibi İtalya ayrıntılı özel bi tatili hakediyor gerçekten
  • Ezequiel  (06.06.15 13:39:22)
italya 4 gün ise mutlaka ama mutlaka gitmeniz gereken yerler şöyle:

roma,
floransa,
siena. (floransa'ya gitmişken buraya gitmemek ayıp olur)
  • uuth  (06.06.15 13:41:28)