Excel ileri seviye

selam duyurunun excel masterları.

doğrudan örnek olarak sorayım. a sütununda bir sürü fatura karşılığı tutar var. bu faturalardan hangi 51 tanesi benim aradığım rakamı verir, bunu nasıl bulabilirim?

yani 51 adet fatura = xxx olacak. fakat hangi 51 tanesi? 50 ya da 52 değil. nasıl bir formül yazacağım? yazmayı da beceremeyeceğim gerçi ama, anlatırsanız uğraşırım en azından.. teşekkürler..

aradığın değer atıyorum 55 tane ise içindeki 51 taneyi mi seçecek? seçecekse hangi kritere göre seçecek? rastgele mi?

  • animalman  (02.04.15 14:54:29)
sütunu komple seçip koşullu biçimlendirme ile xxx'e eşit olanları kırmızıya boya dersin. sonra renge göre sıralama yapıp ilk 51 hücreyi seçebilirsin. gayet pratik bir çözüm eğer istediğini karşılıyorsa

  • animalman  (02.04.15 14:55:47)
şöyle ki, sütunumda 100 tane rakam olsun diyelim. bu 100 adetten 51 tanesi aradığım rakamı vermeli. yapmak istediğim şey bu.

  • fucking machine in my head  (02.04.15 14:57:57)
basit bir makro veya formülle olacak şey değil.
kombinasyon eklentilerini araştırın, böyle excel eklentileri mevcut. sütunu ve varmak istediğiniz tutarı girince olası hücreleri işaretliyor.

  • uuth  (02.04.15 15:02:37)
abi o 100 taneden 51 tanesi senin aradığım rakamı vereceğinden eminsen dediğim gibi koşullu biçimlendirme ile aradığın rakamı veren hücreleri boyatabilirsin. 51'den az veya çok sayıda o değer varsa o zaman ne yapmasını istiyosun? ya ben tam anlamadım sorunu, ya da sen anlatamadın :) özel içeriği olmayan bir örnek varsa gönder örnek üstünden bakıp cevap vereyim.

  • animalman  (02.04.15 15:05:37)
@uuuth nerelerde arayayım, çok hakim değilim o takım şeylere.

  • fucking machine in my head  (02.04.15 15:07:11)
@animalman
anladığım kadarıyla arkadaşın eline bir ekstre var. fatura var ama datada bu faturaya konu olan kalemleri bilmiyor. hangi kalemler için bu faturanın düzenlendiğini anlamaya çalışıyor. o kahrı çekmiştim, dediğim gibi bi kombinasyon eklentisi işimi görmüştü.

  • uuth  (02.04.15 15:08:21)
www.excel.web.tr
burayı bir inceler misiniz? bu işe yaramasa da bu forumda mutlaka bahsi geçmiştir.

  • uuth  (02.04.15 15:13:13)