Osmanlı dönemini anlatan kitaplar

Kısa bir yolculuğa çıkacağım. Okuması rahat, mümkünse osmanlı dönemini konu alan bir kitap okumak istiyorum. Yok o sultan, bu sultan hikayeleri değil. Okuyunca öğretici olabilecek bir roman olsun. Var mı önerileriniz?

orhan pamuk - benim adim kirmizi
masalsilik istersen ihsan oktay anar - amat. nazarimda kult bir romandir. 3 kere okudum.

pardon okumasi rahat kismini okumamisim. bunlar agir kacabilir.
  • baldur2  (02.04.15 14:37:17 ~ 14:39:56)
ben de orhan pamuk - benim adim kirmizi olabilir mi diye düşünmüştüm baldur2, tam isabet oldu. onu alayım bari. teşekkürler.

  • dessy  (02.04.15 14:39:33)
reha çamuroğlu- son yeniçeri baya akıcıdır

  • eleutheiros  (02.04.15 15:56:42)
benim adım kırmızı +1
bir önceki duyurunda padişah portreleriyle ilgili soru sormuştun. osmanlı'da resim anlamında modern sanat ile geleneğin çatışmasını muazzam felsefi bir altyapıyla sunuyor. neden çok az padişahın gerçekten portresi yapılmış anlayacaksın :)

osmanli kulturu bir yana, ayni zamanda sadece resim degil, biraz anlamaya calisirsan genel olarak tum sanatsal alanlarda -ozellikle de edebiyat- yenilik ile gelenegin carpismasi konusunu cok guzel isliyor. orhan pamuk'un "nasil yazmali, kendi kulturumuzle yeni olani nasil harmanlamali?" sorusuna verdigi cevabi cok rahat bulabiliyoruz kitapta. şiddetle tavsiye ediyorum.

ek olarak: suskunlar - ihsan oktay anar
  • littlejack  (02.04.15 16:16:30)